Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus po středečním setkání s lídry ČSSD naznačil, že dohoda politických stran o nové vládě se nebude rodit snadno. Až prezident zmapuje názory všech pěti parlamentních stran, zjistí, zda jsou slučitelné a jestli existuje cesta ze zablokované politické situace. Klaus připomněl, že hledá řešení založené na dohodě, které "není vynuceným nátlakem z té či oné strany". Z postojů politiků postupně skládá pověstnou Rubikovu kostku. "Budu se velmi trápit tím, jestli takto definovaná Rubikova kostka je, či není vůbec společně složitelná. Lehké to v žádném případě nebude," soudí.

Pokud se ukáže, že vláda založená na dohodě stran není možná, pak by prezident vstoupil aktivněji do hry. "Moje role může nastat v momentu, kdy se ta Rubikova kostka nedá složit, a pak hledat řešení, se kterými bych mohl eventuálně přijít já," prohlásil Klaus. Podle médií Klaus už v létě hovořil s předsedou Akademie věd Václavem Pačesem o tom, že by mohla vzniknout vláda odborníků z akademických kruhů, která by zemi spravovala do předčasných voleb. O šéfovi akademie se hovoří jako o jejím možném předsedovi.

ČSSD ale takovou vládu podle Paroubka nyní nepodporuje, přestože podobné řešení navrhovala už v červnu. "V tuto chvíli ji nepreferujeme, protože jestliže dostala svůj pokus Občanská demokratická strana, tak asi by bylo logické, kdyby byla v těch dalších krocích hledána politická řešení," řekl šéf ČSSD. "Uspěli jsme ve volbách, byť jsme je nevyhráli. Většina občanů volila středo-levé uspořádání," tvrdí místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. I jiní představitelé sociální demokracie jsou proto přesvědčeni, že by měl po předsedovi ODS Mirku Topolánkovi dostat šanci sestavit vládu s většinovou podporou ve sněmovně sociální demokrat. V tom je podporuje i KSČM.

ČSSD na rozdíl od ostatních stran jednoznačně odmítá předčasné volby. Předseda strany Jiří Paroubek ve středu prezidenta Klause seznámil se čtyřmi variantami vlády, jak je vidí sociální demokraté - je to buď velká koalice ODS a ČSSD, nebo spojenectví ČSSD, lidovců a zelených, úřednická vláda, či menšinový kabinet ČSSD. Funkční vláda podle něj může vzniknout za několik málo týdnů. "Nemůže se už marnit čas," řekl bývalý premiér novinářům. Také Klaus očekává "intenzivní" jednání stran hned po skončení senátních a komunálních voleb na konci října.

ČSSD podle Paroubka přijde po volbách s konkrétními nabídkami jak za ODS, tak za Stranou zelených a za KDU-ČSL. Šéf ČSSD očekává, že po senátních a komunálních volbách bude pověřen jednáním o vládě ten, kdo prokáže, že má většinu v Poslanecké sněmovně. Je přesvědčen, že prezident se nebude podruhé pouštět do pokusu, který nemá ve sněmovně většinu zajištěnou. Paroubek v minulosti tvrdil, že tuto většinu má. O podrobnostech ve středu znovu odmítl hovořit. Paroubek také opakovaně tvrdí, že dostal od prezidenta neformální příslib, že by mohl být jednáním o vládě pověřen on. Na středečním setkání se prý o tom nehovořilo. "Tím, že se k tomu nevyjádřil, tak to nevyloučil. Já předpokládám, že ta slova zůstávají v paměti prezidenta," dodal šéf ČSSD.

Klaus představy ČSSD nehodnotil. "Pochopil jsem, co jsou preference a záměry sociální demokracie. Pro mě to znamená skládání si těchto věcí do mozaiky, která potom dá nebo nedá možný výsledek v následujících dnech," řekl na Hradě prezident. Připomněl, že například pro velkou koalici by ČSSD potřebovala souhlas druhého partnera, ale ODS takový model odmítá. Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky Klaus čtyři sociálnědemokratické návrhy nehodnotil a vyjadřoval se neutrálně.

Již dříve prezident vyslechl postoje občanských demokratů a lidovců, sérii konzultací ukončí schůzkami s komunisty a zelenými. "Zužuje se tím koridor, vymezují se tím možnosti," poznamenal. Klaus každé z dosavadních jednání označil za užitečné - už jen proto, že názory slyší přímo, ne zprostředkovaně z médií. Paroubek si schůzku na Hradě pochvaloval. "Jednání proběhlo ve velmi uvolněné, ba až přátelské atmosféře," charakterizoval šéf ČSSD setkání s politikem, s nímž vedl řadu ostrých sporů.

Tresty pro veřejné činitele, kteří se dopustí korupce, se možná v budoucnu zpřísní. V boji proti korupci by měly pomoci také speciální soudy a protikorupční agenti. Počítá s tím vládní strategie boje proti korupci, kterou kabinetu představil ministr vnitra Ivan Langer. Odstupující vláda Mirka Topolánka podpořila hlavní zásady dokumentu, definitivně ho schválí zřejmě příští týden. Langer to řekl novinářům po jednání kabinetu.

Funkcionářům, kteří se nechají korumpovat, by podle vládního plánu místo nynějších osmi let hrozilo 12 až 15 let vězení. Langer chce také zřídit speciální protikorupční senáty u vyšších soudů. Na postihování korupce u veřejných činitelů a úplatkářství při veřejných zakázkách, soutěžích a dražbách by se měla zaměřit také zvláštní oddělení státních zastupitelství a pracovat by měli i "protikorupční agenti". Agenti by měli pod dohledem soudu odhalovat a usvědčovat pachatele, neměli by ale sami navádět k trestné činnosti. Ministerstvo chce zavést také "černou listinu" lidí odsouzených za korupční jednání, kteří by se v budoucnu už nesměli účastnit dalších veřejných zakázek.

Langer zdůraznil, že strategie se nezabývá jen represí, ale i prevencí korupce. Velký důraz proto klade na omezení byrokracie, zjednodušení legislativy, elektronickou formu komunikace státu s občany či veřejnou kontrolu úředních rozhodnutí. Za prioritu považuje i průhledný systém zadávání veřejných zakázek či určení jasné hranice, kde končí lobbing a začíná korupce. Protikorupční strategii zpracoval Langer ve spolupráci s nevládní organizací Transparency International.

Ministerstvo vnitra rozpustilo občanské sdružení Komunistický svaz mládeže (KSM). Důvodem je program, v němž mladí komunisté uvádějí, že se budou snažit o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským. ČTK to řekla mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková. KSM se chce obrátit na soud. Sporným výrokem se stala věta: "KSM stojí na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu a o nastolení ekonomických - odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským - a společenských - zavedení socialistické demokracie - podmínek pro budování socialismu jako prvního stupně k vytvoření společnosti komunistické, jejíž vybudování je konečným cílem." "Tento výrok je podle ministerstva v rozporu s ústavou a Listinou základních práv a svobod. Je neslučitelný se základními demokratickými principy," řekla Masaříková. Občanské sdružení obdrželo oznámení 16. října a nyní má 30 dnů na podání žaloby k městskému soudu.

"KSM opakuje, že jeho činnost je v souladu se zákony a Ústavou České republiky a rozpuštění ze strany MV ČR chápe čistě jako politický akt. V souladu se zákony této země se tedy rozhodl napadnout toto rozhodnutí soudně. Pravda zvítězí," uvedlo sdružení ve svém prohlášení. KSM se nedávno například angažoval v aktivitách namířených proti možné výstavbě americké raketové základny v Česku. Původně byla v prohlášení uvedena ještě ostřejší formulace o revolučním svržení kapitalismu. V březnu ji ale nahradila současná mírnější pasáž. Ani ta ale podle ministerstva není v pořádku. Komunistickou mládež podpořil místopředseda KSČM Václav Exner. "Jsem toho názoru, že jde o vážný útok na demokratická práva v této republice, především na právo shromažďovací a na svobodu názoru," řekl. "Jejich pozice je zahleděná víc do minulosti než do budoucnosti," soudí naopak místopředseda Jiří Dolejš. V létě prý upozorňoval na to, že "komsomol má zásadní rozpor s programem KSČM". Vysvětlil, že komunistická strana má na rozdíl od KSM, který chce soukromé vlastnictví zrušit, v programu pluralitu vlastnictví a rovnou soutěž všech jeho forem. Vedení komunistické strany podle Dolejše doporučilo mladým členům KSČM, kteří jsou organizováni v KSM, aby respektovali program a stanovy strany a aby přijali tezi vlastnické plurality. V tomto duchu jim poskytlo i právní radu. Oni na ni nedali.

Zákon o společném zdanění manželů a pokles výběru daní z příjmů osob samostatně výdělečně činných jsou hlavními důvody letošního propadu daňových příjmů. Oproti červnovému odhadu výnosů státu v této oblasti skutečný vývoj a nynější odhady naznačují, že výpadek přesáhne 12 miliard korun. Po jednání vlády to prohlásil ministr financí Vlastimil Tlustý. Ten již před týdnem oznámil, že deficit státního rozpočtu může v letošním roce přesáhnout až 100 miliard korun, a to právě kvůli nižšímu aktuálnímu odhadu výběru daní v letošním roce. "Zahájili jsme práce pro zjištění příčin tohoto stavu, který prohlubuje deficit rozpočtu v letošním roce. Zjistili jsme například mnohem větší důsledky společného zdanění manželů," řekl Tlustý. Podle něj Poslanecká sněmovna nebyla při projednávání tohoto zákona pravdivě informována o daňových důsledcích. "Projekt je to ale zajímavý, protože odstraňuje daňovou progresi, i když velmi složitě," uvedl.

Za druhou příčinu nižšího výběru daní Tlustý označil menší příjmy státní pokladny u osob samostatně výdělečně činných. "Minulá vláda slibovala jejich zvýšení, a to například zavedením minimální daně. Výsledky jsou ale přesně opačné, nedošlo ke zvýšení, ale k propadu. Je to další důkaz pro teorii, že zvýšená daňová povinnost nevede ke zvýšení výběrů daní," sdělil ministr.

Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) zmíněné příčiny nižších daňových příjmů potvrzuje. "Je způsoben větším dopadem společného zdanění manželů a zavedením daňových paušálů pro živnostníky do státního rozpočtu, než se čekalo. Polepšili si rodiny s dětmi a živnostníci na úkor příjmů státního rozpočtu," řekl Sobotka.

Podle zprávy o plnění rozpočtu, kterou vláda projednala před týdnem, letošní schodek rozpočtu nebude plánovaných 74,4 miliardy korun, nýbrž 90 miliard korun. Důvodem nárůstu je předčasná úhrada záruky vůči ČNB a vyšší výdaje na důchody v celkové výši 25 miliard korun. "Připočteme-li tedy k částce 90 miliard korun výše uvedená fakta, pak výsledný schodek může překročit 100 miliard korun," uvedl Tlustý. Daňové příjmy letos měly přinést do rozpočtu podle původního návrhu 473,2 miliardy korun. Poslední odhad pro letošní rok ovšem počítá s daňovými příjmy 470,7 miliardy korun.