Zprávy | Z archivu rubriky


Elektrickou rozvodnou síť v Česku ochromil v úterý mimořádný výpadek. "Výpadek se týká celé České republiky," řekla ČTK mluvčí společnosti ČEPS, správce sítí vysokého napětí, Jana Matisková. Server iDnes napsal, že poslední srovnatelný výpadek nastal naposledy v 70. letech. Dispečink ČEPS vyhlásil do odvolání stav nouze. Velké podniky tak musí podle vyhlášených regulačních stupňů omezit odběr. Domácností se výpadek netýká. Výpadek podle Matiskové nastal kvůli přetížení sítě a kumulaci menších výpadků některých přenosových vedení. Přesné příčiny krizový štáb ČEPS nyní zjišťuje.

ČEPS začal využívat havarijní výpomoci sousedních přenosových soustav, například slovenské či německé. Odběr ze zahraničí se mění podle okamžité situace. Odhadovat, jak dlouho nouzová situace potrvá, není podle Matiskové možné. Několik elektráren společnosti ČEZ je kvůli výpadku odpojeno od sítě. "Je to asi osm bloků, které v tuto chvíli pracují na prázdno a které čekají, až ČEPS vyřeší problém se sítí," řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Podle vyjádření tiskového odboru Českých drah jezdí vlaky normálně. "Vlaky ČD v tuto chvíli jezdí podle jízdního řádu, cestující nejsou vystaveni zpoždění," sdělil ČTK mluvčí drah Aleš Ondrůj. Také pražské tramvaje a metro jezdí podle běžného režimu, řekla na dotaz ČTK mluvčí Dopravního podniku Praha Michaela Kuchařová. V Praze podle Petra Holubce z Pražské energetiky žádné zásadní vypínání elektřiny a omezování provozu nehrozí.

Sociální demokraté navrhnou na předsedu sněmovny opět Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Informoval o tom předseda ČSSD Jiří Paroubek. Volba šéfa sněmovny by se měla uskutečnit v pátek 28. července. ČSSD navrhovala do čela sněmovny Zaorálka již minulý týden. Koaliční strany ale v pátek před volbou prohlásily, že chtějí s ČSSD zahájit jednání o programových otázkách, a volbu šéfa sněmovny proto odložit o týden. Paroubek v úterý naznačil, že jejich podmínku splnil tím, že jednání zahájil. "Já si myslím, že to stanovisko bylo konstruktivní, zásadním způsobem jsme změnili svůj postoj, začali jsme jednat. Pánové pokud chtějí odblokovat tu situaci v Poslanecké sněmovně, tak nám mohou podpořit našeho kandidáta. Předpokládám, že to učiní. My podpoříme jejich kandidáty na místopředsedy," řekl Paroubek. Dodal, že v případě zvolení vedení sněmovny podá v pondělí nebo v úterý demisi. "A může nastoupit vláda pana Topolánka. Mají to pánové ve svých rukou," řekl Paroubek.

Koaliční poslanci nepodpoří Lubomíra Zaorálka do čela sněmovny bez dohody na programových mantinelech budoucí vlády. Za základ politici trojkoalice pokládají dohodu o rámci rozpočtu na příští rok. Uvedli to na tiskové konferenci v reakci na vystoupení premiéra a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka po dvou schůzkách jeho vyjednavačů s lídry koalice. Další schůzka koalice a ČSSD se uskuteční ve středu.