Zprávy | Z archivu rubriky


Řešení povolební patové situace je možná blíže, než by se mohlo zdát z mediálních vyjádření politiků, řekl ve čtvrtek novinářům prezident Václav Klaus poté, co na Pražském hradě přijal zástupce Strany zelených. Zástupci nejmenší parlamentní frakce mu představili dvě varianty vlád odborníků, které by zemi dovedly k předčasným volbám. Zatímco podle zelených kabinet nemusí dostat důvěru parlamentu, Klaus počítá s tím, že by se vláda opírala o podporu poslanců. Zelení ale tvrdí, že takovou představu naplňuje pouze velká koalice ODS a ČSSD, kterou oni odmítají.

"Pozorně jsem vyslechl postoje Strany zelených. Rozumím tomu, že Strana zelených si je vědoma své relativní síly v tom rozložení politických sil, a proto není předvojem řešení, které by mohlo v budoucnu nastat. Nicméně má své názory, má své jasné priority a preference," řekl novinářům Klaus. Pro prezidenta je prý důležité to, že zelení nejsou zastánci "klopotného vládnutí", ale přejí si předčasné volby. Diskutovali pak prý hlavně o tom, jak k nim dospět.

Oba návrhy řešení, které zelení přinesli na Hrad, snižují podle předsedy strany Martina Bursíka roli politických stran. "Vycházíme z toho, že je potřeba nalézt takovou vládu do předčasných voleb, která bude ... co nejméně vadit," dodal. První varianta podle něj spočívá ve jmenování šéfa vlády v řádu několika dní po druhém kole senátních voleb. Předseda vlády pak vyhledá odborníky, bude se pokoušet vyjednat podporu své vlády a když se to nepodaří, tak bude na řadě třetí pokus o sestavení vlády. V případě druhé varianty by do vlády své experty navrhly přímo politické strany. Buď ODS s KDU-ČSL a Stranou zelených, anebo také ČSSD. Pak by podle Bursíka vláda měla zajištěnu důvěru parlamentu, ale s některým ze zákonů by opět spojila vyslovení důvěry, a tudíž by opět situace vedla k předčasným volbám.

Klaus se v minulých dnech sešel s lídry ODS, ČSSD a KDU-ČSL, v úterý by měl hovořit také s komunisty. Prezident je zastáncem dohody politických stran buď o stabilní vládě, nebo o předčasných volbách. Už dříve řekl, že nehodlá jmenovat kabinet, který by vznikl s pomocí "přeběhlíka" z opačného politického tábora. Proti předčasným volbám jsou jednoznačně jen sociální demokraté, ostatní strany je připouštějí - jenže lidovci a zelení odmítají řešení, které by bylo závislé na KSČM. Klaus už připustil, že najít variantu schůdnou pro všechny bude složité.

Bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová, obviněná z machinací s dotacemi z EU, během výslechu údajně nařkla bývalého premiéra a nynějšího šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, že je do podvodů také zapleten. Paroubek to striktně odmítl. Úniky z policejního vyšetřování považuje za způsob, jak chce policie spolu s ODS poškodit sociální demokracii před víkendovými komunálními a senátními volbami.

Vedení ČSSD tvrdí, že část důstojníků z elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se snaží druhou nejsilnější stranu cíleně skandalizovat. Šéf Paroubkových poradců Jaroslav Tvrdík dokonce na tiskové konferenci použil výraz "politická policie". ÚOOZ nařčení odmítl, také ministr vnitra Ivan Langer (ODS) popřel, že by měl únik informací politický podtext. Nařídil šéfovi své inspekce, aby případ začal vyšetřovat.

Paroubek tvrdí, že Langer by měl vyvodit důsledky z toho, že se záznam o výslechu osoby obviněné z korupčního jednání dostal po několika hodinách do médií. Čtvrteční obvinění přirovnal k takzvané Kubiceho zprávě, která se objevila těsně před červnovými volbami do sněmovny. "Tehdy to bylo čtyři dny před volbami. Dnes to je jen den. ÚOOZ už dvakrát před volbami předvedl stejný scénář. Je nutné se ptát, kdo z toho má prospěch. ODS," prohlásil Paroubek. Ředitel ÚOOZ Jan Kubice před jarními volbami dal poslancům zprávu o prorůstání organizovaného zločinu s politikou, která se vzápětí dostala na veřejnost.

Podle internetového serveru iDnes Jourová řekla policistům, že Paroubek tlačil prostřednictvím svého asistenta Martina Vlasty na zvýhodnění budišovského projektu. "To je nehorázná lež. V době, kdy jsem byl na ministerstvu, projekt schválen nebyl. Byl jsem o něm informován běžným způsobem. Nikdy jsem do schvalovacího řízení nezasahoval a ani nevím, kdy byl nakonec schválen," řekl Paroubek. Obvinění Jourové popřel i Vlasta.

Jourová je v případu machinací s dotacemi z EU stíhána společně s někdejším šéfem kabinetu premiérů Zdeňkem Doleželem, starostou Budišova na Třebíčsku Vladislavem Péťou a úředníkem ministerstva zemědělství Miloslavem Řehulkou. Trojice mužů je navíc obviněna i z vydírání architekta Marka Řičáře, který policii na chystaný podvod s evropskými fondy upozornil. Hrozí jim až osmileté vězení, Jourové nejvýše pět let.

Policie podle České televize míní Paroubka vyslechnout, stejně tak jeho nástupce na ministerstvu pro místní rozvoj Radko Martínka. Jourová do policejního protokolu podle iDnes vypověděla, že když na ministerstvu rozhodovala o dotačním projektu firmy Bono Publico, kvůli kterému je nyní obviněna společně s Doleželem, byla pod přímým tlakem Paroubkova osobního asistenta Vlasty. "Ministr Paroubek na mě přímo tlak nevyvíjel, činil tak prostřednictvím svého asistenta pana Vlasty. Pan Vlasta mě opakovaně navštěvoval a žádal o zásah do procesu výběru. Já jsem opakovaně odmítala cokoliv v té věci dělat," řekla prý vyšetřovatelům obviněná úřednice.

Za únos a smrt zlatníka Václava Tomana, za vydírání podnikatelů a za ozbrojená loupežná přepadení mají jít členové jedné skupiny gangu kolem Davida Berdycha a uprchlého Jaromíra Prokopa na osm až 14 let do vězení. Rozhodl tak středočeský krajský soud, který v první části mnohaměsíčního procesu potrestal 12 z celkem 36 obžalovaných. Smrt Tomana nebyla vražda, ale loupež, řekl soud. Nejpřísnější trest dostal Prokop, 14 let, Radek Trumpeš a Michal Puchar po 13 letech, Berdych devět let a devět dnů. Bývalý detektiv Odboru pro boj s organizovaným zločinem (OBOZ) Jiří Žofčín, který byl podezřelý z účasti na jednom z loupežných přepadení, byl zproštěn obžaloby. Proti rozsudku se lze odvolat k pražskému vrchnímu soudu.

V ukončené části hlavního líčení šlo o zločiny z druhé poloviny 90. let minulého století, gang si tehdy údajně přišel loupežemi na víc než 25 milionů korun. Kromě Berdycha, Prokopa, Žofčína, Trumpeše a Puchara se před soudem zpovídali Josef Korbela, Ivan Kopta, Jan Zelený, Petr Hraběta, Roman Bláha, Jiří Večeřa, Simona Mašková a Martin Sýkora. Hlavní aktéři skupiny se seznámili počátkem 90. let v pražském erotickém podniku Discoland Sylvie Ivana Jonáka - Prokop, Berdych, Trumpeš, Puchar i Korbela totiž v discolandu pracovali. Druhá část hlavního líčení, která se týká pozdějších let a zahrnuje již údajnou spolupráci podsvětí s elitními policejními důstojníky, má pokračovat od 1. do 28. listopadu.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) chystá razantní protesty proti případnému odkladu zákoníku práce. ČTK to řekl předseda ČMKOS Milan Štěch. Předáci 33 svazů konfederace se chtějí na podobě protestů dohodnout v pondělí. Kabinet navrhuje roční odklad pracovního kodexu, který má platit od ledna. Legislativní rada vlády ve čtvrtek tento záměr podpořila, uvedl odstupující ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), který radě předsedá.

Zákoník prosadila ve sněmovně ČSSD spolu s komunisty přes veto prezidenta republiky. O posouzení kodexu požádal vládní legislativce ministr práce Petr Nečas (ODS). Podle něj analýza jeho ministerstva prokázala, že by bylo nutné novelizovat 60 bodů. Kodex by prý mohl být v několika ustanoveních i v rozporu s Ústavou. Podle zastánců normy je to naopak moderní zákon, který zajistí potřebnou ochranu zaměstnanců.

Pospíšil ČTK řekl, že zákoník se mimo jiné odkazuje na antidiskriminační zákon. Tuto normu ale Česko nemá. Pokud by kodex začal platit, zaměstnanci by ztratili ochranu před diskriminací, míní Pospíšil. Podle něj by i levicové strany měly dospět k závěru, že zákoník by situaci zaměstnanců nezlepšil, ale mohl by ji naopak zhoršit. Ministr Nečas již dříve řekl, že roční odklad má vytvořit prostor pro odstranění nedostatků v normě.

Podle Štěcha, který je současně senátorem za ČSSD, stojí za odložením normy snaha o její zrušení. "Už návrh kroků (protestů) dopracováváme a budeme o nich jednat. Myslím si, že to bude jedna z našich nejrazantnějších odezev na protizaměstnanecké kroky," řekl Štěch. Je přesvědčen o tom, že protesty by měly být důrazné. Odbory se již na jaře usnesly na tom, že by měly v případě ohrožení či rušení zákoníku použít "všechny odborové prostředky", dodal předák. Jak budou protesty vypadat, neupřesnil.

Zaměstnavatelé odsunutí platnosti zákoníku vítají. "Jde o normu, která je z pohledu podnikatelů minimálně sporná. Během této doby by měl být zákoník znovu přehodnocen a přepracován," řekl ČTK prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Tento návrh nesplnil očekávání podnikatelské veřejnosti na vytvoření moderního a liberálního kodexu, takže se komora jednoznačně přiklání k jeho celkovému přepracování, dodal.

Bývalý ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD) řekl, že odkladem chce ODS vyvolat chaos, aby mohla pak zákoník zrušit. Podotkl, že nynější vláda nemá sílu ve sněmovně odsun kodexu prosadit. ČSSD ho nepodpoří.