Zprávy | Z archivu rubriky


Inspekce ministra vnitra navrhla obvinit ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho a jeho dva podřízené ze tří trestných činů. Případ souvisí s vyšetřováním úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy do médií. ČTK to řekl státní zástupce Michal Zachystal, který má kauzu na starosti. Podle internetového serveru Aktuálně.cz nový šéf inspekce Zdeněk Pelc odmítl návrh svých podřízených na stíhání Kubiceho a dalších dvou policistů podepsat a říká, že jde o provokaci. "Skutečně jsem to nepodepsal, ale bylo to kvůli tomu, že jsem ten materiál nikdy neměl k dispozici a neznám jeho obsah. Nikdy jsem ale neřekl, že šlo o provokaci. Zpracovatel věci to podepsal pod dozorem státního zástupce, kterému je přímo odpovědný, nikoli mně. Můj podpis k tomu nebyl nutný," řekl ČTK Pelc. Návrh inspekce na obvinění tak zůstává platný.

Návrh pracovníků inspekce vzešel podle Zachystala z vyšetřování zhruba 15 trestních oznámení, které na Kubiceho i neznámého pachatele podali různí lidé a subjekty, mezi nimi i expremiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek či Národní bezpečnostní úřad. Kubice však již dříve ČTK řekl, že si jakéhokoli pochybení není vědom. "V žádném případě jsem se ani já, ani nikdo z ÚOOZ ničeho nezákonného nedopustil. Navíc já jsem tu zprávu nezveřejnil," uvedl v červnovém rozhovoru pro ČTK šéf ÚOOZ. Odmítl i kritiku ze strany vedení ČSSD, podle níž šlo o snahu zdiskreditovat sociální demokraty. "Jsem apolitický a s politikou či volbami to nemělo nic společného," podotkl tehdy Kubice.

Společnost Kapsch může pokračovat ve stavbě mýtných bran. Brněnský krajský soud zamítl žalobu firmy Autostrade proti dvěma rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a zároveň zrušil předběžné opatření z minulého týdne, které stavbu pozastavilo. Námitky Autostrade byly nedůvodné, řekl na jednání soudce Jaroslav Tesák. Mýtné by mělo fungovat od 1. ledna 2007. Smluvní sankce za pozdější zavedení mýta se podle neoficiálních informací pohybují až do pěti milionů korun denně. Předběžným opatřením chtěl soud zajistit, aby před jeho konečným verdiktem nepřibývaly další mýtné brány. Kapsch však ještě před vydáním zákazu dokončil zhruba tři čtvrtiny systému.

Podle Autostrade bylo výběrové řízení v rozporu se zákonem. Komise ministerstva dopravy společnost ze soutěže o mýtné pro formální nedostatky vyřadila, stejně jako sdružení firem Mytia a konsorcium A-Way a AŽD. Kapsch tak vyhrál jako jediný zbylý účastník tendru s cenou 22 miliard korun. Antimonopolní úřad tento výsledek dvakrát potvrdil. Autostrade nepřiložilo k nabídce všechny potřebné výpisy z rejstříku trestů, chyběly dva z 20. Podle právního zástupce firmy Michala Dlouhého technickým nedopatřením. Stejně tak firma nepředložila certifikáty o bezpečnosti práce a ochraně životního prostředí, místo toho zaslala čestné prohlášení. Autostrade provozuje mýtný systém například v Itálii, podle Dlouhého je to dostatečný důkaz o schopnostech společnosti.

Ministr dopravy Aleš Řebíček navrhne vládě jedinou průměrnou sazbu elektronického mýtného 4,05 koruny za kilometr. Sazba by ale měla zohledňovat jízdu v noci, počet náprav vozidla a plnění emisních limitů. V praxi tak řidiči zaplatí od 1,30 do 5,40 korun za kilometr. Pokud se v budoucnu ukáže, že řidiči zpoplatněné úseky objíždějí, je ministerstvo dopravy připraveno rozšířit škálu sazeb.