Zprávy | Z archivu rubriky


Kvóty a další opatření ke zvýšení zastoupení žen v politice platí v 98 státech světa. Díky přijetí podpůrných kroků je v parlamentech mnoha afrických a arabských států situace lepší než v Česku. Vyplývá to z výzkumu, který spolu s univerzitou ve švédském Stockholmu vypracoval Mezinárodní institut pro demokracii a pomoc při volbách (IDEA). V ČR v parlamentu připadá ženám 15 procent křesel. Ve Rwandě jich díky kvótám získaly zhruba 49 procent. Tato africká země předstihla vzorové Švédsko, kde ženy představují 47 procent zákonodárců. Za rovný přístup považují odborníci stav, kdy jedno z pohlaví tvoří nejméně 40 procent osazenstva. Za kritickou hranici označují 30 procent. Výrazně vyšší zastoupení než v ČR mají ženy i v islámských zemích, kterými zmítají nepokoje. V Afghánistánu tvoří poslankyně 27 procent parlamentu, v Iráku 25 procent.

Podle ředitelky sdružení Fórum 50% Lenky Bennerové nemají kvóty ženy zvýhodnit, ale "postavit je na stejnou startovní čáru s muži". Ženy podle ní totiž musejí překonávat bariéry, s nimiž se jejich kolegové nepotýkají. Mezi ně patří rodinné povinnosti či předsudky. Podle výzkumu CVVM si přes dvě třetiny lidí myslí, že ženy nejsou v politice dostatečně zastoupeny. S povinným procentem žen ve sněmovně souhlasí 35 procent dotázaných, 51 procent je proti. Víc než polovina lidí by nic nenamítala proti vyrovnanému složení kandidátních listin.

Šéf fotbalového klubu Marila Příbram Jaroslav Starka a dalších šest mužů, kteří byli v úterý zadrženi v souvislosti s únosem a smrtí otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, bylo obviněno z trestných činů zbavení osobní svobody a loupeže. Starkův obhájce uvedl, že při domovních prohlídkách policie u jeho klienta nic nenašla, k obvinění samému se ale nechtěl vyjadřovat. Řekl, že Starka a jeho řidič při policejním zásahu utrpěli zranění na hlavě. Řidiči museli lékaři dokonce ránu na hlavě sešívat. Skupinu pozatýkala policie v úterý odpoledne. Při zásahu jim asistovala speciální jednotka i vrtulník. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová to zdůvodnila tím, že podezřelí byli nebezpeční lidé s vlastní ochrankou či neváhající použít zbraně.

Významný podnikatel Lambert Krejčíř zmizel na podzim roku 2002. Jeho syn tehdy pobýval ve vazbě a měl být za tři dny propuštěn. Podle policie skupina podnikatele unesla, odcizila mu větší množství peněz v hotovosti a také ho nutila uhradit dluhy jeho syna. "Podle dosud zjištěných informací došlo v průběhu 'únosu' inženýra Lamberta Krejčíře za doposud přesně nezjištěných okolností k jeho úmrtí a jeho tělo bylo ukryto na neznámém místě," uvedla Kosinová. Některá média uvádějí, že zemřel v kufru auta na srdeční zástavu. Informace o vzájemných vazbách zadržených mužů i pozadí smrti Krejčíře staršího údajně obsahuje také archiv nalezený u zastřeleného podnikatele Františka Mrázka. Loni v květnu se stal Starka terčem neúspěšného atentátu, kdy se jej někdo pokusil zastřelit.

Odsouzený podnikatel Tomáš Pitr - známý Starky i uprchlého Krejčíře - si ale myslí, že obvinění Starky a spol. nesouvisí s materiály objevenými v archivu Mrázka. Poukázal spíše na roli Libanonce Bechara. Podle Pitra jde o dlouholetého policejního konfidenta, který se prý podílel na dřívějším zatčení Radovana Krejčíře, působil v jeho kauze jako utajený svědek a také prý z vazební věznice vynášel od miliardáře motáky s pokyny pro jeho otce. "Jediný člověk, který věděl, kdy ten táta bude převážet peníze, byl pan Bechara, to znamená, že pan Bechara nejspíš musel dát někomu tip," řekl Pitr novinářům u soudu, který projednává žádost o obnovu jeho procesu, v němž byl pravomocně odsouzen na pět let do vězení za daňové delikty.

Ve fotbalovém klubu Marila Příbram panuje pobouření nad způsobem, jakým byl v úterý zatčen jeho šéf Jaroslav Starka. Na chodu klubu se však nic nezměnilo: na stadionu se normálně trénovalo a funkcionáři i hráči prohlašovali, že i bez přítomnosti muže číslo jedna bude klub fungovat. Od rána se v Příbrami horečně jednalo jak postupovat, aby celý případ co nejméně ovlivnil chod fotbalového klubu.