Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Mirek Topolánek vyhoví případné žádosti ČSSD a osobně takzvaně vypáruje nemocnou poslankyni této strany Lenku Mazuchovou při hlasování o důvěře vládě. Vyplývá to z prohlášení, které Topolánek zaslal ČTK. Znamená to, že by vyvážil neúčast poslankyně ČSSD vlastní neúčastí při hlasování.

Topolánek uvedl, že vyhovět žádosti sociálních demokratů na vypárování Mazuchové mu připadá jako dobrý vklad k politické kultuře v zemi. "Určitě nebudeme zamezovat vstupu pana předsedy poslaneckého klubu ČSSD Michala Haška s příslušnou žádostí na klub ODS, jako to činila ČSSD nám," dodal šéf ODS. Poslanecký klub ODS by měl podle Topolánka případné žádosti ČSSD vyhovět. "V takovém případě vypáruji paní poslankyni osobně a zároveň jí přeji brzké uzdravení. Slušnost totiž není slabost," uvedl.

Hašek přístup ODS ocenil a řekl, že sociální demokraté v minulosti rovněž párovali nemocné poslance jiných stran. "Chci poděkovat za to, že je obecně ctěn a akceptován ten gentlemanský princip," řekl ČTK. Stejně reagoval na Topolánkovu nabídku i předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Vítám to jako akt, který považuji za součást politické kultury," uvedl Paroubek v prohlášení, které zaslal ČTK.

Schůze komory, která bude mít na programu hlasování o důvěře vládě, začíná v úterý. Absence některého z poslanců by vzhledem k vyrovnanému poměru sil mohla mít klíčový vliv na další osud Topolánkova kabinetu a případně mu i pomoci k získání důvěry. Kdyby Mazuchová chyběla, nikdo ji nevypároval a kromě ODS by Topolánkovu vládu podpořili ještě zelení a lidovci, mohl by kabinet získat 100 hlasů, což by stačilo k přehlasování 99 sociálnědemokratických a komunistických poslanců.

Zatímco Hašek možná půjde mezi poslance ODS, Topolánek měl původně ještě před hlasováním o důvěře namířeno do klubu ČSSD. Chtěl tam poslancům sociální demokracie představit program své vlády. Sociální demokraté mu ale řekli, že může přijít, jen pokud se omluví za svá obvinění z fízlování a zneužívání odposlechů. Šéf ODS pak uvedl, že k omluvě nevidí důvod, takže poslance ČSSD asi osloví jen projevem ve sněmovně. Hašek v pondělí nechtěl předjímat, zda by mohl klub ČSSD své stanovisko přehodnotit, takže by Topolánkovi umožnil návštěvu i bez omluvy. "Já nechci jitřit atmosféru, čili nevylučuji, že se ještě o té záležitosti můžeme poradit v klubu," dodal. Nelze však podle něj srovnávat situaci, kdy má někdo vážný zdravotní problém, s tím, když chce premiér jít opoziční klub žádat o podporu při hlasování o důvěře poté, co v odposlechové aféře padala z ODS vážná obvinění na adresu ČSSD.

Vietnamci, kteří prošli v uplynulých 50 letech českými školami, dodnes mluví plynně česky, mají přehled o dění v ČR, vášnivě fandí českým fotbalistům a udržují kontakty s Českou republikou i mezi sebou navzájem. Podle prezidenta Václava Klause, který je nyní na návštěvě Asie, představuje tato skupina 200.000 česky mluvících Vietnamců most mezi oběma zeměmi. Pomoci podle něj může mimo jiné v prohloubení ekonomické spolupráce s Vietnamem, o které ČR usiluje. "Více než v kterékoli zemi jsem tady pochopil, že pozvat žáky a studenty z cizích zemí je ta nejlepší investice, kterou země může udělat," řekl Klaus.

Klaus strávil ve Vietnamu čtyři dny. Během této doby se s česky mluvící komunitou setkal několikrát. Například vietnamští bohemisté se mu pochlubili svým obdivem k Boženě Němcové a Bohumilu Hrabalovi. Sbor skupiny absolventů, kteří studovali před desítkami let v socialistickém Československu, zase české delegaci zazpíval nekonečné množství českých lidovek.

Z mladší generace česky mluvících Vietnamců jich velké množství zaujímá vysoká postavení v zemi. Česky mluví kupříkladu ministr zahraničí a místopředseda vlády Pham Gia Khiem; během oficiálních jednání delegací ČR a Vietnamu mluvili česky tři náměstci vietnamských ministrů.

Obě země pojí také skupina Vietnamců, kteří žijí v ČR. Odhaduje se, že je jich mezi 50.000 a 60.000. Klaus uvedl, že tato skupina se "standardizuje": důkazem toho podle něj mimo jiné je, že zatímco v počáteční fázi zabrali vietnamští obchodníci česká tržiště, dnes již kupují obchody v kamenných domech. Mladší generace už navíc umí výborně česky.