Zprávy | Z archivu rubriky


Po týdnech přešlapování na místě se v úterý zřejmě česká politická scéna pohnula směrem k řešení povolebního patu. Prezident Václav Klaus se vložil do jednání o vládě a oznámil, že si na pátek na Hrad pozval šéfy parlamentních stran, aby s nimi probral vytvoření nového kabinetu. Do té doby hodlá situaci konzultovat také s jednotlivými předsedy. Hlava státu dala najevo, že nová vláda nemůže být totožná s menšinovým kabinetem ODS, který ve sněmovně nezískal důvěru. Tento projekt podle Klause nelze opakovat bez významných změn. Prezident zdůraznil, že do případných předčasných voleb musí dovést zemi vláda s důvěrou sněmovny.

K předčasným volbám by mohla vést i ústavní novela, která umožní rozpuštění sněmovny za souhlasu tří pětin poslanců. S jejím přijetím souhlasí ODS, lidovci, komunisté i zelení, jak vyplynulo z úterních a pondělních jednání předsedy ODS Mirka Topolánka a jeho partnerů z jednotlivých stran. Jedinou parlamentní stranou, která ústavu nechce měnit a předčasné volby zatím odmítá, je ČSSD.

Prezident na mimořádné tiskové konferenci uvedl, že ponechává ještě prostor konzultacím politických stran, ale jednání chce vést i sám. "Připomínám, že jeden projekt na sestavení vlády již selhal a že bez významných modifikací nemůže být opakován. Zároveň sděluji, že nepovažuji za možné, aby byl bez jakéhokoli limitu prodlužován dnešní stav, kdy máme vládu bez důvěry Poslanecké sněmovny," zdůraznil prezident.