Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda ČSSD Jiří Paroubek připustil, že sociální a občanští demokraté by mohli jednat o velké koalici, která by existovala dva roky. Sám by se na ní však nepodílel. Zůstal by ale předsedou ČSSD a předpokládá, že by měl nějakou ústavní funkci. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce s tím, že velká koalice je jednou z možností dalšího vývoje. Dodal, že pokud by se strany dohodly, tak by již nevyžadoval vlastní pokus o sestavení vlády. V opačném případě ho vyžadovat bude. Předseda ODS Mirek Topolánek takovou variantu odmítá. Ve stejném pořadu prohlásil, že velká koalice není možná, protože si ji nepřejí ČSSD a ODS ani voliči. "Možná, že si to nepřejí členové obou stran, ale mají odpovědnost za tuto zemi stejně tak jako my dva, pane Topolánku," řekl Paroubek.

Šéf ODS také připomněl povolební konflikty - projev Paroubka hned po volbách, parlamentní obstrukce a "zastrašování poslanců menších stran, flagrantní porušování dohod a slov, která padla". "Těžce naše strany vytvoří takovou důvěru mezi sebou, aby vůbec taková varianta byla možná. Ona možná není," řekl Topolánek. Dodal, že v ODS navíc není skupina, která by "vygenerovala" politika, který by šel do velké koalice s ČSSD.

Předseda ČSSD uvedl, že by byl o velké koalici ochoten jednat, ale byla by "beze mně, politicky, takže tady bych otevřel možnost pro své kolegy v rámci sociální demokracie, v rámci ODS". Naopak Topolánek by podle něj mohl být ve vládě velké koalice premiérem. Dvouletou velkou koalici by Paroubek nepovažoval za zradu na voličích, současně ale přiznal, že z jeho hlediska by to zrada byla, protože takovou variantu zavrhoval - proto by byla bez něj.

V pražské Sazka Areně v sobotu večer soutěžili v disciplínách amerického rodea novodobí kovbojové. Vedle závodu na koních okolo barelů či slalomu mezi tyčemi byla součástí programu i jízda na divokém býku. Podle Ústřední komise pro ochranu zvířat ministerstva zemědělství je ale tato disciplína v rozporu s právními předpisy. Pořadatelům tak muže hrozit pokuta 50.000 korun, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Převážně čeští jezdci předvedli publiku také zastavení mladého býčka v běhu. Z boxu vyrazilo telátko pronásledované dvěma jezdci na koních. Jeden jej naháněl, druhý pak v plné rychlosti seskočil z koně a dobytče zastavil. V původní americké verzi je kovbojové povalí na zem. Pořadatelé údajně zvolili také měkčí variantu chytání býčků do lasa. Telata se nesvazovala, po zachycení do smyčky se lano uvolnilo a zvíře odběhlo. Jezdci dále soutěžili v jízdě na divokém koni. Ženy porovnávaly své síly v rychlostních jezdeckých disciplínách - jízdě kolem barelů a slalomu mezi tyčkami. Výkony provázela nezbytná country hudba, sedla zdobily americké vlajky a hlavy jezdců kovbojské klobouky. Vrcholem večera podle pořadatelů bylo právě krocení býka. Zvíře bylo ve slabinách podvázáno provazem, další lano, kterého se držel jezdec, mělo okolo hrudi. Hodnotil se styl jízdy a kvalita vyhazování býka.

Podle Jiřího Lamplota, spolupořadatele Amerického rodea, jak se večer v Sazka Areně jmenoval, se od roku 2002 na výstavištích a v hokejových halách ve velkých městech pořádala řada rodeových akcí včetně jízdy na divokém býku. Na každé akci byli podle něj přítomni inspektoři Státní veterinární správy a týrání zvířat údajně nebylo na žádné z nich prokázáno. Podle Dubna však již několik prohřešků inspektoři prokázali.