Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus nebude jmenovat vládu, která by se opírala o křehkou většinu 101 hlasu vzniklou "přeběhnutím" jednoho poslance do opačného politického tábora. Bude prosazovat takovou dohodu politických stran, která povede buď ke stabilní vládě, nebo k předčasným volbám. Předseda ČSSD Jiří Paroubek to označil za těžký zásah ústavě. "V žádném případě bych nekývl na řešení, které by se mimo dohodu politických stran pokusilo 'uloupnout' jednoho poslance na tu či onu stranu," řekl v pátek prezident novinářům po hodinové schůzce se zástupci KDU-ČSL. Kolik stran se dohodne, je podle něj otázkou jednání. "Mohou to být dvě, tři, čtyři," uvedl Klaus. Dodal, že jde o obecný princip, který nebude spojovat s žádným jménem. Reagoval tak na dotaz, zda by tedy nejmenoval kabinet založený na 101 hlasech, o němž hovoří předseda ČSSD Jiří Paroubek. Šéf největší opoziční strany věří, že po neúspěšném pokusu předsedy ODS Mirka Topolánka teď dostane druhou šanci on. "Téměř tomu nemůžu věřit, je to opravdu těžký zásah, direkt Ústavě ČR," reagoval Paroubek na Klausův postoj v on-line rozhovoru na serveru iDnes. Řekl také, že bude-li pověřen sestavením vlády, tak vládu sestaví. Prezident by měl mít podle Paroubka ke všem stejný metr a měl se také zeptat 4. září šéfa ODS Mirka Topolánka, zda má zajištěnou parlamentní většinu, když jej jmenoval premiérem. "Myslím si, že pan prezident nepostupuje v intencích ústavy," dodal šéf nejsilnější opoziční strany.

Desítky smutečních hostů v pátek zaplnily velkou síň krematoria v pražských Strašnicích při posledním rozloučení s generálem Františkem Fajtlem. Legendární pilot z druhé světové války zemřel minulý týden ve věku 94 let. Pohřbu s vojenskými poctami se kromě rodiny a představitelů armády zúčastnili i přední politici, mezi nimi prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek a zástupci parlamentu. "Je to jedna z legend pro nás všechny, je to jeden z největších hrdinů celého 20. století, jakého jsme v naší zemi měli. Ta generace hrdinů sice odchází, ale naším úkolem je, abychom nedopustili jejich zapomenutí," řekl Klaus, který před dvěma lety Fajtlovi udělil nejvyšší státní vyznamenání - Řád Bílého lva. Ten byl spolu s dalšími vyznamenáními a řády, které Fajtl obdržel, vystaven vedle katafalku. Pod ním ležela záplava věnců a květin s trikolorami od sdružení veteránů a dalších organizací i jednotlivců. Podle Klause byl Fajtl vynikající letec a charakterní člověk, v jehož osudu se promítly pohnuté chvíle republiky ve 20. století. Jeho úmrtím podle něj ztratila celá země svého hrdinu. "Pozůstalí jsme svým způsobem my všichni," prohlásil prezident.

"Pan generál Fajtl je klasickým příkladem vojáka, který do posledního písmene splnil svou přísahu. Bude mi vždy nesmírnou ctí, že jsem mohl velet armádě, která se mohla opřít o takové muže, jako byl on," dodal náčelník generálního štábu Pavel Štefka. "Mezi letci platila a platí vzájemná úcta, protože aeroplány neznají hodnosti. Jako svého učitele létání jsem generála Fajtla vždy respektoval a vážil si ho," řekl ČTK se slzami v očích předseda svazu českých letců Stanislav Filip. Poslední poctu generálovi přijeli vzdát i zástupci britského Královského letectva (Royal Air Force - RAF). Fajtl za války v Royal Air Force velel 313. československé stíhací peruti. Byl také jedním z těch, jejichž příběhem se inspirovali tvůrci filmu Tmavomodrý svět, který vyprávěl o československých účastnících bitvy o Británii.