Zprávy | Z archivu rubriky


Kabinet premiéra Mirka Topolánka ve středu podá demisi. Rezignace následuje automaticky poté, co vláda minulý týden nezískala důvěru Poslanecké sněmovny. Odpoledne Topolánek zanese demisi na Pražský hrad prezidentovi Václavu Klausovi. Kabinet ale zatím zůstane u moci, protože prezident pověří premiéra a ministry dočasným výkonem funkcí do jmenování nové vlády. To potrvá zřejmě několik týdnů, protože Klaus již avizoval, že chce se jmenováním nového šéfa vlády počkat až po senátních a komunálních volbách.

Ve čtvrtek by pak měl Klaus začít s politickými rozhovory o nové vládě. Sejít se prý chce nejprve s představiteli menších parlamentních stran. Hovořit by měl se zástupci všech pěti frakcí zastoupených v Poslanecké sněmovně, tedy s ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Strany zelených. O tom, kdo by mohl nový kabinet sestavovat, se zatím pouze spekuluje. Občanští demokraté doufají, že jako vítězové voleb dostanou ještě druhý pokus k sestavení vlády. Předseda ODS Topolánek je ochoten se kvůli tomu dokonce stáhnout do pozadí. Úřednickou vládu, která by zemi dovedla k předčasným volbám, by prý mohl sestavovat nestraník. V médiích se už objevila například jména posledního československého premiéra Jana Stráského, exministrů Vladimíra Dlouhého a Jaroslava Bureše nebo členky bankovní rady České národní banky Michaely Erbenové.

Druhá nejsilnější strana, tedy ČSSD, si ale myslí, že nyní by měl dát prezident šanci jejich předsedovi Jiřímu Paroubkovi. Ten totiž tvrdí, že je schopen sestavit vládu a získat pro ni podporu v parlamentu. Klaus ale Paroubkova slova nechce komentovat a dodává pouze, že nemá informace o tom, že by situace byla takto jasná.

Důchodový systém v ČR by se mohl změnit ve druhém pololetí příštího roku či nejpozději v lednu 2008. V tu dobu by mohl začít platit zákon, který zakotví reformní úpravy penzijní soustavy. Vyplývá to z harmonogramu příprav, který v úterý novinářům představil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Podle něj by se do navrhovaného termínu mohly parlamentní strany na změnách, mezi něž patří prodlužování důchodového věku i doby pojištění, shodnout a zákonodárci by je mohli schválit. Vláda se chystá ve středu podat demisi. Podle Nečase by příprava změn penzijní soustavy ale měla pokračovat bez ohledu na politickou situaci, složení kabinetu či případné předčasné volby.

Zákon by mohl zakotvit i zavedení stropu plateb pojistného, změnu invalidních důchodů či placení pojistného za takzvané náhradní doby, tedy za studium či rodičovskou dovolenou. Souhrn 16 hlavních změn nepředstavuje zásadní reformu, ale úpravu parametrů současného systému. Podle Nečase je lepší prosazovat méně ambiciózní cíle, na kterých se mohou strany shodnout, než radikální proměnu. "Úmyslně se vyhýbáme politicky konfliktním a explozivním oblastem, jako je úvaha o fondovém spoření," uvedl ministr. Dodal, že všechny strany budou muset od svých návrhů reformy ustoupit. ODS se vzdá rovného důchodu, řekl.

O reformě penzí jednala už v minulém volebním období pětice stran, které zasedaly ve sněmovně. Dohoda politiků nakonec ztroskotala na zvyšování důchodového věku na 65 let. S tímto krokem počítala ČSSD, ODS, KDU-ČSL i unionisté. Komunisté byli proti.

Důchodový systém měl zůstat bez dluhů ještě asi 20 let. Ke konci roku 2005 v něm zbylo devět miliard korun, příští rok by to měly být miliardy dvě. Podle Nečase by kolem roku 2010 schodek mohl činit deset miliard. Společnost totiž stárne a život se prodlužuje. Zatímco loni lidé nad 60 let tvořili pětinu obyvatel, v roce 2020 by to měla být čtvrtina a v roce 2050 dvě pětiny, uvedl ministr.

Český rozhlas spustil na internetové adrese www.rozhlas.cz/multimedia nový multimediální portál, na kterém bude svým posluchačům nabízet vedle zvuku a textových informací také obrazové příspěvky. Drtivou většinu tvoří krátké reportáže Českého rozhlasu Leonardo, především pravidelný pořad Vstupte, který představuje významné, ale dosud neznámé osobnosti české vědy, kultury a společenského života, řekl dnes novinářům na veletrhu Invex a Digitex ředitel Leonarda Miroslav Bobek. Portál bude vysílat také přímé přenosy koncertů vážné hudby a tiskových konferencí a záběry ze studia Leonarda. Kromě nich bude portál nabízet výhradně publicistické pořady.

ČRo vyzkoušel multimediální vysílání už v roce 1998, kdy na internetu vysílal přenos hnízdění čápů černých. Obrovský ohlas tohoto projektu podle Bobka vedl k dalším přenosům - narození mláděte severního bílého nosorožce nebo z hnízda sokolů stěhovavých uprostřed Prahy. Na tyto pilotní projekty později navázala stanice Leonardo, která ve svých počátcích vysílala pouze přes internet a posluchači měli možnost sledovat vysílání ve studiu prostřednictvím webových kamer. Největšího úspěchu dosáhl projekt reality show Odhalení, ve kterém 16 kamer nepřetržitě sledovalo skupinu goril v pražské zoologické zahradě. "Tento zábavně-naučný projekt vyšel také na disku DVD, který byl nominován do soutěže Wildscreen. Ten je pokládán za obdobu Oscarů pro přírodovědné filmy a našimi konkurenty jsou například světoznámé BBC, National Geographic nebo Discovery," řekl ČTK mluvčí ČRo Ladislav Pavlík.