Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda ODS Mirek Topolánek požádal na kongresu své strany o silný mandát k jednání o přechodné vládě čtyř nekomunistických stran, jinak znovu sestaví stejnou menšinovou vládu. Ta by podle něj znovu nezískala důvěru sněmovny. Následující poslední třetí pokus je podle něj hazardem, který by mohl umožnit předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi ujmout se s pomocí komunistů moci. Topolánek delegáty varoval před velkou koalicí s ČSSD i před návratem komunistů k moci. Odmítl také přechod ODS jako vítězné strany voleb do opozice. Od kongresu, který v sobotu začal v Praze, chce Topolánek mandát se třemi prioritami: zabránit vládě ČSSD s podporou KSČM, realizovat co nejvíc z programu ODS a vést kabinet. "Slabý mandát či nezvolení pro mne znamená, že po kongresu předložím prezidentu republiky návrh na formálně stejnou, či podobnou vládu vedoucí k nevyslovení důvěry a k třetímu pokusu, jehož výsledek se neodvažuji předvídat," prohlásil premiér, který vyzdvihl volební úspěchy ODS. Cestu z povolebního patu vidí šéf ODS v dohodě s ČSSD, lidovci i zelenými na dočasné vládě, jejíž délka by závisela na rozsahu zásadních reforem.

S tím souhlasí místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, podle níž nesmí ODS zradit své předvolební závazky. Němcová varovala před spojenectvím s ČSSD. Pokud se ODS dokáže s ostatními demokratickými stranami dohodnout na programu, mohou se stát politickými partnery, soudí pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém. V opačném případě má ODS usilovat o předčasné volby, shodli se Bém a Němcová. Předseda Senátu Přemysl Sobotka si myslí, že možná přechodná vláda s podporou ČSSD má trvat maximálně do jara 2008. Topolánek zdůraznil, že občanští demokraté, kteří žádají volby už v příštím roce, by měli říci, kde chtějí ve sněmovně získat hlasy potřebné k vypsání takového termínu.

Delegáty kongresu pozdravil také prezident Václav Klaus, který je čestným předsedou strany a jejím zakladatelem. Popřál úspěch při sestavování vlády a vyzdvihl výsledky letošních voleb, které ODS přinesly troje vítězství. Je podle něj nutné vůli voličů "přetavit ve funkční vládu".

Další z hostů, úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal uvedl, že jeho strana se neobává předčasných voleb, ale vidí nebezpečí ve vládě ČSSD opřené o KSČM. Připomněl závazek lidovců, že takový kabinet nemá u nich šanci. Tento slib podle Kasala nezmění prosincový volební sjezd. Ani zelení nezmění své dosavadní postoje, řekl předseda nejmenší parlamentní strany Martin Bursík.

Na kongresu ODS nepanuje přílišné veselí z návratu do Strakovy akademie. Delegáty patrně trápí dilema zřejmě nevyhnutelné spolupráce se sociální demokracií, kterou považují za hlavního politického konkurenta. Topolánek se dotkl i vnitrostranických záležitostí. Nadnesl, že by strana měla uvažovat o zřízení funkce výkonného předsedy. Uvítal by, kdyby stranu řídil tento výkonný předseda, zatímco předseda vykonává funkci premiéra, nebo se na ni v opozici připravuje. Topolánek vypočítal příčiny volebních úspěchů v posledních čtyřech letech, kdy stojí v čele ODS. Strana se podle něj zbavila nálepky arogantní strany a dokáže se lépe prezentovat. Sjezd ODS pokračuje v neděli, kdy budou delegáti volit nové vedení strany.

Výročí pádu komunismu v Československu před 17 lety oslavili v pátek večer také Češi a Slováci v New Yorku. Při happeningu v České národní budově četly děti z tamější české a slovenské školy úryvky z českých dějin, zatímco Slováci se sešli na party v jednom z manhattanských klubů. Velký sál rekonstruované národní budovy se na jediný večer proměnil ve výstavní síň. Zaplnilo ji obří, 70 metrů dlouhé a dva metry vysoké leporelo, na němž je zachycena česká historie od pravěku po současnost. Děti, které se v české a slovenské škole učí dvě hodiny týdně jazyku svých předků, četly návštěvníkům pasáže z knihy výtvarnice Lucie Seifertové Dějiny udatného českého národa, podle níž autorka údajně největší leporelo na světě vytvořila.

Hosté happeningu si mohli také zavzpomínat na události před 17 lety u jedné ze stěn sálu přetvořené v památník na pražské Národní třídě, který spontánně vznikl na místě, kde 17. listopadu 1989 komunistický režim brutálně napadl pokojnou studentskou demonstraci. Fotografie z té doby, zapálené svíčky i květiny na podlaze navodily zcela autentickou atmosféru revolučních dnů před 17 lety.

Slováci slavili výročí 17. listopadu 1989 v klubu School, kam je pozval slovenský generální konzul v New Yorku Ivan Surkoš. Na programu večírku byla mimo jiné vernisáž výstavy obrazů Vojtecha a Tamary Kolenčíkových a vystoupení newyorského divadla moderního tance Palissimo v choreografii slovenského umělce Pavla Zuštiaka. "Pozvali jsme slovenské krajany, Slováky žijící v New Yorku, přátele Slovenska a samozřejmě jsou mezi námi i Češi," řekl Surkoš ČTK. "Cílem večera bylo dát vědět, že i když je Československo minulostí, mají Slováci a Češi i nadále velmi dobré vztahy a vidí perspektivy v přátelství s Američany," uvedl generální konzul.

Příspěvkem českých krajanů k oslavám v národní budově bylo zahájení výstavy obrazů Čechoameričana Vojena Čecha-Coliniho, v jehož díle se kloubí renesanční výtvarný styl se surrealistickými motivy. Expozici složenou ze soukromých sbírek uspořádala krajanská Česká dobročinná a vzdělávací společnost (BBLA).

Bývalý český prezident Václav Havel oslavil 17. výročí 17. listopadu 1989 s newyorskými herci, umělci a studenty na představení své hry Pokoušení. Z první řady hlediště brooklynského divadla Brick Theatre představení sledovala i Dagmar Havlová a bývalá ministryně zahraničí Spojených států, česká rodačka a přítelkyně Havlových Madelaine Albrightová. Pokoušení je jednou z inscenací, které v rámci festivalu kompletního Havlova dramatického díla uvádí od konce října newyorský soubor Untitled Theater Company Number 61. "Je to pro mě jako pro autora obdivuhodná věc," řekl Havel ČTK. Festival se skládá z desítek představení všech 18 jeho her na dvou scénách. "Ale vedle toho se konají ještě rozmanitá čtení, diskuse a podobně. Hrají tu všechny možné mé hry, co jsem za život napsal, včetně takových, na které jsem už zapomněl," dodal žertem. Autor zatím viděl tři z newyorských inscenací. "Bylo to velmi zajímavé, pro mě pozoruhodné," uvedl. "Má to takový zvláštní symbolický význam, protože poprvé jsem viděl zde v New Yorku americkou inscenaci své hry Vyrozumění v roce 1968 a teď se to vrátilo, že zas první hru, kterou jsem tu viděl, bylo opět Vyrozumění," poznamenal.

Havel je od konce října na dva měsíce v New Yorku na pozvání Kolumbijské univerzity. "Hlavně bych rád psal a studoval, mám ovšem pochopitelně i řadu veřejných povinností, různých vystoupení, diskusí a podobně," řekl ke svému programu, který zatím obsahoval například přednášku pro studenty, veřejný rozhovor s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem či uvedení iniciativy na podporu lidských práv v Severní Koreji na půdě Organizace spojených národů. Po Vánocích Havlovi odjedou na dva měsíce do Washingtonu, kde bude exprezident podobně jako loni na jaře hostem Kongresové knihovny.

Rakouský parlament výzvu rakouské vládě podniknout právní kroky vůči České republice ještě neschválil. Parlamentní strany se však jednomyslně shodly na návrhu usnesení vyzývající kabinet k případnému podání žaloby vůči Praze. Vyplývá to z upřesněných informací k pátečnímu rozhodnutí zákonodárného sboru. Hlasovat o usnesení by poslanci mohli na plenárním zasedání 29. listopadu.

Původní formulace rakouských médií, že parlament jednohlasně pohrozil mezinárodní žalobou proti Česku a že všech pět stran se shodlo na společném usnesení k Temelínu, se vztahovaly pouze k návrhu usnesení, o němž by se mělo teprve hlasovat. Schválení rezoluce je však vzhledem ke všeobecnému konsenzu v rakouské Národní radě i nadále velmi pravděpodobné, potvrdil ČTK dobře informovaný zdroj z českého velvyslanectví v Rakousku.

V návrhu jde především o možnost podání mezinárodní žaloby vůči České republice. Ta by měla podle textu výzvy nastat v případě, že Praha neprokáže splnění dosud otevřených bezpečnostních opatření v jaderné elektrárně Temelín. Nezávaznou rezoluci původně připravili odpůrci Temelína z Horních Rakous a v parlamentu se ji po kolaudaci jihočeské elektrárny z minulého týdne rozhodli předložit poslanci z této spolkové země. Podporu jí v pátek vyjádřili zástupci všech pěti parlamentních stran - sociální demokracie (SPÖ), lidové strany (ÖVP), Zelených, Svobodných (FPÖ) a Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ). Stavební kolaudace totiž prakticky znamenala zahájení řádného provozu temelínské elektrárny.

Poslanci i ostatní odpůrci spuštění elektrárny se domnívají, že Česká republika kolaudací porušila bilaterální dohodu z Melku mezi oběma zeměmi. Podle mezinárodně závazného "melkského protokolu" totiž prý měla kolaudaci předcházet některá bezpečnostní vylepšení v elektrárně, a to údajně Česká republika nedodržela. To odmítá energetická společnost ČEZ, která elektrárnu provozuje, i české ministerstvo zahraničí. Někteří čeští i rakouští experti zastávají názor, že Rakousko nemá prakticky žádnou šanci s případnou žalobou uspět.

Policie prověřuje další dotaci, kterou ze státního rozpočtu získala společnost Bono Publico spjatá s bývalým starostou Budišova na Třebíčsku Ladislavem Péťou. Píší to sobotní Lidové noviny (LN). O případu informuje také Mladá fronta Dnes (MfD). Jedná se o patnáctimilionovou dotaci, která byla původně určena pro Sdružení obcí Podještědí, ale skončila u lidí kolem Péti.

Lidové noviny napsaly, že na podezřelý projekt upozornilo policii ministerstvo pro místní rozvoj. "Dostali jsme přes patnáct milionů korun ze státního rozpočtu na přípravu projektu zavedení internetové prezentace obcí. Naše Sdružení obcí Podještědí bylo příjemcem dotace, ale většinu z nich dostala společnost Atelier Habitat a Bono Publico, jejichž šéfové za námi s celým projektem přišli," řekl Lidovým novinám předseda Sdružení obcí Podještědí Josef Kamenský. Peníze byly určeny na přípravu dokumentace pro projekt multimediální prezentace regionů. "V každém účastnickém městě měl vyrůst multimediální pavilon, kde by se návštěvníci mohli dozvědět aktuální informace o turistickém ruchu a nabídkách pro výletníky po celé republice," vysvětlil LN původní myšlenku projektu spolumajitel firmy Atelier Habitat a zakladatel projektu Bono Publico Marek Řičář.

Informace LN potvrdila i mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Víšková. "Nemůžeme prozrazovat detaily případu, abychom nenarušili policejní vyšetřování. Mohu ale potvrdit, že na podzim roku 2005 bylo na projekt Bono Publico vyplaceno patnáct a půl milionu korun ze státního rozpočtu," řekla LN Víšková s tím, že detaily projektu a okolnosti zadání dotace prověřují auditoři, kteří na ministerstvu už několik týdnů pracují. Podle zjištění LN odhadli hodnotu vykonané práce na tomto projektu na necelý milion korun.

Mladá fronta Dnes poukazuje na to, že soutěž o státní dotace vypsalo ministerstvo pro místní rozvoj vedené nynějším předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem na podzim 2004. Peníze měly podpořit žadatele, kteří chtěli čerpat z evropských fondů, ale bojovali se složitou bruselskou administrativou. Všichni uchazeči žádali o podporu v řádech statisíců korun, jen Bono Publico požadovalo rovnou více než 15 milionů. Pomocí těchto peněz ze státní kasy chtělo vytvořit projekt za 134 milionů a údajně tak zavést internet do stovek obcí. Mluvčí Víšková ale řekla, že tento ambiciózní projekt Bono Publico nikdy nepředložilo. "Oni měli za těch patnáct milionů vypracovat jeden kvalitní projekt v hodnotě 134 milionů. Místo toho předložili čtyři žádosti po dvou milionech, z nichž tři byly tak nekvalitní, že nesplnily ani nejzákladnější formální náležitosti a byly vyřazeny," uvedla. I přes výhrady ministerských úředníků ale příslušnou komisi přesvědčil ředitel odboru Jiří Faifr, který podle oficiálního zápisu řekl, že "je třeba tento projekt v plné výši podpořit s ohledem na jeho znalost projektu a potřebnost jeho realizace". První díl peněz vyplatilo ministerstvo loni v září, druhou část dostala společnost v prosinci, píše MfD. To už ale podle Víškové bylo jasné, že žádný projekt nevznikl. Exministr pro místní rozvoj Radko Martínek (ČSSD), za jehož působení v křesle ministra se peníze vyplácely, a Jiří Paroubek tvrdí, že o věci nic nevědí. Paroubek přitom svým podpisem žádost schválil, uvedla MfD.

Exstarostu Péťu policie vyšetřuje kvůli podezření z machinací s dotacemi EU a vydírání Řičáře. Spolu s Péťou vyšetřuje i někdejšího šéfa kabinetu dvou premiérů Zdeňka Doležela a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku. Údajně se snažili získat peníze nadhodnocením projektů opravy zámku v Budišově a opravy třebíčského zámku. Projekt opravy budišovského zámku byl podle policie nadhodnocen o 30 milionů a projekt opravy třebíčského zámku o 42 milionů korun. Policie zatkla také bývalou náměstkyni ministra pro místní rozvoj Věru Jourovou, která ale byla ve čtvrtek propuštěna z vazby. Policisté ji obvinili z přijímání úplatku.

Klidný průběh měly páteční oslavy listopadových událostí let 1939 a 1989. Uskutečnily se ale hlavně v Praze. Mimo hlavní město se buď nekonaly, nebo se setkaly jen s malým zájmem veřejnosti. Vzpomínkové akce začaly u Hlávkovy koleje v Praze, kde lidé uctili památku studentů uvězněných před 67 lety nacisty. Zapalováním svíček na Národní třídě vzpomněli Pražané demonstraci, která vedla ke zhroucení komunistického režimu o 50 let později. Na Národní třídu přicházeli zájemci zapálit svíčku či položit květiny již dopoledne. Podloubí, kde v roce 1989 policie brutálně zbila demonstrující studenty a kde je nyní pamětní deska, se postupně měnilo v živý diskusní kroužek. Příchozí komentovali současné složité sestavování vlády, podepisovali petici za referendum o raketových základnách či dostávali letáky informující o porušování práv v Číně.

Květiny pod desku položili i někteří politici. Na Národní třídu zavítal například prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek (ODS) a předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Letošních akcí se výjimečně neúčastnil symbol sametové revoluce a polistopadový prezident Václav Havel, který nyní pobývá v USA.

Ústředním tématem projevů se stala svoboda a nutnost ji stále ochraňovat. Prezident Klaus uvedl, že stát stále přes míru zasahuje lidem do života, přitom v listopadu 1989 lidé bojovali za to, aby tomu tak nebylo. O svobodě hovořili i účastníci vzpomínky na zatýkání studentů v roce 1939. "Bez osobní svobody nemá život žádnou cenu," řekl pamětník a bývalý předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jakub Čermín.