Zprávy | Z archivu rubriky


Bývalý prezident Václav Havel, kterému ve čtvrtek bude 70 let, přijímal ve středu zástupy gratulantů. Na oslavu do někdejšího kostela sv. Anny v centru Prahy pozval několik stovek svých přátel. Mezi hosty byli herci, zpěváci, umělci, politici a další osobnosti známé především z televizních obrazovek. "Chtěla jsem manželovi připravit malou oslavu s přáteli, ale netušili jsme, kolik těch přátel nakonec bude," řekla ČTK Dagmar Havlová. Na oslavu Havlových sedmdesátin bylo rozesláno asi dva tisíce pozvánek. "Snad bude mít Václav radost, když se se všemi přáteli setká. To je také můj dárek," dodala Havlová.

Mezi prvními gratulanty byl například někdejší polský prezident Aleksander Kwašniewski. Přišli například také premiér Mirek Topolánek, někdejší ministři Pavel Rychetský či Jiří Dienstbier, zpěvák Karel Gott, jazzový instrumentalista Jiří Stivín nebo písničkář Jaroslav Hutka. Nechyběli ani Havlovi nejbližší spolupracovníci. Pozvánka zamířila rovněž na Pražský hrad, Havlův nástupce Václav Klaus se ale omluvil, protože je na služební cestě v Asii. Klaus proto poblahopřeje Havlovi později - na neděli ho pozval na oběd do letní rezidence hlavy státu, tedy na zámek v Lánech na Rakovnicku.

Ve čtvrtek, tedy v den svých narozenin, bude Havel tradičně předávat cenu nadace Vize 97. Tentokrát ji obdrží polský sociolog Zygmund Bauman. Den po narozeninách by měl Havel ve Slovenském národním divadle převzít čestný doktorát bratislavské Vysoké školy múzických umění a narozeniny oslaví i se slovenskými přáteli v některé z bratislavských restaurací.