Zprávy | Z archivu rubriky


Dostaveníčko v Praze budou mít k 700. výročí vymření Přemyslovců po meči potomci české šlechty spříznění s tímto panovnickým rodem, který ve středověku vybudoval český stát. Dvoudenní akce k poctě přemyslovských panovníků začne ve čtvrtek v kongresovém sále České národní banky, která při této příležitosti vydá stříbrnou pamětní minci s motivem Václava III., posledního přemyslovského panovníka na českém trůně. Rod sice po meči vymřel 4. srpna 1306 zavražděním Václava III. v Olomouci, pokračoval ale po přeslici královnou Eliškou Přemyslovnou. Prostřednictvím sňatků docházelo ke spříznění s dalšími evropskými panovnickými domy.

Mezi pozvanou šlechtou z českých zemí i ze zahraničí jsou zástupci významných šlechtických rodů jako jsou Schwarzenbergové, Paarové, Sternbergové, Lobkowiczové, Waldsteinové, Czernínové, Rohanové, Wurmbrand-Stuppachové, Schönburgové, dále Hildprandtové, Dohalští z Dohalic, Geymüllerové nebo Bubnové z Litic. Při této příležitosti bude vystaven rodokmen Přemyslovců a jejich následníků, zpracovaný Jan Drocárem a Pavlem Loužeckým ve spolupráci s Národním památkovým ústavem.

Oslava bude večer pokračovat v Palácových zahradách. V Galerii Ledeburského paláce v prostorách Národního památkového ústavu jsou připraveny portréty Přemyslovců a dalších českých panovníků ze sbírek hradů a zámků. V Salla terreně se bude konat koncert. Víno k přípitku bude od mělnické větve Lobkowiczů. Roudnická větev téhož rodu a Lobkowiczký pivovar ve Vysokém Chlumci poskytne pivo. Následující den přijmou Jiří a Bettina Lobkowiczovi potomky Přemyslovců na svém zámku v Mělníce, rodišti nejstarší historicky doložené české kněžny, svaté Ludmily.

Především abstraktní díla vznikají v těchto dnech pod rukama sochařů na mezinárodním sochařském sympoziu Hany Wichterlové v Prostějově. Ve Smetanových sadech sochy zejména z dubového dřeva vytváří šest umělců z Česka, Belgie a Bulharska. Jejich výtvory se stanou součástí přírodní galerie v centru města, řekl ČTK ředitel sympozia Miroslav Švancara. "Vybírali jsme účastníky zhruba ze 40 přihlášených. Téma jejich tvorby je volné, předem nám ale museli zaslat skicu. Všichni jsou to kvalitní umělci, vybírali jsme je ale i s ohledem na to, aby jejich díla vytvářela určitou kolekci," uvedl Švancara.

Mezinárodní sympozium se letos koná popáté. Impulzem pro jeho vznik byla skutečnost, že v centru města musely být pokáceny staleté lípy. "Nechtěli jsme, aby jen tak zmizely. Proto jsme uspořádali první setkání a vzniklá díla zůstala na očích veřejnosti. Setkalo se to s velkým úspěchem a akci pořádáme každoročně. Nyní je cílem vytvořit v centru města přírodní galerii současného sochařského umění. Dřevo je pro nás výzvou, musíme s ním neustále pracovat," doplnil Švancara. Dřevo podle něj pochází z lesů v Drahanské vrchovině a je velmi pevné a kvalitní. Vernisáž vzniklých prací se uskuteční 3. srpna.

Účastníci uplynulých ročníků vytvořili pro město dohromady 29 soch v hodnotě více než tři miliony korun. Díla jsou vystavena v zahradě Národního domu, v areálu nové prostějovské nemocnice a ve Smetanových sadech. Setkání sochařů v Prostějově se oficiálně nazývá Mezinárodním sympoziem Hany Wichterlové od roku 2004. Wichterlová, která se narodila v roce 1903 v Prostějově, patří k nejvýznamnějším představitelům českého sochařství období meziválečné avantgardy.

Otevření Hliníkova muzea v Humpolci se nezadržitelně blíží. Přesný termín sice ještě není stanoven, ale od 25. září do něj začnou proudit zájezdy organizované jednou z cestovních kanceláří. Lidé zatím mohou nejslavnějšímu přistěhovalci v Česku do jeho druhého domova - Humpolce posílat pohledy, a to do Aluminiové ulice. Odborná komise v září vybere nejlepší v několika kategoriích a autoři dostanou ceny z CK či SK Hliník. Cennou trofejí bude také pět kilogramů švestek z Hujerovy zahrádky, řekla ČTK hlavní organizátorka Marcela Kubíčková.

Hliník se do Humpolce přistěhoval před 30 lety, konkrétně 1. října 1976, ve filmu Oldřicha Lipského Marečku, podejte mi pero. Hliníkománie ve městě naplno vypukla na podzim 2002. Tehdy mu jeden ze studentů večerní školy Zdeněk Srstka za účasti autorů scénáře filmu Zdeňka Svěráka alias studenta Šlajse a Ladislava Smoljaka, tedy filmového Tučka, odhalil v parku Stromovka pamětní desku. Ne všichni občané Humpolce s tím ale tehdy souhlasili, a to proto, že oni ji za své zásluhy zatím ve městě nemají. Podle starosty Jiřího Kučery dodnes zastupitelé Hliníkovi neudělili čestné občanství, které už v roce 2004 přijela zvláštním železničním expresem podpořit delegace Krušnohorců z Hory Svaté Kateřiny na česko-německém pomezí. Podle tamních radních se Hliník narodil právě u nich a má v obci svou pamětní desku. Do Humpolce přivezli také prsť rodné hroudy Hliníkovy i kopii Hliníkova rodného listu. Příští kongres světových antropologů, na kterém se udílí ceny města, tedy i čestné občanství, se bude v Humpolci konat v roce 2009.

Agentura Dobrý den, správce databanky českých rekordů a kuriozit, při otevření muzea slavnostně vyhlásí nový český rekord, a to v největším počtu pohledů zaslaných neexistujícímu člověku. Pohledy do Humpolce proudí už nyní a budou vystaveny v muzeu. V další části expozice budou různé dokumenty a rekvizity z filmu. Třetí část se změní v malé kino, kde budou běžet ukázky z filmu a hliníkovských aktivit. Nejlépe je charakterizoval Zdeněk Svěrák při odhalení památníku. "Já to pokládám za důkaz úžasnýho smyslu pro humor, který tento národ má, a přál bych si, aby nám to vydrželo. Protože postavit pomník filmové postavě, která ve filmu ani není a o které se jen mluví, to je něco, co jsem si vůbec nepředstavil, že je možný." Více na elektronické adrese Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci.

Sociální demokraté budou do středy se zástupci trojkoalice jednat o programovém prohlášení budoucí vlády. První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka potvrdil, že jeho strana nemá zájem vstupovat s ODS, KDU-ČSL a zelenými do vlády. Na pondělním jednání chtěli sociální demokraté po lídrech trojkoalice programové prohlášení vlády, které by měli podpořit. Protože žádný takový dokument neexistuje, budou vyjednavači podle Sobotky brát programovou část koaliční smlouvy "jako nultou variantu programového prohlášení".

Cílem ČSSD je podle Sobotky dosáhnout tento pátek zvolení svého kandidáta Lubomíra Zaorálka předsedou Poslanecké sněmovny. Hledá pro něj proto podporu u koaličních stran. Cílem ODS a jejího předsedy Mirka Topolánka je naopak nalézt podporu nebo toleranci pro svůj kabinet. Jednáním o sestavení nové vlády ho před téměř dvěma měsíci pověřil prezident Václav Klaus. V prvním srpnovém týdnu od něj chce výsledky. Pokud se nepodaří Topolánkovi získat pro svoji vládu ve sněmovně důvěru, pak by měl podle Sobotky být "druhý pokus postaven na jiném půdorysu". Možností je podle Sobotky celá řada. Zatím ale Topolánek vychází z konceptu trojkoalice a ČSSD nemá jinou možnost než to respektovat, uvedl.

Sobotka nevyloučil možnost, že by ČSSD trojkoaliční vládu tolerovala. To podle něj ukážou jednání o programových východiscích. "Počkáme si na to, jaké má trojkoalice skutečné plány, no a pak se k této věci vyjádříme," uvedl. Strany prý budou ve středu lépe vědět, co je rozděluje a co je spojuje, a budou moci odpovědně přistoupit v pátek k volbě předsedy sněmovny. "My bychom byli rádi, kdyby už byl v pátek předseda Poslanecké sněmovny zvolen," uzavřel Sobotka.