Zprávy | Z archivu rubriky


Olomoucký kraj nesouhlasí s postupem vsetínské radnice, která vystěhovala desítky Romů na Jesenicko. V usnesení, které krajská rada přijala na svém posledním zasedání, čin označuje za mimořádně nevhodný a neetický, a to jak vzhledem k romským rodinám, tak obyvatelům Olomouckého kraje, řekl novinářům radní Petr Polášek. Vedení kraje se obává, aby se případ nestal precedentním. Podle Poláška vsetínská radnice postavila starosty dotčených obcí těsně před komunálními volbami do zoufalé situace. Vsetínská radnice na Jesenicko přestěhovala Romy, s nimiž měla problémy při placení nájemného v pavlačovém domě v centru města. Starostové obcí Vidnava, Vlčice a Staré Červené Vody však o přesunu Romů nebyli předem informováni. Mezi starosty postižených obcí už ale vznikl nápad, že by sdružily peníze, koupili ve Vsetíně nemovitost a Romy tam přestěhovali. Zatím hodlají starostové napsat dopis starostovi Vsetína. "V něm si nebudeme brát servítky," uvedl Haderka.

Starosta Vsetína Jiří Čunek již dříve Mladé frontě Dnes řekl, že nevidí na vystěhování Romů nic špatného. "Ti lidé vytvářejí problémy a my to chceme řešit. Vlastně jsme jim pomohli, aby se postavili na vlastní nohy," řekl starosta. O stěhování mluví jako o koncepčním kroku, jak řešit romskou problematiku. Celkem plánoval vystěhovat z města za hranice kraje stovku Romů, z nichž přibližně šest desítek mělo skončit na Jesenicku. Ze Supíkovic se však Romové rychle vrátili zpět do Vsetína, protože zakoupený dům byl neobyvatelný.

Shromáždění deseti tisíc podpisů lidí s trvalým pobytem, nutné podle zákona o náboženských společnostech a církvích k udělení zvláštních práv, je pro Ústředí muslimských obcí dlouhodobě nereálné, řekl ČTK jeho místopředseda Vladimír Sáňka. Čeští muslimové, kteří by rádi působili i na školách, v armádě a věznicích nebo konali svatební obřady a zřizovali školy, chtěli proto využít možnosti k udělení výjimky, která letoškem skončí. Ministerstvo kultury však žádost zamítlo.

"Žádali jsme práva, která v různém rozsahu využívá více než dvacet u nás registrovaných církví a náboženských společností, z nichž některé jsou početně menší než muslimská komunita," uvedl Sáňka. Muslimům podle něj šlo o to, mít možnost taková práva v budoucnu využít - za předpokladu, že k nim v komunitě vznikne potřeba. Práva je možné získat po deseti letech od registrace. Pro organizaci zastupující světové náboženství s dlouhou tradicí může být podle zákona se souhlasem vlády učiněna výjimka. Ústředí muslimských obcí ji chtělo získat od státu dva roky po své registraci. Součástí práv je i přístup ke státnímu financování duchovních.

V připomínkovém řízení k chystanému materiálu pro schůzi vlády zazněly však podle ministerstva zásadní připomínky, dokonce bylo vzneseno několik negativních připomínek v režimu podléhajícímu utajení. Vláda se materiálem nebude už vůbec zabývat.

O český film Prachy dělaj člověka se zajímá policie. Autor scénáře Radek John ČTK řekl, že policie opakovaně požaduje od tvůrců a produkce snímku DVD nebo jinou kopii filmu, aby zjistila, jestli nabádá k páchání trestné činnosti a případně ho nechala stáhnout z kin. Policejní prezidium však tuto informaci zatím nepotvrdilo. Ve filmu jsou zachycena dvě největší loupežná přepadení v Česku, kdy se poprvé ztratilo 28 milionů a podruhé 150 milionů korun. "V prvním případu vykradení dejvické pošty udělala policie velké chyby, ale znám pachatele a tři investigativní novináři v České republice také," shrnul obsah scénáře John před premiérou filmu na konci září. Také případ přepadení pancéřového vozu bude podle Johna objasněn. "Policie už ví víc, než se píše v novinách, a dospějeme k zatčení minimálně dvou lidí." Zároveň podotkl, že jde o přelomový film, v němž diváci budou fandit partě zlodějů. "Snímek je kontroverzní a rozbouří vlny nevole. Je to dobře, máme přece svobodu říkat, co si myslíme," doplnil. Kopii filmu policii však odmítl poskytnout. "Bojíme se úniku filmu a jeho pirátského šíření," vysvětlil John ČTK. "Nemělo by to v téhle zemi obdoby. Prachy jsou nejnavštěvovanějším českým filmem podzimu a stažení z kin by film samozřejmě zničilo," podotkl.

Policie se podle producenta filmu Jana Nejedlého obává, že tvůrci na základě informací, které vypátral John, natočili ještě další záběry, které nejsou ve filmu použity, ale chtějí je dát na DVD. "Proto chtějí tu kopii, kterou jim nedáme. Přišli se podívat na premiéru a od té doby volají třikrát do týdne. Je to absurdní. Připadám si, že jsem v Mongolsku, a ne v České republice," sdělil Nejedlý ČTK.

Obrovským překvapením byla v pátek návštěva zoologické zahrady pro rodinu Burešových z Prahy. Když se hodinu před polednem mladí manželé s tříletým synem Matějem dostavili se ke vstupní bráně, vítal je jazzový orchestr a ředitel zahrady Petr Fejk. Stali se totiž letošními miliontými návštěvníky. Pořadatelé slavnosti je pak zahrnuli množstvím věcných a finančních darů. "Jsme velmi překvapení. V zoo jsme se těšili hlavně na klid," řekla ČTK Martina Burešová. Přiznala, že v zahradě, nebyla asi dvě desítky let. Podobně je prý na tom i její manžel Luděk.

"Jsem s návštěvností velmi spokojený. Je to teprve druhý rok v 75leté historii zoo, kdy překročila milion návštěvníků za rok. Letos to bude o něco méně lidí než loni. Byla trochu dlouhá zima a příliš horké léto. Lepšit se to začalo až v srpnu a září, kdy jsme dohnali velkou ztrátu. Celkem čekáme asi 1,1 milionu lidí. I to je krásné," řekl ČTK Fejk. Také letos ale zoo slaví rekordy. "Loňský rok byl rekordní co do počtu návštěvníků. Letos je to co do počtu narozených mláďat. Blížíme se 800. Vypadá to, že loňský rekord, kdy se narodilo 805 mláďat, překonáme. Máme takové pecky jako hroch obojživelný nebo čtyři žirafy. To dějiny pražské zoo nepamatují. Jsme na to velmi pyšní," zdůraznil. Podle ředitele jsou největšími taháky pro návštěvníky indonézská džungle a pavilon goril. Obdivována je zejména gorilka Moja, která se narodila koncem roku 2004. "Z Moji jsme udělali naši vlajkovou loď. Je to nejslavnější zvíře v Česku. Zná ji devět z deseti českých dětí," uvedl Fejk.