Zprávy | Z archivu rubriky


V Česku začaly v pátek ve 14:00 komunální volby. Na třetině území si budou voliči navíc vybírat 27 senátorů. Lidé tak rozhodnou o budoucím směřování svých obcí a příštím rozložení sil v horní komoře. Podle řady analytiků by se ve výsledcích podzimních voleb mohly promítnout téměř pětiměsíční neúspěšné pokusy o sestavení vlády. Největší pozornost se tradičně soustředí na 13 krajských měst, z nichž v deseti vládne ODS. Zvláštní postavení mezi nimi má hlavní město - volby do pražského magistrátu budou zároveň krajskými volbami.

Rekordní počet 204 kandidátů usiluje o přízeň voličů v senátních volbách. Lidé si v nich budou vybírat sice jen 27 z celkových 81 senátorů. Svými hlasy ale mohou zároveň nepřímo ovlivnit volbu budoucího prezidenta republiky. Hlavu státu totiž budou volit senátoři spolu s poslanci v lednu přespříštího roku.

Politici byli tradičně mezi prvními občany, kteří přišli v pátek rozhodnout o svých obecních zastupitelích, někteří i o senátorech. Výjimkou je prezident Václav Klaus, který kvůli účasti na summitu EU ve Finsku odevzdá svůj hlas v sobotu ráno. Hned po otevření volebních místností ve 14:00 odevzdal svůj hlas předseda ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek stejně jako lídři komunistů a zelených Vojtěch Filip a Martin Bursík. Hodinu a půl po začátku hlasování dorazil úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal. Jako poslední z lídrů parlamentních stran využil svého volebního práva premiér a předseda ODS Mirek Topolánek, a to na pražské Letné. Jeho manželka Pavla Topolánková, která kandiduje do Senátu v Ostravě za stranu Politika 21, má přijít do stejné volební místnosti jako její muž, ale až druhý den voleb.