Zprávy | Z archivu rubriky


Slučování českých civilních tajných služeb není podle odvolaného ředitele civilní rozvědky Karla Randáka na pořadu dne a "jde o něco zcela jiného". Randák to řekl v rozhovoru pro sobotní Právo.

Vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) odvolala Randáka 20. září. Jako důvod uvedla zvažovaný záměr sloučit civilní rozvědku a kontrarozvědku do jediné zpravodajské služby podřízené kabinetu. "Řeknu tolik, že podle mého není slučování služeb vůbec na pořadu dne a jde o něco zcela jiného," řekl Randák Právu. Předpověděl, že ve sloučené službě převáží kontrarozvědná část - je na ni kladen větší důraz. Navíc v jedné službě je podle Randáka možné celkem volně přelévat finanční prostředky, přesouvat lidi "a to obvykle v neprospěch rozvědky, která se může stát postupně popelkou". Na dotaz Práva, zda se jeho slovům dá rozumět tak, že Topolánkova vláda chce sloučit služby s úmyslem posílit právě vnitřní službu, která může posloužit i k politickým zájmům, Randák odpověděl: "Neznám záměr vlády, takže ho těžko mohu komentovat. Ale platí, že pokud dojde k takové koncentraci moci, lze to vykládat různě, třeba i takto."

Randák varoval, že sloučení služeb může poškodit celou bezpečnostní komunitu i reputaci země navenek. "Pokud je tento krok opravdu připravován, pak je připravován naprostými diletanty, kteří o komunitě ani o její práci nevědí vůbec nic," řekl. Čím je podle něj demokratičtější zřízení v zemi, tím má stát větší tendenci držet služby odděleně a lépe je kontrolovat. Naopak v totalitních státech jsou služby sloučené - pro takové státy je hlavní udržet pořádek uvnitř a je jim jedno, jak je to vnímáno zvenčí, míní Randák. Zmínil i zásadní odlišnost práce obou služeb. "Jestliže však převáží váha té vnitřní služby nad tou vnější, pak to něco o státu vypovídá. Minimálně to, že má vnitřní problémy a že rezignuje na svůj vnější obraz. Demokratický stát by proto měl mít samostatnou rozvědku," řekl. Vláda ODS, která ho odvolala právě se zdůvodněním potřeby sloučit vnitřní a vnější civilní službu, se podle Randáka paradoxně chová totalitně.

Randák popřel oprávněnost názoru části ODS, která je podle něj přesvědčena, že se civilní rozvědka pod jeho vedením a na pokyn tehdejšího ministra vnitra Františka Bublana angažovala ve sledování a odposlouchávání politiků ODS - tedy že byla politicky úkolována. Randák se vrátil i ke svým slovním sporům s nynějším ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS). Řekl, že po odvolání z čela civilní rozvědky měl s Langrem dohodu, že se nebude vyjadřovat k okolnostem odvolání. Neexistovala ale žádná dohoda, že se nesmí vyjadřovat k tématu slučování služeb a k bezpečnostním opatřením přijatým v souvislosti s teroristickou hrozbou Česku, upozornil. "Z mého pohledu jsem dohodu dodržel. Přesto mě ministr napadl, že jsem neloajální a že se tudíž jeho názor na mě vyvíjí," řekl Randák, který je nyní stále příslušníkem civilní rozvědky a je poradcem ředitele služby.

První radar sítě protivzdušné obrany NATO na českém území v Nepolisích na Královéhradecku začali vojáci v minulých dnech uvádět do provozu. Zkušební provoz by mělo zařízení za asi půl miliardy korun zahájit v listopadu a mezi páteřní radary aliance se plně zařadí příští rok. Uvedla to sobotní Mladá fronta Dnes v příloze pro hradecký kraj. Druhý radar má stát nedaleko slavkovského bojiště na Brněnsku. Lidé ze Slavkova a okolí však proti jeho umístění poblíž památníku padlých z napoleonských válek protestují. Požadují, aby stavbu radaru zastavil soud. Radar vysoký 25 metrů s kopulí o průměru téměř 20 metrů stojí v polích několik set metrů od Nepolis. Je vůbec prvním z páteřních radarů protivzdušné obrany kategorie FADR v republice. "Zařízení bude monitorovat vzdušný prostor pro potřeby Severoatlantické aliance i pro naše potřeby a bude schopno odhalit veškeré objekty, které se ve vzduchu objeví," řekl velitel vojenského útvaru Nepolisy Petr Suchánek

Lidem v Nepolisích přítomnost zařízení, jehož provoz bude zajišťovat přibližně 30 pracovníků, nevadí. "Dříve tam stály sovětské radary a nový radar zabírá asi jen třetinu původní plochy. Z tohoto hlediska je situace lepší než dříve. Očekáváme, že nám přibudou noví obyvatelé z řad zaměstnanců radarové stanice," uvedl starosta Nepolis Jiří Šustr. "Lidé by neměli mít strach ani z rušení televizního signálu či sítí mobilních operátorů," uvedl Suchánek.

Pokud předseda ČSSD Jiří Paroubek získá třetí pokus o sestavení vlády a ve sněmovně s žádostí o důvěru neuspěje, mohl by to být právě on, kdo dovede zemi k předčasným volbám. Právě na třetí pokus šéf ČSSD sází. Ve třetím pokusu nového premiéra vybírá předseda sněmovny. Tím je nyní sociální demokrat Miloslav Vlček. První dva pokusy má prezident. Po neúspěchu vlády Mirka Topolánka politikům vzkázal, že nehodlá jmenovat premiérem politika, který mu přinese návrh vlády založený na hlasech přeběhlíků. Právě s takovou vládou Paroubek počítal.

Dřívější volby chtějí strany bývalé koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Trumf jim ale nakonec může "vyfouknout" ČSSD, která by k volbám směřovala v pozici vládní strany. "Předseda (Paroubek) dobře ví, že karty jsou rozdané fifty fifty. Remízu ale může využít tím, že to bude on, kdo bude další měsíce vládnout a připravovat předčasné volby," řekl ČTK nejmenovaný zdroj z ČSSD. Klaus svým prohlášením udělal sociální demokracii "čáru přes rozpočet". Pro jejich menšinovou vládu podporovanou komunisty má údajně zvednout ruku ještě alespoň jeden hlas ze stran bývalé koalice. Nikdo ale neví o koho jde. Paroubek totiž nechce kvůli možnému úniku informací toto jméno prozradit ani svým nejbližším spolupracovníkům. Někteří pozorovatelé přitom tvrdí, že Paroubek nikoho nemá a jen blufuje.

Prezident nyní zahájil rozhovory s představiteli parlamentních stran. Z jeho slov vyplývá, že jsou pro něj přijatelné v podstatě jen dvě varianty nového kabinetu, a to velká koalice ODS a ČSSD, nebo vláda založená na dohodě více stran s tím, že povede k předčasným volbám.

Paroubek ale takový postup ostře kritizuje. V pátek proto naznačil, že ČSSD si počká na třetí pokus, kdy premiéra vybírá šéf sněmovny. Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) přitom v polovině srpna před svým zvolením veřejně slíbil, že před třetím pokusem o sestavení vlády odstoupí. Sněmovna by pak musela hlasovat o novém šéfovi znovu, což rozhodně nebude lehké, protože jen volba vedení sněmovny po volbách trvala sedm týdnů. Politický boj se tak může rozhořet opět naplno, protože ODS a ČSSD budou chtít, aby to byl právě jejich politik, který bude v pozici šéfa sněmovny jmenovat nového a pravděpodobně do voleb posledního premiéra. Paroubek by v takovém případě dostal šanci ukázat, že má ve sněmovně skutečně 101 hlasů.

Do Dolu Hlubina nedaleko centra Ostravy se díky festivalu Ostrava - Zpečetěný osud! po 15 letech opět vrátil život. Asi čtyři stovky lidí si tam přišly prohlédnout výstavu historických fotografií i současný stav šachty. Pro zpestření atmosféry připravili pořadatelé divadelní představení, koncerty i vystoupení kejklířů, řekla ČTK pořadatelka akce Ludmila Sedlářová ze sdružení Za starou Ostravu. Organizátoři chtěli alespoň na jeden den oživit technickou památku, na kterou by podle nich měli být obyvatelé Ostravy hrdí. "Chceme ukázat, že tato památka, která aspiruje na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO, je jedinečná a stojí za to ji chránit," dodala Sedlářová.

Důl Hlubina je spolu se sousedními vysokými pecemi a koksovnou Vítkovic národní kulturní památkou. Vzhledem k místu v panoramatu města se komplexu říká také Ostravské Hradčany. Areál je cenný hlavně pro svou jedinečnou bezprostřední vazbu technologického celku od těžby uhlí až po zpracovaní železa. Produkce surového železa byla definitivně ukončena posledním odpichem v září 1998, těžba v dole skončila v roce 1991. Šachta se nyní díky rozsáhlé rekonstrukci vrací o 15 let proti proudu času. Měla by vypadat tak, jako by z ní právě vyfáral poslední horník, a stát se lákadlem pro turisty. Uvažuje se také o zřízení výstavních a koncertních síní, z některých prostor by se mohly stát kanceláře, butiky a restaurace.

Letošní 16. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě měl u široké čtenářské veřejnosti mimořádný ohlas. Podle prvních odhadů pestrá nabídka titulů ze 174 nakladatelství přilákala do kulturního domu Ostrov o několik tisíc lidí více než v minulém roce, kdy jeho branou prošlo 13.000 návštěvníků. Dvoudenní veletrh se konal od pátku. Jeho součástí byly křty knižních novinek, autogramiády i pestrý doprovodný program, tentokrát zaměřený na vesmír.

"Podle toho, co mi pořadatelé hlásí, je letos návštěvníků výrazně více než loni, ale vstupenky ještě nejsou sečteny," řekla ČTK ředitelka trhu, překladatelka Markéta Hejkalová. K úspěchu podle ní přispěl i nově otevřený virtuální veletrh na internetu. Potěšila ji úspěšná autogramiáda zahraničního hosta, jímž byl finský spisovatel Arto Paasilinna. Česky dosud vyšly čtyři jeho knihy, nyní byla vydána pátá, humoristický román na vážné téma - Autobus sebevrahů. Do Brodu přijela také řada českých literátů. Nadšení vyvolala autogramiáda autorské dvojice Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, kteří představili novou knihu písniček pro děti. Pozornost přitáhl Ludvík Vaculík s autorským čtením Polepšených pěsniček, doplněným jeho zpěvem.

Nakladatelé, které oslovila ČTK, byli s letošním ročníkem trhu spokojeni. Podle Petry Novákové z nakladatelství Fragment zákazníci nakupovali více knih. Velký zájem byl o dětskou literaturu - rodiče zřejmě nakupovali dárky k Vánocům.