Zprávy | Z archivu rubriky


Některé občanské demokraty prezident Václav Klaus zřejmě svým rozhodnutím jmenovat i podruhé premiérem šéfa ODS Mirka Topolánka, zaskočil. Místopředsedkyně strany Miroslava Němcová ale míní, že Topolánek by měl druhé pověření přijmout a pokusit se zformovat kabinet, který by už důvěru sněmovny získal. Místopředsedy ODS Petra Nečase a Ivana Langra překvapilo, že Klaus zrušil plánovanou úterní schůzku s předsedy parlamentních stran.

Podle prvních ohlasů vnímají lídři sněmovních stran Klausovo rozhodnutí jako urychlení cesty k předčasným volbám. "Vzhledem k tomu, že pan Topolánek při sestavování vlády při prvním pokusu neuspěl, tak tomu rozumím tak, že to může být druhý pokus vedoucí k předčasným volbám," komentoval prezidentovo rozhodnutí místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Se zrušením schůzky nejsou spokojeni komunisté. "My jsme čekali na jmenování nového premiéra měsíc, mohl počkat do zítřka, neměl důvod rušit zítřejší schůzku," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle úřadujícího předsedy KDU-ČSL Jana Kasala se prezident rozhodl kompetentně. Předpokládá, že Topolánek bude pokračovat v tom, co na Hradě nastínil v pátek, tedy přípravě předčasných voleb. "Je to ústavní cesta k předčasným volbám a pozitivní zpráva," hodnotil prezidentovo vystoupení šéf zelených Martin Bursík. I jeho překvapila forma, jakou se dozvěděl o zrušení úterní schůzky, pokládá to ale za okrajové. Topolánkovi doporučuje, aby se pokusil sestavit co nejpestřejší apolitickou vládu ze zástupců všech sněmovních stran kromě KSČM.

Protikorupční policie v říjnu zatkla a obvinila tři muže, kteří chtěli údajně vydírat bývalého vysoce postaveného úředníka ministerstva kultury Ctirada Vránu a získat od něj 20 milionů korun. Vyděrači byli přesvědčeni, že Vrána získal na úplatcích celkem 200 milionů korun. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) nyní policie kromě vyděračů vyšetřuje i Vránu, protože zjistila, že disponuje rozsáhlým majetkem. Vrána podezření odmítá, nikdy prý úplatky nebral. Podle deníku chtěli muži přesvědčit známého policistu, aby na Vránu založil fiktivní spis a pozval si ho k výslechu. Poté chtěli úředníkovi nabídnout, že za 20 milionů korun zařídí, aby se o něj policie přestala zajímat. Důstojník protikorupční policie, na kterého se vyděrači obrátili, ale vše oznámil nadřízeným. Policie pak skupinu zatkla.

Vrána byl v letech 2000 až 2005 ředitelem odboru vnitřní správy na ministerstvu kultury. Podle deníku se významně angažoval zejména v zakázkách na rekonstrukci zámků Valtice, Lednice a Kamenice nad Lipou. Policie prověřuje i opravy divadla v Brně a knihovny v Liberci. V zakázkách, v nichž byly přidělovány státní dotace, šlo o stovky milionů korun, píše MfD. Ministerstvo kultury nepovažuje zakázky na rekonstrukce pražského Nostického paláce či zámků v Lednici a Valticích za nadhodnocené. "Na Valtice totiž ani nebyla přiznána žádná dotace z investičního odboru," řekla mluvčí ministerstva Ludmila Kadrnková.

Zastupitelé obce Čechy pod Kosířem na Prostějovsku sepsali dopis, který zašlou svým kolegům ve Vsetíně. Informují v něm o situaci romské rodiny Tulejových, kterou vsetínská radnice před několika dny přestěhovala do poškozeného domu v obci. Podle starosty obce Zdenka Madera romská rodina již zaplatila první splátku za dům, peníze si ale musela půjčit. Jinak by jim hrozila vysoká sankce. Původní majitelé prodali dům za 320.000 korun, Romové za něj mají během 20 let zaplatit 460.000 korun. To starosta označil za nepřijatelné a požádal o právní pomoc Olomoucký kraj. Rodina zatím podepsala jen smlouvu o smlouvě budoucí. Ve Vsetíně nepatřila k neplatičům, radnice jí ale neprodloužila nájemní smlouvu. Do Čech pod Kosířem se přijel podívat předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček a nabídl obci pomoc v právní oblasti.

Rada vlády pro záležitosti romské komunity dostala stížnost od sdružení Roma Vidnava na postup při vystěhování Romů ze Vsetína. Podle ní při něm v rozporu se svým posláním pomáhali i terénní sociální pracovníci místního úřadu. Vsetínská radnice v říjnu vystěhovala desítky romských rodin z rozpadajícího se pavlačového domu v centru do kontejnerových bytů na okraj města. Část rodin přesunula do Vidnavy, Vlčic a Staré Červené Vody na Jesenicku, kde jim přes realitní kancelář koupila zchátralé domy. Starostové obcí o přesunu Romů předem nevěděli.

Vsetín při výstavbě kontejnerových bytů, do nichž začátkem října vystěhovalo romské neplatiče, neporušil podmínky pro získání státní dotace. Novinářům to po schůzce s vládním zmocněncem pro lidská práva Janem Litomiským řekl náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. Vsetín dostal loni na postavení nájemních bytů 20 milionů korun ze Státního fondu rozvoje bydlení. Radnice nechala vybudovat za městem domy z kontejnerů. V říjnu do nich vystěhovala Romy ze zchátralého pavlačového domu z centra. Starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL), který se stal nyní senátorem, si za to vysloužil kritiku od ochránců lidských práv. Podle nich město postupovalo v rozporu s vládní koncepcí, jejímž cílem je Romy integrovat, ne odsouvat na okraj společnosti. Aktivisté nesouhlasili s tím, že na "vytvoření ghetta" poskytl miliony stát. V Česku zatím nefunguje sociální bydlení. Zákon navíc neupřesňuje to, jak by obce měly se svými byty nakládat.