Zprávy | Z archivu rubriky


Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) musí znovu posoudit kartel šesti českých prodejců pohonných hmot z roku 2001 i pokutu 313 milionů korun, kterou jim udělil. Brněnský krajský soud vyhověl žalobě firem proti původnímu rozhodnutí ÚOHS. Některé z námitek společností uznal tříčlenný senát jako důvodné, v rozhodování úřadu navíc našel procesní chyby, řekl ČTK soudce Jaroslav Tesák.

Šestici firem potrestal antimonopolní úřad za kartelové dohody o cenách benzinu Natural 95. Skokové zdražení zhruba o korunu provedly firmy v květnu 2001 a ceny udržovaly do konce listopadu, přestože nákupní cena benzinu klesala. Společnosti tak podle ÚOHS vyloučily konkurenci na trhu a přiměly spotřebitele platit víc. Podle tehdejšího předsedy úřadu Josefa Bednáře byl odhadovaný zisk na růstu marže několik set milionů korun. Kartelovou dohodu prý dokazovalo současné zvýšení cen všech pokutovaných společností. Podle zástupců společností však rychlost reakce na změny cen není ničím výjimečným. Jde o takzvané cenové následování, které evropské země běžně akceptují, uvedl dříve právní zástupce Benziny Robert Pelikán.

Firmy se proti původnímu rozhodnutí odvolaly, úřad ale kartel i výši pokut potvrdil. Společnosti se obrátily na soud, mnohamilionové sankce ale musely podle zákona uhradit. Agip zaplatil 20 milionů, ConocoPhillips 22 milionů, Aral 40 milionů, OMV 68 milionů, Shell 65 milionů a největší Benzina 98 milionů korun. Poslední z firem pak ale kvůli své finanční situaci dostala peníze zpět s tím, že úřad počká na rozhodnutí soudu.

Brněnský magistrát pochybil ve výběrovém řízení na projektovou dokumentaci k rekonstrukci vily Tugendhat, z tendru měl kvůli nesplnění požadavků vyřadit vítězné sdružení firem, což neučinil. Krajský soud v Brně ve středu zrušil dvě rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nichž byla soutěž v pořádku. Vyhověl tak žalobě tří architektů, kteří ve výběrovém řízení skončili druzí. ÚOHS se teď musí tendrem zabývat znovu.

Vila, která je na seznamu světového dědictví UNESCO a od roku 1994 patří městu, čeká na generální opravu několik let. Architekti Ludvík Grym, Jan Sapák a Jindřich Škrabal u ÚOHS požadovali vyřazení vítězného sdružení firem Omnia, Archatt a Archteam z výběrového řízení. Společnosti neměly v obchodním rejstříku zapsány činnosti, které by jim umožňovaly projekt připravit. Potřebné kvalifikační předpoklady prokázali pouze subdodavatelé, které si společnosti najaly. Antimonopolní úřad návrh dvakrát zamítl. Vyhodnocení zakázky podle něj bylo v souladu se zákonem, protože stačí, když firma doloží kvalifikační předpoklady svého subdodavatele. V daném případě tedy nebyl důvod vybraného uchazeče ze soutěže vyloučit, míní ÚOHS.

To právní zástupce architektů Petr Schlesinger odmítá. Podle něj porušily zákon radnice i antimonopolní úřad. Senát krajského soudu to ve středu potvrdil. "Sdružení firem nemá právní subjektivitu, každý člen vystupuje sám za sebe. Proto je nezbytné, aby každý z nich sám předložil osvědčení o autorizaci," uvedl soudce Jaroslav Tesák.

Kosti mamuta srstnatého objevili archeologové při vykopávkách v centru Ústí nad Labem. Jde o několik úlomků pánve, informoval ČTK paleontolog Martin Holub, který v úterý určil původ kostí. Podle něj je podobný nález na severu Čech ojedinělý. Vědci zatím nedokážou říci, jak bylo zvíře velké a jak se do Ústí dostalo. Mamuta možná zabili lovci. "Kosti mamuta se totiž našly spolu s ostatky tura či koně. Kdyby zvíře zemřelo přirozenou smrtí, kosti by ležely spíše osamoceně," uvedl Holub.

Nález mamutích kostí pravděpodobně souvisí se sídlištěm pravěkých lovců, kteří před 20.000 až 30.000 lety ve starší době kamenné sídlili v údolí řeky Bíliny u Stadic na Ústecku. Na začátku 90. let tu archeologové našli kosti mamuta, nosorožce, vlka a dalších zvířat. Holub uvedl, že nyní čeká na další nálezy při podrobnějším průzkumu. "Mohly by se tu nalézt další kosti, které nám pomohou určit počet mamutů, jejich stáří, velikost a pohlaví," uvedl paleontolog.

Mamuti srstnatí se do Ústí nad Labem nejspíše dostali podél toku Labe. Zvířata byla v kohoutku vysoká dva až 2,8 metru, měla metr dlouhou srst a vážila až 4,5 tuny. Při lovu mamutů lidé využívali různých lstí a pastí. Zvíře zahnali ze srázu, do bažiny nebo uzavřeného údolí a tam jej zabili. Část masa snědli hned, část usušili, vyudili nebo uložili do zásobních jam. Nález ostatků mamuta podle archeologů významně posouvá počátek osídlení Ústí nad Labem. Na místě vykopávek, kde v budoucnu vznikne obchodní centrum Palác Zdar, vědci již objevili tzn. neolitický rondel, tedy svatyni z mladší doby kamenné. Archeologové nyní doufají, že se jim podaří objevit nástroje nebo předměty pravěkých lidí ze starší doby kamenné.

Šéfové tří uměleckých souborů Národního divadla napsali premiérovi Mirku Topolánkovi otevřený dopis. Žádají ho v něm, aby se vložil do situace, která v divadle nastala odvoláním ředitele Daniela Dvořáka. Považují toto odvolání stále za nezdůvodněné. "Věříme, že se svou autoritou zasadíte o to, aby tato záležitost byla uvedena do pořádku a aby se pro příště takto nezacházelo s čelními představiteli našich národních kulturních institucí," napsali Topolánkovi Michal Dočekal, Jiří Nekvasil a Petr Zuska. Ministr Martin Štěpánek, který Dvořáka odvolal ihned po svém nástupu do funkce, podle nich o tomto kroku informuje neúplně a zkresleně.

Štěpánek se odvolává na výsledky kontroly ministerstva kultury. Šéfové souborů píšou, že divadlo se proti některým závěrům zprávy ohradilo, tyto námitky pak ministerstvo akceptovalo. "Národní divadlo pak vypracovalo seznam opatření, jež přijalo k odstranění nedostatků. Tyto ministerstvo kultury přijalo a Národní divadlo realizovalo. Bývalý ministr kultury pan Vítězslav Jandák se pak rozhodl 'potrestat' ředitele Národního divadla nepřiznáním ročních odměn. Tím je i z právního hlediska přece celá záležitost uzavřena," uvádějí v dopise. Odvolání Dvořáka je pak podle nich druhý trest za stejná, formální pochybení, která navíc "jsou ve výsledku dílčími chybami konkrétních pracovníků, a nikoliv chybou řízení". Následná finanční kontrola konstatovala, že za stejné období je účetnictví bez závad," uvedli pisatelé.