Zprávy | Z archivu rubriky


Ani čtvrteční konzultace představitelů parlamentních stran nenaznačily směr dalšího vývoje na politické scéně. Zástupci pěti stran trvají na svých pozicích, což vzdaluje chvíli, kdy v čele země stane stabilní vláda. Posun možná přinese společná páteční schůzka šéfů stran s prezidentem Václavem Klausem. Není vyloučeno, že po ní prezident jmenuje nového premiéra, nebo někoho pověří vyjednáváním. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve čtvrtek po schůzce s Klausem na Pražském hradě zopakoval, že sociální demokracie čeká na vlastní šanci sestavit kabinet a takový pokus pokládá za reálný. Komunisté chtějí vládu národní shody, na níž by se podílely všechny parlamentní strany. Podpořili by také levostředovou vládu sociální demokracie se zelenými nebo částí lidovců. Takový kabinet je ale nepřijatelný pro KDU-ČSL i zelené. Premiér v demisi a šéf ODS Mirek Topolánek by chtěl situaci vyřešit překlenovací vládou a novými volbami, podporují ho v tom zelení. Topolánek odmítá velkou koalici se sociálními demokraty. Spekuluje se ale o tom, že pokud prezident pověří vyjednáváním někoho jiného z ODS nebo Paroubka, stane se tato varianta aktuální.

Lidovci mluví o takzvané duhové koalici ODS, ČSSD, lidovců a případně zelených, která by mohla zemi spravovat do předčasných voleb. Vylučují ale možnost vlády závislé na komunistech, proto každý projekt podmiňují souhlasem ČSSD. "KDU-ČSL se nenechá nikým, tedy ani ODS, ani ČSSD, vtáhnout do takových řešení, ve kterých by se jakákoliv vláda, tedy i přechodná, překlenovací, úřednická či odborníků, musela opírat o hlasy poslanců KSČM," prohlásil ve čtvrtek šéf lidovců Jan Kasal.

Zatím se politikům podařilo domluvit alespoň na projednání návrhu změny ústavy umožňujícím rozpustit sněmovnu za souhlasu tří pětin poslanců. Ústavní novela, která by měla zjednodušit cestu k předčasným volbám, má podporu ODS, zelených, lidovců a komunistů. Nesouhlasí s ní sociální demokraté. Názory politických reprezentací se rozcházejí v termínu případných předčasných voleb a podobě překlenovací vlády.

Senát ve čtvrtek nejtěsnější většinou hlasů zamítl sněmovní návrh, který měl omezit imunitu zákonodárců. Horní komora ale zároveň začala projednávat vlastní a přísnější variantu omezení imunity. Senátoři také schválili roční odklad zavedení registračních pokladen a zřídili komisi pro posouzení ústavnosti Komunistické strany Čech a Moravy. Sněmovna ještě před volbami navrhla, aby se imunita vztahovala pouze na dobu výkonu mandátu. Nyní je praxe taková, že pokud parlament svého člena k trestnímu stíhání nevydá, je už v daném případě navždy vyloučeno. Senátní verze počítá s tím, že by imunita poslanců a senátorů byla omezena jen na projevy či hlasování v parlamentu. Poslanecký návrh měl ale před sebou už jen závěrečné hlasování. Senátní normu naproti tomu zřejmě čeká mnohaměsíční diskuse s nejistým výsledkem.

Horní parlamentní komora ve čtvrtek také podle očekávání schválila roční odklad zavedení registračních pokladen. V praxi to znamená, že obchodníci si budou muset tyto pokladny povinně pořídit až od 1. ledna 2008. Předlohu ale ještě musí podepsat prezident republiky. Senátoři také zřídili komisi pro posouzení ústavnosti Komunistické strany Čech a Moravy. Komise má mimo jiné posoudit, zda KSČM dodržuje zákon o sdružování v politických stranách a je v souladu s ústavou. Horní komora také znovu oživila šance na to, že se velikonoční Velký pátek stane státním svátkem. Senát ve čtvrtek vybral svého druhého kandidáta na zástupce ombudsmana. Stal se jím předseda Rady vlády pro lidská práva Jan Litomiský, bývalý poslanec ODS. Horní komora rovněž schválila plán zahraničních vojenských misí na rok 2007. Kromě pokračování stávajících operací v Kosovu, Bosně a Hercegovině, Afghánistánu a Iráku počítá vládní záměr například i s vysláním dvou až tří pyrotechniků do Libanonu.