Zprávy | Z archivu rubriky


Michal Pohanka chce po odchodu z klubu ČSSD a ze strany zůstat nezávislým poslancem, ale je připraven se sociální demokracií nadále spolupracovat. "Jsem v pozici nezávislého poslance, můj hlas není automaticky hlasem pro pravici," řekl v pátek ČTK. Reagoval tak na úvahy, že by mohl být rozhodujícím 101. hlasem pro případnou středopravicovou koalici. Stejně jako ODS a prezident Václav Klaus je totiž přesvědčen o tom, že vláda založená na "přeběhlíkovi" není řešením. "V tomto se jazýčkem na vahách necítím," prohlásil.

Pohanka potvrdil slova předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, že v programových otázkách se neliší. "V těchto věcech nemám problém s ČSSD spolupracovat," uvedl. Také si prý vyjasnili některá "nedorozumění" - například dřívější Pohankovo vyjádření, že na něj sociální demokracie činila nátlak. Měl prý rezignovat kvůli tomu, že jeho jméno zaznělo v reportáži televize Nova o zneužívání peněz z evropských fondů. "Udělali jsme si jasno, ale více to nechci komentovat," prohlásil Pohanka. Paroubkovi vysvětlil, co ho vedlo k rozhodnutí opustit poslaneckou frakci i ČSSD a zdůraznil, že to neučinil kvůli nabídce z jiné strany. O přestupu do jiného klubu neuvažuje.

Poslanec se cítí ohrožen, proto požádal policii o ochranku. V minulosti hovořil o "divných lidech", kteří se kolem něj pohybují. Paroubek si myslí, že by to mohli být policisté. "Mám zvýšený dohled, což je určitá forma ochrany," uvedl dnes Pohanka. Po vyhodnocení bezpečnostních rizik se podle svých slov rozhodne, zda se v příštích dnech znovu plně zapojí do práce sněmovny. Od středy, kdy oznámil své rozhodnutí médiím i někdejším spolustraníkům e-mailem, se Pohanka skrýval, se sociálními demokraty nekomunikoval a do sněmovny poprvé dorazil až v pátek.

Paroubek a předseda poslanců ČSSD Michal Hašek tvrdí, že chtěli od Pohanky jen vědět, jaké má styky s lidmi z reportáže o machinacích s evropskými penězi, do nichž je zapleten starosta Budišova Ladislav Péťa a bývalý šéf kabinetu premiérů Zdeněk Doležel. Pohanka označil Haška za člověka, který ho k odchodu ze sněmovny nutil, šéf klubu to odmítá.

Slavného rodáka, veterána druhé světové války Františka Peřinu, který letos zesnul, připomíná od pátku v Morkůvkách na Břeclavsku stálá expozice v místním kulturním domě. Stejně jako při červnovém pohřbu přišla i nyní uctít památku muže přezdívaného Generál nebe většina morkůveckých obyvatel s krojovanou omladinou a představitelé armády. "Ať expozice připomíná, že hrdinství je prosté a že i v malé moravské vísce se rodí hrdinové, kteří dosáhli světového věhlasu," řekl v Morkůvkách náčelník Generálního štábu Armády ČR Pavel Štefka. Zároveň by měla památní síň uchovávat odkaz dalších bojovníků proti nacismu i obětí druhé světové války. Výstavu v kulturním domě, která mapuje pestrý Peřinův život, připravovali členové brněnského Svazu letců.

Generál Peřina zemřel počátkem letošního května ve věku 95 let, krátce předtím zemřela jeho choť. V obci je pohřben od 23. června, ještě předtím měl státní obřad na pražském Vítkově. Hrob na hřbitově rozloženém ve svahu, z něhož je široký výhled po okolních vinohradech, sdílí s manželkou. O náhrobek spontánně pečují místní obyvatelé.

Generál nebe, jak se Peřinovi pro množství sestřelených nepřátelských letadel přezdívalo, odešel krátce po okupaci Československa v roce 1939 do zahraničí. Jako stíhací pilot létal v bitvě o Francii a pak o britské ostrovy. Sestřelil nejméně 12 německých letounů, čtyři z nich v jediném dni. Po válce upadl Peřina v nemilost, a odešel proto do USA, kde se podílel na navrhování sedaček v kosmickém projektu Gemini. Do Česka se vrátil až po pádu komunismu v roce 1993. Přál si být pohřben v rodné obci.