Zprávy | Z archivu rubriky


Policie vyšetřuje podezření, že premiér Mirek Topolánek a jeho bývalí kolegové ze společnosti VAE před lety získali podvodně úvěr od První městské banky. Internetovému deníku Aktuálně.cz tuto informaci potvrdil státní zástupce Martin Omelka. Úkony trestního řízení byly podle něj zahájeny 30. srpna a případ může skončit obviněním nebo být takzvaně odložen. Podle vládního mluvčího Martina Schmarcze premiér vítá, že orgány činné v trestním řízení vyřizují každý podnět bez ohledu na to, koho se týká. Podstatu trestního oznámení ale Topolánek považuje za nesmyslnou a za " politicky motivovaný útok na jeho osobu".

Kromě okolností, za nichž VAE získala v roce 1999 úvěr 67 milionů od První městské banky, úřady zkoumají i následné transakce s majetkem společnosti. Tedy i tu, během níž Topolánek prodal svých 70 kusů zaknihovaných akcií firmy za 2,5 milionu korun a použil je na pořízení svého nového bytu v Praze, uvedl server. "Existuje podezření, že členové představenstva neoprávněně nakládali ve svůj prospěch s majetkem, který byl součástí zástavní smlouvy a byl určen k úhradě pohledávek věřitele... Společnost jednala při uzavření úvěru podvodně, když za úvěr ručila směnkou na neexistující majetek," cituje Aktuálně.cz z usnesení o zahájení trestního řízení.

Podle serveru jde o případ, kvůli němuž před parlamentními volbami u protikorupční služby intervenoval důvěrník expremiéra Stanislava Grosse Pavel Přibyl. Schůzku popisuje ve své zprávě o politickém ovlivňování kauz také ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Na to poukázal i ředitel tiskového odboru úřadu vlády Martin Schmarcz, který uvedl, že "útok" na Topolánka byl v Kubiceho zprávě avizován.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pátek kritizovali nového ministra zahraničí Alexandra Vondru za jeho údajně pasivní přístup k připravovanému berlínskému Centru proti vyháněním. Podle Paroubka by měl Vondra v této věci spolupracovat s Poláky. "To (centrum) není žádná vnitroněmecká záležitost. Čeští politici musí vystupovat aktivně," uvedl Paroubek. Dodal, že když se ještě jako premiér sešel s Angelou Merkelovou, dal německé kancléřce najevo, že rozvíjení sporného projektu centra není českým zájmem. "Stejně tak, jako to není polský zájem, a pan Vondra, já vím, že nemá tu zkušenost, ale musí v této věci velmi úzce a koordinovaně spolupracovat s Poláky," prohlásil Paroubek. Rovněž Zaorálek zdůraznil, že centrum není jen vnitroněmecká záležitost, navíc Vondrovi vyčetl, že opomíjí problematiku celé střední Evropy.

Nový šéf české diplomacie Vondra tento týden deníku Právo řekl, že "projekt Centra proti vyháněním v Berlíně i probíhající výstava nejsou kroky, které by mezinárodní ovzduší výrazně zlepšovaly". "My to ale považujeme za vnitroněmeckou věc," dodal. Později, při převzetí úřadu, ale už podle Práva plán na zřízení centra, které připravuje německý Svaz vyhnanců, kritizoval. Pro vztahy mezi Německem a jeho východními sousedy by to mohlo být kontraproduktivní, uvedl Vondra podle deníku.

Nadace Centra proti vyháněním nyní uspořádala v Berlíně výstavu Vynucené cesty, která mapuje některé z nucených exodů v minulém století. Zejména z polské strany přicházejí výtky, že vyhnanci relativizují německou vinu na zločinech spáchaných během druhé světové války.

Nový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se první čtyři dny v úřadě marně snažil setkat s náměstky - buď mají dovolenou nebo nastoupili do pracovní neschopnosti. Po čtvrteční výzvě v médiích se mu ozval náměstek pro legislativu a mezinárodní věci Radovan Suchánek. Ministr si s ním domluvil schůzku na pondělí. Náměstka pro zdravotní péči Antonína Pečenku již z funkce odvolal. ČTK to v pátek řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Snaha ministra spojit se s náměstkem pro zdravotní pojištění a kontrolu Vladimírem Drymlem (ČSSD), nejbližším spolupracovníkem bývalého ministra Davida Ratha (ČSSD), zatím byla podle Cikrta marná. "Pracovníci ministerstva se pokusili kontaktovat pana Drymla v udávaném místě jeho trvalého pobytu, tam se ale nacházel pouze autoservis," řekl.

Rath Julínka obvinil z toho, že si počíná v rozporu se zákoníkem práce a navíc neeticky, když poslal své lidi s rozhodnutím o odvolání za Pečenkou domů v době jeho pracovní neschopnosti. "Nevím, proč tam jezdí zhruba v jedenáct hodin v noci někam za Prahu, aby tomuto nemocnému náměstku předali okamžité odvolání, jako by nemohlo vydržet do doby, než se uzdraví," řekl dnes novinářům Rath. Soudí, že ODS se Pečenkovi mstí za to, že ještě jako nucený správce ve Všeobecné zdravotní pojišťovně odhalil "tunely" některých politiků ODS. "On (Pečenka) proti tomu začal aktivně vystupovat, a toto je odplata," míní Rath, který ve vrcholné politice zůstává jako poslanec ČSSD.

Julínek zdůraznil, že práva člověka v nemocenském stavu "jsou zachována". Pečenkovo odvolání je podle mluvčího ale platné.

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) v pátek slíbil, že se co nejrychleji pokusí odstranit legislativní chybu, která ohrožuje platy některých zdravotníků. Novinářům řekl, že stačí dílčí novela zákoníku práce a k takové změně je prý ochoten při nejbližší příležitosti.

Lidové noviny tento týden upozornily na to, že zákon o neziskových nemocnicích není v souladu s některými jinými zákony, které parlament přijal. Kvůli chybě se tak podle listu rozplývá vidina záruky pevně daných a pravidelně valorizovaných platových tabulek pro lékaře, zdravotníky i další profese. Zdravotnické odbory kvůli tomu chtějí odsunout platnost zákona o neziskových nemocnicích až na leden 2008. Do té doby bude podle nich dost času na jeho opravy. Podle předsedy Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiřího Schlangra jinak hrozí, že zaměstnancům nemocnic, jež se změní v neziskové, klesne plat i o několik tisíc korun měsíčně. Schlanger ve čtvrtek novinářům řekl, že odboráři jsou připraveni za své platy i stávkovat.

"Tato situace jen potvrzuje, že zákon o neziskových nemocnicích je legislativní zmetek a měl by být co nejrychleji změněn," sdělil ČTK ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Podle exministra Ratha je zákon o neziskových nemocnicích v tomto ohledu v pořádku. "Tato věc je jednoduše odstranitelná," uvedl. Jako poslanec je připraven doplnit do zákoníku práce ve výčtu organizací placených podle tarifních tabulek i neziskové nemocnice. Bývalý ministr zdravotnictví opět kritizoval ODS, která podle něj zamlčuje to, že v krajských nemocnicích převedených na akciové společnosti platy zdravotníků už klesly a uvedená legislativní chyba s tím nemá nic společného.