Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda ODS Mirek Topolánek nebude chtít funkci premiéra pro sebe, pokud prezident Václav Klaus pověří občanské demokraty druhým pokusem o sestavení vlády. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. ODS má podle něj tři kvalitní nestranické kandidáty na funkci předsedy vlády, která by dovedla zemi k předčasným volbám. Prezident ve středu přijme demisi Topolánkovy menšinové vlády. Kabinet ODS pověří řízením země. S politiky parlamentních stran pak ihned zahájí jednání. Nového premiéra ale nepověří sestavením vlády dříve než po senátních a komunálních volbách. Podle prezidentova tajemníka Ladislava Jakla bude hlavním tématem jednání prezidenta s představiteli parlamentních stran způsob, jak dospět k předčasným volbám. Je to podle něj aktuální proto, že se politici během více než čtyř povolebních měsíců nedokázali dohodnout na parlamentní většině pro politickou vládu, a řešit tak patový výsledek voleb, řekl Jakl v České televizi.

Pavel Bém soudí, že by mohly být předčasné volby již příští rok na jaře, pokud se na tom parlamentní strany dohodnou. Připustil ale, že by se mohly konat i příští rok na podzim nebo až na jaře 2008. Bývalá ministryně školství a kandidátka na pražskou primátorku Petra Buzková (ČSSD) považuje předčasné volby za krajní řešení, když už byly vyčerpány všechny ústavní možnosti k sestavení politické vlády. To, že se šéfovi ODS Topolánkovi nepodařilo vládu s většinovou podporou ve sněmovně sestavit, podle ní ještě neznamená, že to není možné. Příležitost by měl dostat také šéf ČSSD Jiří Paroubek, protože sociální demokracie prohrála volby s ODS jen těsně, uvedla.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v minulých dnech dával najevo, že je schopen pro menšinový sociálnědemokratický kabinet získat ve sněmovně většinu. Taková většina by se ale podle Béma neobešla bez komunistů. "Toto je pro Českou republiku 17 let po sametové revoluci zlo a tomu je třeba zabránit," tvrdí Bém.

Prezident Václav Klaus se v neděli na zámku v Lánech na Rakovnicku setkal se svým předchůdcem Václavem Havlem. Při oběde v letním sídle hlavy státu mu popřál k sedmdesátým narozeninám, které si Havel připomněl 5. října. Jako dárek ke kulatinám dostal repliku stolku z Masarykovy pracovny. Kopii stolku z kabinetu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, u kterého prý Havel rád sedával, nechala na zámku v Lánech vyrobit Klausova manželka Livia. Havel přijel do Lán krátce po poledni v doprovodu manželky Dagmar. Ta se po nedávném úrazu kotníku stále pohybuje na invalidním vozíku. O pět let mladší prezident Klaus s chotí Livií přivítali Havlovy v prvním patře zámku, který si stejně jako jeho předchůdce velmi oblíbil. Dámy dostaly od pánů na uvítanou kytice - Dagmar Havlová žluté růže, Livia Klausová orchideje.

Havel a Klaus, coby nejvýraznější osobnosti polistopadové politické scény, se netají odlišným viděním společnosti. Havel dával najevo, že mu nejsou blízké principy, které zastává Klausova ODS. Klaus naopak Havlovi kromě jiného vytýkal, že není příznivcem systému politických stran. Pro ODS se navíc Pražský hrad za Havlovy éry stal symbolem dalšího mocenského centra, které se přes spřízněné lidi pokouší prosazovat takzvanou nepolitickou politiku. V letech 1992 až 1996 přitom bylo běžné, že se oba politici stýkali jednou týdně, kdy Klaus jako premiér informoval prezidenta Havla o jednáních vlády. Havel ale později prozradil, že schůzky zrušil, protože Klaus měl prý stále potřebu jej "za něco plísnit". Havel opustil prezidentskou funkci po 13 letech v únoru 2003 a na jeho místo zákonodárci zvolili právě Klause.

Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín v neděli na jednu hodinu zablokovali pomocí zhruba desítky traktorů česko-rakouský hraniční přechod Wullowitz-Dolní Dvořiště. Blokáda byla dopředu ohlášená, a nezpůsobila výrazné dopravní problémy. Rakouská iniciativa Atomstopp chce upozornit na poruchy elektrárny, která podle nich nemá dostatečná bezpečnostní opatření, a přimět rakouskou stranu, aby s Českem obnovila jednání o Temelínu. Na přechodu se shromáždilo zhruba 300 aktivistů. Na rakouské straně se netvořily žádné fronty aut a minimální byl provoz i na české straně hranice. "Během úplné blokády přijelo tak maximálně 100 aut. Většina řidičů se rozhodla nečekat na konec akce a jela raději přes Studánky, které jsou odtud asi 15 kilometrů," řekl ČTK Luboš Bárta z cizinecké a pohraniční policie v Dolním Dvořišti.

Aktivisté chtějí připomenout i předvolební sliby rakouské sociální demokracie SPÖ, která nedávno vyhrála parlamentní volby. SPÖ slibovala, že znovu nastolí téma Temelína v jednáních s Českem a bude prosazovat dodržení všech dohodnutých bezpečnostních zlepšení na jihočeské jaderné elektrárně. Podle Manfreda Dopplera z Atomstoppu odhalila expertní komise na konci roku 2005 v elektrárně bezpečnostní nedostatky. "Z těch opatření, která měla být provedena, se neuskutečnila žádná a bezpečnostní nedostatky přetrvávají," řekl Doppler.

Příznivci Atomstoppu ověsili traktory balonky s nápisy Stop Temelín, posílali i pohlednice a e-mailové zprávy na adresy předsedy rakouských sociálních demokratů Alfreda Gusenbauera. Jihočeské neziskové organizace zastupoval na blokádě předseda občanské iniciativy pro životní prostředí v Českých Budějovicích Pavel Vlček. "Nepodporujeme tyto aktivity, pouze s nimi cítíme, protože je to v hodině poslední. Je to v momentě, kdy se jaderná elektrárna Temelín snaží zbavit všech problémů, které měla třeba ohledně kolaudace. Snaží se setřást sdružení z jižních Čech, aby se na kolaudaci spolupodílela," řekl Vlček.

Město Plzeň je druhým nejhezčím kvetoucím sídlem v Evropě. Stříbro v soutěži Entente Florale Europe, které získalo dalších 11 měst, mu má pomoci přivábit zahraniční turisty. Plzeň bude plaketu prezentovat na výstavách cestovního ruchu, v informačních materiálech a centrech. ČTK to řekl náměstek primátora Stanislav Hajný. "V zahradnické a květinové výzdobě jsme byli dokonce na první místě, ale zkazily nám to popelnice na ulicích, cigaretové nedopalky a černé výlepy," uvedl. Podle Hajného je stříbro v této prestižní soutěži jasným dokladem, že turisté z nejvyspělejších zemí se nemusí obávat přijet do Plzně. Komise nejvíce ocenila parkové okruhy kolem náměstí - Šafaříkovy, Křižíkovy, Smetanovy a Kopeckého sady, o něž se starají zahradníci.

Hajný uvedl, že všechny stavby v Plzni mají předepsaný podíl zeleně, včetně obyčejných parkovišť, kde jsou vysazovány stromy. Investoři, kteří v Plzni od roku 1994 postavili či rekonstruovali nemovitosti, museli hradit bez výjimky i nové sadové úpravy. Se zahrnutím nových staveb podle Hajného dotace do zeleně v Plzni každoročně rostou. Peníze na její údržbu stagnují. Pohybují se kolem 40 milionů ročně. Zhruba 80 procent jde na péči o zeleň, zbytek představuje výsadba nových stromů, keřů a travin. Plzeň se může dalšího ročníku Entente Florale Europe zúčastnit až za šest let. "Do té doby budeme poradenské město pro soutěžící z ČR," řekl Hajný. Ve stejné soutěží skončil podle něj letos třetí Svojšín na Tachovsku, obec s 500 obyvateli, také z Plzeňského kraje.

Soutěž Kvetoucí sídla už 30 let pořádá Evropská asociace pro zahradní a krajinářskou tvorbu v Bruselu. Mezinárodní odborná porota posuzuje celkový vzhled obce, její zapojení do krajiny, kvalitu bydlení, ekologii, komunikaci radnice s lidmi i aktivní přístup obyvatel k utváření vlastního životního prostředí. Česko se letos soutěže účastnilo pátým rokem. Zlato získala zatím jako jediná Písečná na Ústeckoorlicku, a to loni. Stala se tak jednou ze šesti oficiálně nejkrásnějších evropských vesnic. V kategorii měst si odnesla Litomyšl stříbrnou medaili. V předchozích ročnících získala ČR jedenkrát bronz a dvakrát stříbro.

Od Floridy po Kalifornii křižuje letos na podzim Spojené státy skupina Čechomor s hostující zpěvačkou Lenkou Dusilovou. Jejich první společné zaoceánské turné čítá 28 koncertů ve více než dvaceti městech. Poslední je naplánovaný na 7. listopad opět na východním pobřeží USA v Bostonu. Dojmy z prvních vystoupení má kapela dobré, řekl ČTK frontman a houslista Karel Holas. Publikum bývá zpravidla složené hlavně z Čechů a Slováků, ale zájem mají i Američané, pro něž jsou skladby Čechomoru čerpající z české a moravské lidové tradice často vítanou novinkou.

Pro Lenku Dusilovou je americká šňůra s Čechomorem zčásti návratem na známá místa. Loni o Vánocích natáčela v newyorském studiu, ale město si nestačila pořádně užít, řekla ČTK po sobotním vystoupení v New Yorku. "Chce to tu být nějaký čas a trochu to tu prolézt. Mám ráda New York, hlavně East Village, ale mým favoritem je San Francisco," dodala letošní držitelka ceny České hudební akademie pro nejlepší vokalistku. Už před dvěma lety vystoupila na dvou koncertech v prestižním newyorském klubu Knitting Factory a s kytaristou Martinem Ledvinou pak cestovala po Spojených státech. Nyní jí v USA vychází v distribuci kalifornské společnosti Yonas Media deska Mezi světy, za niž doma získala letošní cenu akademie Anděl. Předcházející album Spatřit světlo světa se na americký trh dostalo díky nezávislému vydavatelství Plainfield Record z Illinois.