Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda ČSSD Jiří Paroubek vyzval ve čtvrtek Michala Pohanku, aby složil poslanecký mandát. Pohanku, který ve středu opustil sněmovní klub ČSSD i sociální demokracii, podle Paroubka asi vydírají bezpečnostní složky na objednávku ODS.

Pohanka i ODS jeho nařčení odmítli. "Je to absolutní nesmysl. Jestli na mě někdo tlačí, tak je to jenom sociální demokracie," řekl poslanec serveru Aktuálně.cz. Již ve středu uvedl, že mandátu se nevzdá. Šéfa klubu Michala Haška ani ve čtvrtek nekontaktoval. "Možná nám zase něco vzkáže po Aktuálně.cz, zatím se s námi ale nespojil," řekl Hašek ČTK.

Předseda ODS Mirek Topolánek prohlásil, že jeho strana za Pohankovým případem určitě nestojí. Víc Paroubkova slova nechtěl komentovat. Místopředseda ODS Petr Nečas je označil za hysterická. "Nechce se věřit, že je (Paroubek) soudný," řekl. Paroubek uvedl, že Pohankovi mohl být nabídnut výměnný obchod, aby v dolní komoře stále podléhal poslanecké imunitě a nebyl vyšetřován v souvislosti s případem bývalého šéfa kabinetu premiérů Zdeňka Doležela a budišovského starosty Ladislava Péti.

Poslanec tvrdí, že odchází kvůli nátlaku ČSSD, aby se vzdal mandátu, i když žádná vina mu dosud nebyla prokázána. Socialisté jeho slova popírají a za Pohankovým rozhodnutím vidí práci části policie. "Jsme přesvědčeni, že tento postup je organizován některými bezpečnostními složkami, které pracují na základě zadání Občanské demokratické strany," prohlásil Paroubek.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka připomněl, že Pohanka ČSSD opustil ve chvíli, kdy sněmovna rozhoduje o státním rozpočtu a kdy každý hlas může hrát roli. On, Paroubek ani Hašek Pohankovu zdůvodnění odchodu nevěří. Podle Sobotky se Pohanka ani v jihomoravské organizaci ani v parlamentu neprojevoval jako "rebel", který by měl výhrady proti postupu strany. Jiří Paroubek zase řekl, že neví, jestli je Pohanka zapleten do kauzy Doležela a Péti. Jeho "rychlý odchod" ale podle něj svědčí spíš o "černém svědomí".

Soudce Krajského soudu v Hradci Králové Jiřího Kratochvíla napadl na parkovišti pětatřicetiletý útočník. Způsobil mu zranění na hlavě, které si vyžádalo pracovní neschopnost, uvedla ve čtvrtek večer Česká televize. Policisté případ vyšetřují. Útok je mimořádný tím, že soudce je ústavním činitelem. Objevují se navíc pochyby, že některé jeho konkurzy mohly být zmanipulované.

Policie útočníka dopadla. Kratochvíl na něj prý už podal trestní oznámení. "V současné době probíhá prověřování výpovědí obou zúčastněných stran," uvedla mluvčí policie Martina Bartáková. "Útok na ústavního činitele, to jest i na soudce, je samozřejmě ojedinělou záležitostí. Takovou informaci o nějakém podobném případu v minulosti ministerstvo spravedlnosti nemá," uvedl mluvčí ministerstva Pavel Staněk.

Soudce Kratochvíl rozhoduje obchodní spory. Několik verdiktů vyvolalo podle ČT nevoli a pochybnosti podnikatelů. Soudce souhlasil s tím, aby správce prodal teplárnu Tevex za deset milionů korun, i když její cena byla podle odhadů až dvacetkrát vyšší. Na firmu Revident prohlásil konkurz, který jako nezákonný zrušil vrchní soud. Letos nařídil předat čerpací stanici správkyni, i když kolega soudce rozhodl, že do konkurzu nepatří, uvedla ČT. Případ firmy Revident vzbudil podle tisku pochyby i tím, že konkurz sice vrchní soud zrušil jako nezákonný, ale královéhradečtí soudci přesto ponechali ve funkci správkyni konkurzní podstaty a z firmy mizel majetek.