Zprávy | Z archivu rubriky


Česko by podle bývalého prezidenta Václava Havla mělo mít novou ústavu, která by byla krátká, stručná a srozumitelná. Tato ústava by měla být přijata do šesti let. Havel to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Nynější ústava má podle něj už příliš dodatků a je "obalena" ústavními zákony a novelizacemi. "Těžko lze očekávat, že se v tom někdo vyzná, kdo není odborník," uvedl Havel. Menší změny ústavy lze podle exprezidenta provádět, například nyní zamýšlené snížení počtu 200 poslanců o jednoho kvůli odstranění možnosti další patové situace ve sněmovně. "Čím víc bude takových dodatků, tím ten celý systém bude zašmodrchanější," míní ale exprezident. Nová ústava by se zřejmě příliš nelišila od dosavadní, ale měla by být "pročištěna", řekl. Změny by se podle něj měly týkat třeba struktury zastupitelských sborů a způsobu volby do nich.

Podle bývalého prezidenta Václava Havla jsou s ohledem na patové rozložení sil v dolní komoře nevyhnutelné předčasné volby do sněmovny. Zemi by k těmto volbám měla dovést méně politická vláda, než je nynější menšinový kabinet předsedy ODS Mirka Topolánka. Chybou podle Havla bylo, že politici po červnových volbách nedospěli k překlenovací vládě bez členů vedení strany. Tato vláda by měla být "politicky neutrálnější", pod Topolánkovým vedením "méně nápadná", aby získala důvěru ve sněmovně a mohla podle svých plánů dovést zemi k předčasným volbám na jaře příštího roku. Havel také řekl, že trvalo nesmyslně dlouho, než byl Topolánek jmenován premiérem.

Celé povolební léto pokládá Havel za "až trošku fraškovité". Místo toho, aby politici zabývali budoucností země, "už veškerá politika spočívá v tom, kdo asi nastražil komu mikrofon", uvedl. Reagoval tak na aféru s odposlechy politiků, novinářů a policistů kvůli zveřejnění obsahu zprávy šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Tato takzvaná Kubiceho zpráva, která se týká členů ČSSD a byla zveřejněna krátce před volbami, je podle Havla "patlanina z různých podezření, pomluv, dohadů a možná faktů". ČSSD z jejího zveřejnění viní ODS, tato strana naopak sociální demokraty podezírá ze zneužívání odposlechů.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se prý neobává toho, že by šéf sociální demokracie Jiří Paroubek byl schopen získat pro svůj zamýšlený vládní projekt nadpoloviční většinu poslanců. Topolánek to uvedl po nedělním jednání Výkonné rady ODS. Občanští demokraté naopak doufají, že to bude jejich menšinová vláda, kdo příští týden získá důvěru dolní komory. Podle Topolánka však hovořili i o scénáři pro případ, že by ve sněmovně neuspěla, nic bližšího o něm ale neřekl.

Podporu Topolánkovu kabinetu zatím slíbili zelení, lidovci zřejmě při hlasování odejdou ze sálu. Sociální demokraté ani komunisté vládu ODS nepodpoří, zopakovali v nedělním pořadu televize Prima Nedělní partie předsedové stran Jiří Paroubek a Vojtěch Filip. Paroubek navíc vyloučil možnost, že by někdo z poslanců ČSSD pro Topolánkův kabinet hlasoval. Paroubek opakovaně naznačuje, že by byl na rozdíl od Topolánka schopen při hlasování o důvěře získat potřebnou nadpoloviční většinu poslanců. Doufá, že případný druhý pokus o sestavení vlády by prezident dal právě jemu. V neděli ale Paroubek nechtěl přímo odpovědět na dotaz, jestli už má zajištěnu podporu aspoň 101 z 200 poslanců. Mluvit o tom dříve, než dolní komora rozhodne o Topolánkově vládě, by považoval za nevkusné. Musí prý proto zůstat ještě "nejméně dva dny tajuplný". Filip dodal, že KSČM Topolánkovu kabinetu nevěří, že by vládl jen do předčasných voleb příští rok v červnu.

Současný premiér Topolánek již dříve uvedl, že se chce obrátit na poslance všech "demokratických stran", aby jeho kabinet podpořili. V neděli naznačil, že proti původním plánům asi nepůjde na klub ČSSD. Sociální demokraté totiž v pátek uvedli, že by se nejprve musel omluvit za výroky na jejich adresu. Topolánek ale říká, že se nemá za co omlouvat. Poslance ČSSD tak osloví zřejmě jen projevem ve sněmovně. "Nepřijmout žádost premiéra o přijetí na klubu pokládám za bezprecedentní. Vyjadřuje to stupeň politické kultury sociální demokracie," prohlásil.

Předseda poslanců ČSSD Michal Hašek v neděli znovu zopakoval, že by bylo slušností, aby se Topolánek omluvil za neprokázané podezření, že za odposlechy kvůli zveřejnění takzvané Kubiceho zprávy stála ČSSD. Topolánek by se měl podle Haška veřejně omluvit ČSSD a jejímu předsedovi za "neuvážené prohlášení" o "fízlování". V takovém případě budou dveře klubu pro Topolánka otevřené, dodal Hašek.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek nevylučuje, že by podpořil změnu pravidel pro odposlechy tak, aby se člověk mohl dozvědět, že ho policie odposlouchávala. "V tomto směru by se právní úprava měla změnit," řekl v pořadu Nedělní partie na Primě. Zdůraznil ale, že nejprve je nutné se seznámit s tím, jak odposlechy upravují normy ve vyspělých evropských zemích.

Novelu, která by zpřísnila možnost používání odposlechů, hodlá navrhnout vláda Mirka Topolánka (ODS). Odposlechy tento týden hýbaly českou politickou scénou. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) uvedl, že při vyšetřování úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy bylo nasazeno 46 odposlechů. Týkaly se dvou politiků, dvou novinářů, tří policistů a jednoho lékaře. Sociální demokraté zdůrazňují, že vše bylo v souladu se zákonem. ODS podle nich neprokázala své podezření, že Paroubkův kabinet využíval odposlechy k "fízlování" nepohodlných lidí. ODS už loni navrhovala, aby občané mohli požadovat zpětně informace o tom, zda byli odposloucháváni nebo byla kontrolována jejich pošta. Návrh počítal i s tím, že nelegální odposlechy by byly trestným činem. Sněmovna to ale tehdy odmítla.

Novelu příslušného zákona v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce podpořil policejní prezident Vladislav Husák. Současná právní úprava je podle něj nevyhovující a děravá. Míní však, že jde o věcný problém, který se neměl dostat mezi politiky na půdu sněmovny, ale do úzké skupiny odborníků, kteří by následně připravili materiál se změnami v zákoně. Byli by z řad ministerstva spravedlnosti, vnitra, státních zastupitelství, soudů a lze si prý představit i účast politika. Husák uvedl, že na toto téma již diskutoval i s Tomášem Almerem, ředitelem policejního Útvaru zvláštních činností, jehož pracovníci odposlechy technicky zajišťují. Právě Almer poslal některým politikům dopis s informacemi o 46 odposlouchávaných stanicích. "Dohodli jsme se s panem ředitelem Almerem, že uděláme určitý audit k případům, kde je větší množství telefonů, které mají vazbu k jednomu číslu či jménu. Nemůžeme to ale udělat sami jako policie vzhledem k tomu, že se jedná o trestní řízení. Budu požadovat od nejvyšší státní zástupkyně (Renáty Vesecké) nějakou kontaktní osobu, která by tu záležitost probírala. Určitě se obrátíme i na soudy," řekl Husák.

Vedení ústeckého krajského soudu chce zažalovat bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) a padesát tamních soudců to podporuje. Rozzlobilo je, že ještě než ve funkci skončil, povýšil jejich kolegu Jana Kušníra z jabloneckého okresního soudu právě k nim, přestože nadřízení hodnotili jeho práci jako špatnou. V Česku je to vůbec poprvé, co soudci k takovéto správní žalobě sáhli, uvedla v sobotu Česká televize. "Soudce Kušnír nemá znalosti ani předpoklady pro práci odvolacího soudce. Během stáže se neosvědčil," zněl závěr hodnocení jeho krátké práce na krajském soudu. Předseda krajského soudu dal proto bývalému ministrovi vědět, že s Kušnírovým povýšením nesouhlasí. Ministr přesto soudce přeložil. Němec upozornil, že ministr nemusí mít k podobnému rozhodnutí souhlas předsedy soudu. "Pokud vedení krajského soudu namítá špatnou práci JUDr. Jana Kušníra, je na místě, aby byla podána kárná žaloba, nikoliv diskuse o tom, zda má být JUDr. Kušnír přidělen k tomuto či onomu soudu," uvedl Němec. Brání se i předsedové soudních odvolacích senátů. Na své funkce chtějí v případě Kušnírova postupu rezignovat. Kušnír nechce věc komentovat. Rozhodnutí svého předchůdce nyní přezkoumává současný ministr Jiří Pospíšil (ODS). Soudci se obrátili na nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou. Žalobu proti ministrovu rozhodnutí může podle nich podat právě ona. Zda to udělá, se rozhodne zhruba do měsíce, uvedla ČT.

Odvolaný náměstek ministra financí Eduard Janota v neděli odmítl, že by aktuální výše dluhu veřejných financí ČR činila 1,3 bilionu korun, jak bylo zveřejněno v inzerátech ministerstva financí. Tento údaj podle něho vytvořili poradci ministra financí Vlastimila Tlustého. Janota to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Číslo o výši veřejného dluhu se objevilo v nedávno uveřejněných inzerátech ministerstva financí v denním tisku, na nichž byl Janota uveden jako zdroj. On sám ale údaj považuje za zkreslený a nadhodnocený. Inzeráty podle něj obsahovaly nepřesnosti v řádu desítek miliard korun. Kvůli kritice těchto inzerátů ministr Tlustý v pátek Janotu odvolal. Tlustý již dříve uvedl, že údaje zveřejněné v inzerátech přesně odpovídají tomu, co Janota sám zveřejnil na dvou tiskových konferencích. Janota to v neděli odmítl s tím, že ministr lže. Chybu podle svých slov udělal v tom, že navrhl zdůvodnění údaje pro jednání tripartity minulou neděli poté, co byl inzerát v novinách uveřejněn.

K návrhu rozpočtu na rok 2007 Janota uvedl, že podoba rozpočtu schválená vládou Mirka Topolánka se schodkem 91,3 miliardy korun je maximum možného. Rozpočet je podle něj silně limitován rozpočtovou legislativou a zákony v oblasti sociálních věcí a zdravotnictví. "I kdyby měl nový ministr financí čas měsíc nebo dva, nemohl by předložit rozpočet řádově jiný," prohlásil. Vláda podle něj rozpočet proti předchozí verzi z dílny kabinetu Jiřího Paroubka zlepšila ve struktuře, když zkrátila část běžných výdajů a peníze použila například na spolufinancování projektů pro kraje. V předchozí verzi měl rozpočet schodek 88 miliard korun. Topolánkova vláda ale navíc počítá s výnosem 31 miliard korun z prodeje části akcií ČEZ. ČSSD žádá místo toho prodej Letiště Praha, což by ale podle Janoty potřebné peníze nepřineslo.