Zprávy | Z archivu rubriky


Občanští demokraté odmítli na čtvrtečním zasedání nejužšího vedení strany nabídku šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, aby jednali o nové vládě výlučně s jeho stranou. Paroubek proto přišel večer s další nabídkou. Oznámil, že je připraven přijmout kandidaturu na funkci šéfa sněmovny. Novinářům řekl, že by to "mohlo prolomit ledy". Tato nabídka ale zřejmě neznamená, že by se definitivně a již teď vzdal naděje na to, že ve třetím pokusu bude kabinet sestavovat on.

Sociální demokraté tvrdí, že jsou připraveni jednat s ODS i za cenu ústupků. Paroubek se už ve středu zmínil o tom, že by v případě velké koalice "ustoupil do pozadí". Ve čtvrtek zopakoval, že socialisté jsou připraveni s občanskými demokraty hovořit o vzniku velké koalice či menšinové vlády ODS. Ale musíme jednat, dodal. Kandidaturu do čela sněmovny prý předloží jen tehdy, pokud bude ODS k serióznímu jednání ochotna. Zatím údajně od ODS konstruktivní odezvu nezaznamenal.

První místopředseda ODS Petr Nečas ČTK řekl, že Paroubkova slova by mohla znamenat pozitivní posun. Dodal ale, že situace není taková, aby si vše rozhodli jen občanští a sociální demokraté. ODS chce konzultovat možná řešení i s dalšími hráči na politické scéně - lidovci a zelenými. Podle místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové Paroubek není věrohodný partner pro jednání. Jeho dosavadní postoje podle ní nebyly konzistentní a jsou vždy ryze účelové. Dá se tedy očekávat, že nová jednání o vládě budou vleklá. Sám šéf ODS Mirek Topolánek již avizoval, že "není ten, koho tlačí čas".

Ministr financí Vlastimil Tlustý(ODS) na druhou stranu ve čtvrtečním Právu připustil, že možnost menšinové vlády ODS s tolerancí ČSSD připadá v úvahu. Datum předčasných voleb by se podle něj mohlo posunout na červen 2008.

Komunisté podle svého předsedy Vojtěcha Filipa rozhodně odmítají velkou koalici ODS a ČSSD. Jsou ochotni jednat o nové vládě jen na "formátu všech parlamentních stran". Za chybnou považuje Filip také snahu špiček ODS o vzkříšení koalice s lidovci a zelenými. Navíc to považuje za krok proti prezidentu republiky Václavu Klausovi, který řekl, že vláda, která má mít stabilitu, nemůže stát na přeběhlících.

Zrušení spotřební daně u zemního plynu pro dopravu zřejmě již příští rok rozhýbe celý obor. Někteří investoři po středečním rozhodnutí poslanců již ve čtvrtek ČTK naznačili, že například přehodnotí některé projekty.

"Znovu otevřeme určité projekty, které kvůli daňovému zatížení plynu pro dopravu nesplňovaly ani minimální požadavky na dobu návratnosti. Počet pump se bude zvyšovat rychleji, než jsme předpokládali," řekl Václav Holovčák z firmy Bonett Bohemia, která patří mezi největší tuzemské subjekty stavící čerpací stanice na zemní plyn. Podle něj s největší pravděpodobností také dojde k rychlejší konverzi městské a příměstské dopravy na zemní plyn. Na něj v současnosti v tuzemsku jezdí jen zhruba 500 vozů, třetinu z nich tvoří právě autobusy MHD.

Nyní je v Česku 11 čerpacích stanic na zemní plyn a do konce letošního roku přibude dalších devět. Plynárenské společnosti se nedávno zavázaly, že do roku 2020 investují do výstavby sta pump asi jednu miliardu korun. "Zrušení daně bylo pro další rozvoj užívání zemního plynu jako alternativní pohonné hmoty základním krokem. Zatím ale nepočítáme s nějakým velkým nárůstem spotřeby, přínos vidíme především v podpoře zemního plynu jako ekologického paliva," sdělil mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský.

Mluvčí ŠkodaAuto Evžen Krauskopf se k této věci nevyjádřil. Podle dostupných informací má Škoda Auto vůz na plyn připraven u modelů Roomster a Octavia, a pokud bude zájem alespoň o tři tisíce těchto aut ročně, začne je sériově vyrábět.

Jaderná elektrárna Temelín není podle ekologických sdružení zkolaudována. Takzvané vodoprávní řízení, které rozhoduje o kolaudaci vodních součástí elektrárny, u městského úřadu v Týně nad Vltavou zatím nezačalo, řekli novinářům zástupci sdružení Jihočeské matky a V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín. Jihočeské matky chtějí také podat trestní oznámení kvůli údajné manipulaci s kolaudačním spisem na krajském úřadu.

Krajský úřad to zatím nekomentoval, musí nejdřív prostudovat odvolání občanských sdružení. Starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek argument ekologických sdružení popřel - odbor životního prostředí radnice dal krajskému úřadu souhlasné stanovisko z hlediska vodoprávního řízení 26. října letošního roku, tedy v řádném termínu.

O kolaudaci elektrárny po téměř šesti letech provozu rozhodl jihočeský krajský úřad, rozhodnutí podle kraje v pondělí nabylo právní moci. Sdružení ale tvrdí, že je ale nepravomocné, a ve středu se proti němu odvolala. "Za prvé není zkolaudován proto, že jde zde o dvě kolaudační řízení a jedno z nich - vodoprávní takzvané - vůbec nezačalo. A druhé kolaudační řízení nemůže být ukončeno, protože rozhodnutí o kolaudaci, jak uvádí krajský úřad, pravomocné není," řekla právní zástupkyně obou sdružení Radka Dohnalová.

Podle Dohnalové jsou také podjatí úředníci krajského úřadu, kteří o kolaudaci rozhodovali. Ve spisu původně údajně byly dokumenty o elektronické komunikaci mezi úředníky a pracovníky elektrárny, v nichž se mezi sebou domlouvali na postupu proti občanským sdružením. "Mluvilo se tam i o možných haváriích a bezpečnosti," uvedla Dohnalová. Část spisu poté zmizela, sdružení má k dispozici svědeckou výpověď i fotografie, dodala Dohnalová.

Vsetínští občané organizují petici na podporu starosty a senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Vyzývají v ní politiky, aby se začali konstruktivně a efektivně zabývat řešením romské problematiky. Zároveň žádají Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, aby se zabývala objektivitou uveřejněných zpráv. ČTK o tom dnes informovala mluvčí města Eva Stejskalová.

Čunka v posledních dnech část veřejnosti kritizuje za kontroverzní rozhodnutí, na jehož základě radnice vystěhovala z města za hranice Zlínského kraje desítky Romů, s nimiž měla problémy při placení nájemného. Dalších přibližně 230 Romů pak město přestěhovalo asi kilometr od centra do komplexu z obytných kontejnerů.

Organizátoři petice poukazují na skutečnost, že soukromá i veřejnoprávní média prezentují romskou problematiku ve Vsetíně neobjektivně a vykreslují osobu Čunka jako největšího "darebáka a rasistu". "Přitom právě on dokázal vyřešit několik let trvající neúnosnou situaci v centru Vsetína, aniž by při tom dlouhodobé neplatiče vyhodil na ulici, zatímco jeho odpůrci, kteří ho nyní kritizují, pokřikují většinou z tepla svých kanceláří a od svých pracovních stolů laciná hesla o xenofobii a rasismu," píše se v petici.

Podle organizátora petiční akce Jana Otha je navíc evidentní, že tito lidé ani neznají význam těchto slov. "V opačném případě by mlčeli. Pokud se jedná o rasismus, tak jedině na 'bílých'. Stát nás okrádá na každém kroku formou daní, aby z nich mohl živit tyto příživníky společnosti," říká Oth. Také dodal, že když někdo s tímto postupem nesouhlasí, tak se zvedne vlna odporu za strany pseudoochránců lidských práv a "žvanilů", kteří o problému nic neví, nikdy Vsetín nenavštívili, nevyslechli si lidi, kteří desítky let snášeli útrapy soužití s nepřizpůsobivými. Iniciátoři petice považují za skandální nikoliv to, jak se zachoval vsetínský starosta a senátor, ale alibismus, neprofesionalitu a ignorace skutečností a názorů veřejnosti.