Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Mirek Topolánek na víkendovém kongresu ODS v Praze podle očekávání obhájil funkci předsedy ODS. Jeho prvním zástupcem se stal pražský primátor Pavel Bém, který ve funkci vystřídal Petra Nečase. Nečas zůstal v nejužším vedení, i když o místo musel bojovat nejdéle ze všech místopředsedů. Funkce s přehledem obhájili Ivan Langer a Petr Bendl, nováčkem se stal Petr Gandalovič, který nahradil Miroslavu Němcovou. Obměněné vedení tak bude čistě mužskou záležitostí. Topolánek před volbou požádal delegáty, aby mu dali nejen důvěru, ale i silný, zásadový a zároveň realistický mandát, s nímž hodlá jednat s ČSSD, lidovci a zelenými o novém přechodném kabinetu. Odmítl prosazovat zásady ODS v opozici, nechce ani riskovat nepředvídatelný třetí pokus.

Znovuzvolení Mirka Topolánka do čela strany se očekávalo. Získal skoro 70 procent hlasů, před dvěma lety byl potvrzen s devadesátiprocentní podporou. Jenže tentokrát čelil výtkám, proč o vládě vyjednává i se sociální demokracií nebo proč ustoupil od voleb v příštím roce. Zapojení Paroubkovy strany do vlády mnozí občanští demokraté vnímají jako zradu na voličích a odklon od předvolebních závazků, a hlasitě to dávali najevo. K odpůrcům spojenectví s ČSSD patřila i Němcová - v sobotu jí delegáti mohutně aplaudovali, nakonec ji ale do vedení nezvolili. Neprosadil se ani vlivný ministr financí Vlastimil Tlustý se svou vizí menšinového kabinetu ODS podporovaném ČSSD, lidovci a zelenými.

Kongres ODS uložil vedení strany v čele s premiérem Mirkem Topolánkem zabránit vzniku vlády ČSSD s komunisty a odmítl velkou koalici či opoziční smlouvu s ČSSD. O návrhu zakázat jakoukoli vládní spolupráci s ČSSD delegáti po přijetí této rezoluce ani nehlasovali. Přitom mnozí přijeli do Prahy s výhradami vůči jednáním, které Topolánek vede se socialisty v čele s Jiřím Paroubkem. Kongres Topolánkovi dal při jednání o vládě v podstatě volné ruce, o konkrétní podobě kabinetu či termínu předčasných voleb se rezoluce nezmiňuje. Pouze zavazuje premiéra v případě, že se mu nepodaří prosadit volby už v příštím roce, aby složil takovou vládu, která bude mít v programu co nejvíce priorit ODS. Topolánek tak může pokračovat v jednáních se všemi stranami kromě KSČM o přechodné vládě "národního dialogu a českého předsednictví v EU". Kongres současně uložil výkonné radě odebrat licence místním organizacím, které budou spolupracovat s KSČM.

Začátkem prosince by podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka mohla již být nová stabilní vláda. Paroubek by dal přednost zapojení sociálních demokratů do vlády premiéra Mirka Topolánka, sám v ní ale nebude. Premiér a předseda ODS si termín ustavení nového kabinetu nedává, koncem týdne však chce dát prezidentu Václavu Klausovi jasný signál, zda jednání vedou k cíli. Oba politici to uvedli v nedělních televizních debatách.

Paroubek v Nedělní partii televize Prima řekl, že je připraven hledat dohodu o novém kabinetu, v němž by se účastnili i sociální demokraté. "Já osobně bych dal přednost takovému zapojení," uvedl. Lídr ČSSD předpokládá účast lidovců. V opozici by tak zůstali zelení a komunisté.

Topolánek v Otázkách Václava Moravce v České televizi uvedl, že své znovuzvolení předsedou na víkendovém kongresu ODS chápe i jako posílení trojkoaličních hodnot. Toto spojení ODS s lidovci a zelenými plánoval už po parlamentních volbách. Na kongresu si prý řekl o mandát, který znemožňuje výlučnou spolupráci s ČSSD a má zamezit i vládě ČSSD s komunisty. "To mezi tím je velmi široký mandát, od jedné, dvou, tří, čtyřčlenné vlády podporované napříč různě a já teď neumím říci, co se podaří vyjednat," řekl.

Zelení by podle předsedy Martina Bursíka do čtyřkoaliční vlády nešli, prioritou pro ně zůstávají předčasné volby v příštím roce, nejpozději v roce 2008. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik poznamenal, že bez dohody se sociální demokracií nebo komunisty "sebesilnější mandát předsedy ODS nebude přetaven v nějakou vládu, která bude mít důvěru".

Podle Paroubka by měli politici využít k sestavení vlády druhého pokusu; třetí vidí až jako krajní řešení. Předseda ČSSD neupřesnil, za jakých podmínek by jeho strana do vlády vstoupila. Uvedl jen, že by její program měl být středový, tedy ani levicový, ani pravicový. Nový kabinet by měl uskutečnit zásadní reformní kroky, například penzijní reformu či reformu zdravotnictví. Se zásadními reformami počítá i Topolánek. Podle Paroubka by politici měli po roce činnosti nového kabinetu vyhodnotit účinnost spolupráce stran, které v něm budou. Podle Topolánka by délka mandátu měla být přímo úměrná reformním krokům.

V neděli skončilo páté funkční období Senátu. Skončilo i 18 senátorů, kteří letos neobhajovali nebo neobhájili svůj mandát. Někteří z nich už mají o svém další působení jasno, další se teprve rozhodují. Mezi končící senátory patří místopředsedové horní komory Petr Smutný (ČSSD) a Edvard Outrata (za US-DEU), který si nyní bude užívat důchodu.

Profesor Josef Jařab (za ODA), který opouští křeslo předsedy senátního zahraničního výboru, se bude opět více věnovat americké literatuře. V pondělí o ní bude přednášet na olomoucké Univerzitě Palackého, která teď bude jeho hlavním působištěm. Jak řekl ČTK, bude mít nyní více času i na dokončení dvou rozpracovaných knih - o americké poezii a o černošské kultuře.

Předseda výboru pro veřejnou správu Jiří Brýdl (KDU-ČSL) se naplno vrací do komunální politiky a znovu na místo svitavského starosty. "V pondělí mám v osm hodin poradu vedení města," uvedl Brýdl. Funkci starosty a senátora si tak v podstatě prohodil s Václavem Koukalem (za KDU-ČSL).

Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Helena Rögnerová, které se letos nepodařilo za VPM obhájit mandát na Benešovsku, by se také chtěla vrátit k původní profesi. Bývalá ředitelka motolské nemocnice se přihlásila do výběrového řízení na místo šéfa nemocnice Na Homolce, řekla ČTK. Hodlá také dokončit studia a získat titul MBA.

Končícím senátorům podle zákona náleží podle délky mandátu odchodné ve výši až pěti měsíčních platů, přičemž základní měsíční mzda zákonodárce činí 57.600 korun. Celkem jim bude podle informací Kanceláře Senátu vyplaceno 6,8 milionu korun. Částka jim bude vyplacena podle zákona po třech měsících po ukončení mandátu, tedy v únoru 2007. Senátoři by totiž stejně jako poslanci ztratili nárok na odchodné v případě, že by do tří měsíců od ukončení mandátu začali pracovat ve volené funkci.

Osm senátorů, kteří byli při říjnové obměně třetiny Senátu znovu zvoleni na šest let, bude od pondělka v podobném postavení jako 19 nových členů horní komory. Svého mandátu se budou moci plně ujmout až po složení ústavou předepsaného slibu na první schůzi Senátu v povolebním složení, která začne 29. listopadu.

Policisté nezjistili, že by byl při sobotním koncertu neonacistických kapel v kulturním domě v Dražicích na Táborsku, jehož ze zúčastnilo zhruba 250 příznivců neonacismu, porušen zákon. Policie prošetřuje údajné hajlování jednoho z účastníků koncertu při odjezdu. Od starosty obce ani dalších přítomných nedostala policie žádná oznámení, která by ji opravňovala k ukončení koncertu, informovala ČTK jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková.

Postup policie při akci kritizovali zástupci sdružení Tolerance a občanská společnost a senátor Jaromír Štětina, podle nichž měli policisté proti účastníkům koncertu zasáhnout. "Z průběhu celého vystoupení těchto zahraničních hudebních skupin nebylo zjištěno, že by došlo k narušení právního řádu. Rovněž nebylo zjištěno, že by došlo k páchání trestných činů případně přestupků jak ze strany účinkujících, tak účastníků koncertu," uvedla Kameníková. Policisté vyhodnocují materiály pořízené při koncertu. Na 150 policistů sledovalo jeho průběh, několikrát také kontrolovali účastníky uvnitř.

Oznámení, že jeden z účastníků po koncertě hajloval, přijala policie až po ukončení akce, nyní ho vyšetřuje, uvedla Kameníková. "Rovněž až po ukončení koncertu převzala policie od zástupců sdružení Tolerance a občanská společnost materiál, který obsahuje podezření, že na území České republiky dochází k nezákonné distribuci CD se závadovými texty, svastikou a zástupnými symboly," dodala Kameníková. Policie si také od všech novinářů vyžádala obrazové záznamy pořízené při koncertu.

"Samozřejmě, že měla policie zasáhnout. Vždyť policie sama říká, že to je shromáždění neonacistů, a jestliže nezasáhla, tak tím dává najevo, že nacismus je v našem státě povolen," řekl ČTK Štětina, který se přijel na místo podívat. Podle Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanská společnost na koncertě nezazněly žádné texty se zjevnými projevy rasismu, písně celkem pěti skupin mají ale rasistický podtext. "Pokud se jeden z účastníků dopustí přestupku nebo trestného činu, tak to obecně neznamená, že policie okamžitě zasáhne proti všem a nasadí pořádkové jednotky. To bychom si asi nikdy neobhájili, zvláště pokud to bylo venku mimo objekt," řekl ČTK mluvčí policejního prezidia Roman Skřepek. Konkrétně však sobotní akci nechtěl komentovat, akci řídilo okresní ředitelství.

V souvislosti s rozšířením schengenského prostoru o sousední Česko a Polsko a s hrozbami terorismu chystá německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble reformu federální policie. Návrhy předložil na víkendové konferenci ministrů vnitra spolkových zemí v Norimberku. I když se budou uzavírat některé menší služebny na východních hranicích, policejní přítomnost v hraničních regionech se naopak posílí. "Potřebujeme zvýšit podíl mobilních sil a posílit potenciál pro zahraniční výsadky," řekl Schäuble. Svou koncepci odůvodnil tlakem na větší účinnost, ačkoli prostředky v rozpočtu se příliš nezvýší.

Až se rozšíří schengenský prostor, v němž na hranicích s ČR a Polskem odpadnou kontroly osob a vozidel, ztratí smysl řada menších služeben v pohraničí a budou uzavřeny. Místo toho Schäuble hodlá zvýšit počet mobilních dohlížecích jednotek. Ty nebudou operovat jen na hranicích, ale v případě podezření budou kontrolovat až do hloubky 30 kilometrů ve vnitrozemí. Tato forma pátrání po pašerácích lidí a jejich klientech je podle ministra účinnější než jen kontroly u hraničních závor.

Podle plánu Evropské komise měl být schengenský systém rozšířen příští rok, nyní se ale přípravy zpožďují a zrušení kontrol na vnitřních hranicích nových členů EU bude možné nejdříve v roce 2008. EU zdržení odůvodňuje nepřipraveností počítačového systému SIS II, který registruje mimo jiné data o hledaných nebo nežádoucích osobách či kradených autech.

Mezinárodní arbitráž, kterou nevylučují zástupci společnosti Setuza kvůli uvalené exekuci, je podle ministryně zemědělství Mileny Vicenové bezpředmětná, poněvadž v tomto případě nejde o zahraniční investici. Zástupce vlastníka Setuzy, místopředseda představenstva firmy M.L. Moran Zdeněk Šmejkal, ale upozornil, že jeho obchodní partner má vedle českého i kanadské občanství. Zaznělo to v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT 24.

"Smyslem arbitráže je ochránit zahraniční investice v České republice. Já nemám jedinou informaci o tom, že by v celém případě byla zahraniční investice," uvedla Vicenová. "Můj kolega Novák je i kanadským občanem," reagoval Šmejkal. Předsedou představenstva M.L. Moran je Václav Novák, členem dozorčí rady Pavel Novák, vyplývá z aktuálního výpisu obchodního rejstříku. Vyhlášením exekuce Setuza podle Šmejkala přichází řádově o stovky až miliardy korun. "Banky jsou velmi nervózní v tuto chvíli a zvažují, že 'zesplatní' veškeré úvěry, nejen provozní, ale i ty investiční," řekl. Setuza nyní připravuje proti exekuci odvolání. Cílem podle Šmejkala však není vést spor se státem, ale nalézt smírčí řešení celého případu. Šmejkal vyjádřil připravenost i pro spolupráci s bezpečnostními složkami. Premiér Mirek Toplánek již dříve zdůvodnil vládní návrh na konkurz Setuzy mimo jiné bezpečnostními důvody. Šmejkal dále řekl, že M.L. Moran nemá a neměla vazby s lidmi kolem podnikatele Tomáše Pitra, který Setuzu dříve ovládal. Server Aktuálně.cz tento týden uvedl, že vláda má podezření, že nedávný prodej společnosti byl jen fiktivní a původní vlastníci, podnikatelé kolem Pitra, ji stále ovládají.

O exekuci majetku potravinářské firmy Setuza rozhodl soud ve středu na návrh vlády. V podniku je dosazený exekuční správce a vlastníci Setuzy mají zakázáno nakládat s majetkem. Vláda se tak snaží vymoci čtyřmiliardovou pohledávku, kterou Setuza nesplácí a navíc ani neuznává.

Předseda ČSSD a exministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek v neděli odmítl odpovědnost za problémy kolem patnáctimilionové dotace, již ze státního rozpočtu získala společnost Bono Publico spjatá s bývalým starostou Budišova na Třebíčsku Ladislavem Péťou. Tohoto bývalého člena ČSSD policie vyšetřuje kvůli podezření z machinací s dotacemi EU a vydírání.

Lidové noviny napsaly, že patnáctimilionovou dotaci prověřuje policie. O případu informovala také Mladá fronta Dnes (MfD). Dotace měla být původně určena pro Sdružení obcí Podještědí, ale skončila u lidí kolem Péti. MfD poukázala na to, že soutěž o státní dotace vypsalo ministerstvo pro místní rozvoj na podzim 2004. Paroubek svým podpisem žádost schválil, uvedla MfD.

Paroubek v nedělní tiskové zprávě upozornil, že žádosti o dotace vybíraly komise složené z úředníků i zástupců jiných subjektů, kteří nesli odpovědnost za hlasování o výběru projektu pro přidělení dotace. Ministr coby statutární zástupce ministerstva pak následně stvrdil výběr těchto komisí svým podpisem pro přidělení dotace, vysvětlil Paroubek. "Z toho je zřejmé, že jakékoliv obviňování ministra z neznalosti okolností výběru konkrétního projektu je zcela nesmyslná a účelová konstrukce, neboť ministr se výběru projektu neúčastnil," upozornil.

Paroubek poukázal na to, že program se všemi pravidly, z něhož byla dotace poskytnuta, byl připraven za jeho předchůdce, jímž byl Pavel Němec (US-DEU). Cílem bylo podpořit vznik zásobníku projektů v době, kdy jich byl nedostatek a hrozilo, že peníze z fondu EU zůstanou ladem. Dotace byla na náklady spojené s přípravou projektu. Podmínkou jejího poskytnutí bylo to, že se projekt musí následně přihlásit do některého z programů fondů EU. Pokud tak neučinil, poskytnutá dotace musela být vrácena. Dotace byla poskytována žadatelům, přičemž příjemcem byla téměř vždy některá firma, která měla zkušenosti s přípravou projektu pro žádosti o podporu z fondů EU, uvedl.

"Ministerstvo pro místní rozvoj nyní musí jednoznačně říci, zda byl projekt předložen do některého z programů fondů EU a zda byla celá akce v průběhu úředníky MMR dostatečně kontrolována, aby nedošlo k jejímu zneužití. Tedy jinak řečeno, zda peníze byly navráceny na MMR, neboť projekt nebyl realizován. Anebo - pokud byl realizován, je potřeba provést následnou kontrolu, zda byly splněny podmínky příslušného programu. Peníze byly podle článků čerpány v závěru minulého roku, tedy zhruba půl roku poté, co jsem již nebyl ministrem pro místní rozvoj," uvedl Paroubek.

Kromě exstarosty Péti policie vyšetřuje i někdejšího šéfa kabinetu dvou premiérů Zdeňka Doležela a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku. Zatkla také bývalou náměstkyni ministra pro místní rozvoj Věru Jourovou, která ale byla ve čtvrtek propuštěna z vazby. Policisté ji obvinili z přijímání úplatku.

Padělané zboží za více než 50 milionů korun zabavili o víkendu celníci při kontrolách několika tržnic na Plzeňsku, Prachaticku, Chomutovsku a v Praze. Celníci současně oznámili, že v raziích budou pokračovat, protože před Vánoci jsou podle nich tržnice zahlcené padělaným zbožím. Většinu z tržnic celníci kontrolovali v sobotu. V tržnici Řasnice na Prachaticku pokračovali i v neděli. Mluvčí jihočeských celníků Vladimír Pešek odhadl, že škoda majitelům ochranných značek se tam bude pohybovat mezi 25 až 30 miliony korun. Přesná čísla budou známá až v pondělí.

Ve třech západočeských tržnicích celníci zabavili zboží za 12,8 milionu korun. Nejúspěšnější byli v Železné Rudě na Klatovsku, kde hodnota zabavených 7000 kusů textilu, obuvi, batohů a dalšího spotřebního zboží přesáhla 6,7 milionu korun. Celkem 2650 padělaných výrobků našli celníci v pražské holešovické tržnici. Majitelům ochranných známek vznikla škoda pět milionů korun. Celníci zadrželi rovněž devět obchodníků, z toho čtyři mladistvé.

Na většině míst se razie obešly bez větších problémů. Při kontrole tržnice Rašelina v Hoře Svatého Šebestiána na Chomutovsku však jeden z vietnamských prodejců napadl celníka, který musel vůči útočníkovi použít donucovaní prostředky. Celníci tam zabavili nelegální zboží v hodnotě 12,34 milionu korun. Ve stáncích nalezli přes 15.000 kusů padělků textilních výrobků, obuvi, kožené galanterie a zvukových a obrazových nosičů.

Tři betlémy vyrobené tvůrci z Vysočiny byly v neděli v Kamenném sále třebíčského Muzea Vysočiny slavnostně vypraveny na cestu do Říma, kde budou Vysočinu reprezentovat na výstavě dobových i současných betlémů. Slavnostní vypravení betlémů je vhodnou formou prezentace jejich tvůrců a poděkováním za jejich práci pro zviditelnění kraje, řekl ČTK ředitel muzea Jaroslav Martínek. Po koncertu violoncellisty Josefa Klíče představili jednotlivé betlémy jejich autoři a pracovníci muzea. Do Itálie směřuje vyřezávaný dřevěný betlém se zimní krajinou autora Karla Bulíčka z Třebíče, dřevěný vyřezávaný betlém Metoděje Floriana ze Staré Říše na Jihlavsku a betlém z přírodního materiálu a pytloviny několika autorů z Polné na Jihlavsku. Vernisáž výstavy bude ve čtvrtek 23. listopadu v bazilice sousedící s Bramatskými sály na Piazza del Popolo v Římě. Výstava potrvá do 7. ledna. Betlémy jsou na cestu pojištěny na desítky tisíc korun, pojištění na místě výstavy hradí pořadatel, uvedl Martínek.

Betlémy z Vysočiny cestují do světa často. V roce 2003 byl součástí římské výstavy betlém Cyrila Čelouda ze stálé expozice Muzea Vysočiny v Třebíči. O rok později byl stejný betlém na výstavě představující betlémy a vánoční zvyky v jednotlivých zemích Evropské unie v dolnorakouskému muzeu betlémů ve Vösendorfu. Soubor putovní výstavy Třebíčské betlémy viděli před dvěma lety také návštěvníci veletrhu Nostalgia Expo ve Slovenském národním muzeu v Bratislavě.