Zprávy | Z archivu rubriky


Občanští demokraté, lidovci a zelení hodlají navrhnout předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, že jejich trojkoaliční kabinet bude vládnout jen do příštího roku. Do předčasných voleb by taková vláda připravila rozpočet a změnu volebního systému, která zamezí opakování volebního patu, řekl šéf ODS Mirek Topolánek po úterním jednání koaličních předsedů. ČSSD se v první reakci k nabídce staví skepticky. Nová pravidla hlasování by podle koalice měla zahrnovat například lichý počet poslanců, zvýraznění poměrných prvků systémů či takzvaný bonus pro vítěze voleb, který by mu umožnil složit funkční ministerský tým. "Odborná diskuse nás ještě čeká," dodal předseda nejsilnější strany. Návrh vlády s časově i programově omezeným mandátem Topolánek zdůvodnil potřebou co nejdříve ustavit kabinet tak, aby stihl sestavit rozpočet na příští rok a domluvit se s Evropskou komisí na čerpání strukturálních fondů EU. S Paroubkem se chce sejít ve středu dopoledne.

Dosluhující premiér už dříve zopakoval, že jeho strana odmítá jakoukoliv formu dohody s trojkoalicí. "Je předčasné uvažovat o předčasných volbách," reagoval místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach na nabídku trojkoalice. Připomenul, že Topolánek se pokouší sestavit vládu jako první a prezident Václav Klaus ho ještě ani oficiálně nepověřil sestavením vlády. Odkázal tak na Paroubkovu snahu získat pro sebe druhý pokus o složení kabinetu. "Stále platí otázka, proč podporovat koaliční vládu, která nemá většinu," řekl ČTK. Strany ani nemají mandát k tak zásadnímu rozhodnutí, jako je zkrácení volebního období, doplnil.

"Není možné nejednat, ve vlastní šťávě se nesmaží politici, Poslanecká sněmovna, ale především hrozí, že ve vlastní šťávě se bude smažit správa České republiky," prohlásil předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek a vyzval ČSSD k jednání, které za "stovkovou" koalici povede Topolánek. "Trojkoalice je jednotná a postupuje ve shodě," řekl. Lídr zelených Martin Bursík je přesvědčen, že jejich společný projekt má silný mandát od voličů. "Stojí o to pokusit se o další kolo a nabídnout předsedovi ČSSD Paroubkovi jednání o této modifikaci trojkoaličního vládnutí," uvedl.

Topolánek se chce s Paroubkem ve středu sejít a nabídku mu osobně tlumočit, dosavadní mediální vyjádření premiéra nebere vážně. Místo schůzky nehodlá zveřejnit, aby politici měli pro jednání klid. "Pokud se shodneme na čemkoli, co má charakter buď dočasné vlády s jasným mandátem a jasným časovým úsekem, nebo na čemkoli jiném, a bude to možno sepsat, tak se odblokuje Poslanecká sněmovna," řekl Topolánek. V pátek se má konat další volba předsedy sněmovny, předchozích pět pokusů zkrachovalo.

O změně volebního systému jsou sociální demokraté připraveni jednat. "Pokud jde o volební systém, bude to věc složitých vyjednávání. Je to věc k diskusi," uvedl Škromach. Je ale skeptický k výsledku takových jednání, systém hlasování se podle něj změnil několikrát, ale zjednodušení povolebních jednání to nepřineslo. Víc než na systému záleží na dohodě stran, soudí.

Premiér Jiří Paroubek v úterý seznámil prezidenta Václava Klause s návrhem sociální demokracie na řešení zablokované politické situace. V čem přesně "komplexní plán" ČSSD spočívá, nechtěl prozradit. Pouze naznačil, že základem povolebního uspořádání by měla být dohoda ODS a ČSSD. Paroubek řekl, že v první fázi počítá jeho plán s dohodou obou nejsilnějších stran. "V těch dalších fázích by se vidělo," řekl novinářům bez dalších podrobností. Podle neoficiálních informací Paroubek chce od prezidenta slib, že ho jmenuje premiérem v případném druhém pokusu o sestavení vlády. "Pokud bude Topolánek vědět, že je jeho první pokus zároveň posledním, bude se chovat podle toho," řekl ČTK jeden z politiků ČSSD. Funkční vláda tak podle něj může vzniknout do konce srpna. V případě, že vznikne Topolánkův kabinet, měl by podle ČSSD v čele sněmovny zasednout sociální demokrat. Zda bude zvolen ještě před jmenováním vlády, nebo až po něm, prý nebude důležité. Úvahy o předčasných volbách či vládě s omezeným mandátem, jak o nich mluví KDU-ČSL a část ODS, považuje ČSSD za bezpředmětné. Přijde na ně řada až v případě krachu druhého pokusu o sestavení vlády, tvrdí sociální demokraté.

Se vznikem menšinového kabinetu ODS se zřejmě pomalu smiřují i menší koaliční partneři vítěze voleb, lidovci a zelení. "Byla to první věc, která každého napadla hned po volbách, ale existovala šance na jiné řešení, kterou jsme se museli pokusit realizovat," řekl ČTK jeden z koaličních partnerů ODS. Podle něj je pravděpodobné, že mezi ČSSD a ODS vznikne obdoba opoziční smlouvy z let 1998 až 2002, která zajistí, že na ministerstvech a v dalších funkcích zůstanou lidé nynějších vládních stran.

Paroubek po hodinové schůzce na Hradě zopakoval, že jeho vláda za nynější situace neodstoupí. "Řekl jsem jednoznačně, že demisi pod tlakem žádný sociálnědemokratický předseda vlády nebude podávat, pokud to nebude podle ústavy. Podle ústavy ji mám podat po ukončení schůze Poslanecké sněmovny," uvedl. Ustavující schůzi poslanci stále neukončili, protože ani na pátý pokus nedokázali zvolit svého předsedu. Znovu to zkusí v pátek. Podle některých zdrojů je ovšem možné, že se volba neuskuteční.

V pátek půjde ke Klausovi předseda ODS Mirek Topolánek. Šéf vítězné strany se sice dohodl na vládě s KDU-ČSL a Stranou zelených. Sociální demokracie už ale definitivně odmítla středopravicový projekt podpořit, je i proti možnosti, aby trojkoaliční kabinet vládl jen do předčasných voleb. "Jasně jsme řekli, že o trojkoalici nechceme ani slyšet," prohlásil Paroubek.

Státní společnost Čepro má zájem od ruské ropné firmy Jukos koupit 49 procent akcií slovenského Transpetrolu. ČTK to řekl mluvčí Čepra Tomáš Zikmund. Věřitelé kdysi mocného Jukosu minulý týden rozhodli o bankrotu zadlužené firmy, dnes o osudu Jukosu rozhoduje konkurzní soud. "Ve spolupráci s českým státem máme zájem o koupi 49procentního podílu v Transpetrolu," řekl Zikmund bez dalšího komentáře. O koupi podílu minulý týden projevil zájem i ruský plynárenský monopol Gazprom. Jukos ocenil hodnotu svého podílu v Transpetrolu na 80 až 100 milionů dolarů (zhruba 1,8 až 2,2 miliardy Kč). Podíl v Transpetrolu, který provozuje slovenskou část ropovodu Družba, koupil Jukos v roce 2002 za 74 milionů dolarů (asi 1,7 miliardy Kč). Ropovodem do západní Evropy ročně proteče okolo deseti milionů tun ruské ropy.

Zbývajících 51 procent Transpetrolu vlastní Slovensko a podle smlouvy s Jukosem může až do poloviny příštího roku vetovat případnou snahu ruské firmy o prodej jejího menšinového podílu. To se nedávno stalo, když akcie chtěla za 105 milionů dolarů odkoupit ruská firma Russněfť. V červnu však představitelé Jukosu oznámili, že transakce schválená ruským antimonopolním úřadem se neuskuteční, protože se slovenská vláda postavila proti. Kdysi mocná firma Jukos se dostala do dluhů, když ruské daňové úřady začaly vymáhat obří pohledávky. Podle pozorovatelů bylo cílem dostat ruský ropný průmysl pod kontrolu státu a zničit impérium nepohodlného podnikatele Michaila Chodorkovského. Pohledávky dosahují údajně 29,5 miliardy dolarů (660 miliard Kč), nejvíce vyžaduje Federální daňová služba.

Hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) skončilo letos v prvním pololetí přebytkem. Zatímco výdaje činily 48 miliard korun, příjmy přesáhly 53 miliard korun. Sdělil to v úterý ministr zdravotnictví David Rath. Podle něj celkový dluh VZP klesl ze zhruba deseti miliard na polovinu. Rath dodal, že i hospodaření zbývajících osmi zdravotních pojišťoven je zdravé. Ministr loni v listopadu uvalil na VZP nucenou správu. Svůj krok zdůvodnil rostoucím dluhem pojišťovny. Prosadil pak změny v jejím vedení i ve správní a dozorčí radě. Stát začal platit vyšší pojistné za děti, studenty, nezaměstnané či důchodce. Poskytl také platby předem. VZP tak získala několik miliard. "Poprvé v historii této instituce (VZP) skončilo hospodaření za první pololetí pozitivně," uvedl Rath. Podle něj se podařilo hospodaření pojišťovny významně ozdravit a "snížit míru chaosu v systému".

Pojišťovna by měla 2,5 miliardy korun, které jí stát poskytl za své pojištěnce předem, nyní vracet. Aby tento krok nezpůsobil podle Ratha další finanční výkyv, mohla by VZP dostat od státu do ledna či února bezúročnou půjčku ve stejné výši. Sumu by do státní pokladny vrátila až příští rok, kdy už ji zvládne splatit z vlastních prostředků, dodal ministr. O návrhu již jednal s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou. Podle Ratha fungují nyní dobře i ostatní zdravotní pojišťovny a "mají zdravé finance". Ministr míní, že bez problémů by měla zůstat i Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví. Začátkem roku upozorňovala na to, že by se kvůli stoprocentnímu přerozdělování vybraného pojistného mohla dostat do potíží. Nyní prý funguje z peněz, našetřených v minulosti, dodal Rath.