Zprávy | Z archivu rubriky


Zřejmě až ve čtvrtek zahájí ODS nové kolo rozhovorů o termínu předčasných voleb a podobě nové vlády. Lidovci a zelení v úterý oznámili, že tento den zamíří za vyjednavači ODS do Kramářovy vily. Termín klíčové a nejvíce očekávané schůzky mezi občanskými a sociálními demokraty zatím oznámen nebyl. "Nebude to dříve než s KDU-ČSL a Stranou zelených," tvrdí lidé seznámení s průběhem vyjednávání.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek nechtěl o jednání s ODS nic prozradit, nepřeje si žádnou publicitu. Sociální demokraté v úterý s nelibostí konstatovali, že ODS zatím neodstartovala jednání, která slibovala bezprostředně po svém víkendovém kongresu. "Skutečně by bylo dobré, kdyby tu už na Vánoce byla nová vláda, která bude mít důvěru sněmovny. Vymýšlení nových kliček nemá smysl," řekl ČTK po ranním jednání grémia ČSSD místopředseda strany Zdeněk Škromach. Pokud prý chce Topolánek čekat až na prosincový volební sjezd lidovců, pak by to měl říci na rovinu, dodal. Přitom už v pátek má jít premiér a šéf ODS Mirek Topolánek za prezidentem Václavem Klausem s novými informacemi o tom, kam dospěla jednání stran po víkendovém kongresu nejsilnější strany. Od sjezdu dostal Topolánek mandát jednat s ostatními nekomunistickými stranami včetně ČSSD, nesmí ale se sociálními demokraty uzavřít velkou koalici, opoziční smlouvu nebo dopustit vládu podporovanou komunisty. Pokud se premiérovi nepodaří prosadit předčasné volby už v příštím roce, pak má Topolánek sestavit stabilní vládu, jejíž program bude zahrnovat co nejvíce priorit ODS.

Lidovci říkají, že jsou ochotni přistoupit na hlasování v příštím i přespříštím roce. Úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal zdůraznil, že není třeba vyčkávat do volby nového lidoveckého vedení, protože má spolu s dalšími vyjednavači mandát jednat o nové vládě. Pro zelené zůstává nejzazší termín hlasování jaro 2008. Dlouhodobě přitom zelení avizují, že do případného kabinetu založeném na dohodě čtyř nekomunistických stran by vyslali odborníky.

Bývalá místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová kritizuje postavení žen v nejsilnější straně v zemi. Fakt, že na víkendovém kongresu jako jediná vypadla z předsednictva, přikládá i předem připraveným zákulisním dohodám. Přimlouvá se proto za to, aby v budoucnosti o vedení rozhodovali všichni členové strany. "Řešením je volba vedení všemi členy ODS. I když je nás téměř 30.000, neměl by to být v elektronické době problém," uvedla Němcová v diskusi se čtenáři internetového serveru iDnes.

Němcová na kongresu ostře vystoupila proti spojenectví s ČSSD. Sklidila za to velký aplaus sálu, další den však vypadla z vedení. Složení předsednictva bylo podle ní předem domluveno. Tvrdí, že "dominantní" muži ve straně výrazné političky ODS "likvidují" a nedávají jim šanci dlouhodobě se prosadit. Šéf ODS Mirek Topolánek připustil, že ženy obecně ve vrcholové politice nemají jednoduchou pozici, ODS je ale na tom podle něj ze všech stran nejlépe - má dvě místopředsedkyně sněmovny, dvě primátorky, řadu starostek. "Vrcholová politika je totiž jako hokejová šatna - je tam binec, hluk a smrad," řekl Topolánek ČTK.

Požadavek Miroslavy Němcové na přímé volby zatím nenašel v ODS větší odezvu. Víkendový kongres v Praze mimo jiné zrušil čtyři roky staré usnesení sjezdu ve Františkových Lázních, podle něhož měla výkonná rada připravit pravidla pro možnou přímou volbu všech funkcionářů i kandidátů.

Současná politická nejistota, která trvá již půl roku, může negativně ovlivnit vývoj tuzemské ekonomiky a zpomalit její růst. ČR proto musí provést urychleně reformu veřejných financí a sociálních výdajů státu, které narostly po přijetí sociálních zákonů letos na jaře. Klíčové je rovněž kvůli stárnutí populace přistoupit k reformě zdravotního a důchodového systému. Vyplývá to ze závěrů mise Mezinárodního měnového fondu v ČR.

ČR by podle šéfa mise měla hlavně využít současného vynikajícího ekonomického vývoje země. Problémem je, že v době ekonomického růstu se prohlubují deficity veřejných financí, místo aby je stát snižoval. "S dalším oddalováním reforem se situace bude jen zhoršovat," uvedl šéf mise Subhash Thakur. Podle ministerstva financí by měl letos deficit veřejných financí činit až čtyři procenta HDP a za rok až 4,2 procenta HDP. Je ovšem pravděpodobné, že nová vláda klíčové reformy nespustí. Podle ekonomů totiž případná vláda složená ze zástupců většiny parlamentních stran bude mít sílu prosadit v ekonomice pouze kosmetické změny. Potřebné ekonomické reformy neodstartuje především kvůli velkým programovým rozdílům jednotlivých politických stran.

Současná ekonomická situace je podle zástupců MMF ve velmi dobrém stavu. Podle Thakura je téměř premiantem mezi novými členy EU. ČR v uplynulém roce zaznamenala podle MMF silný nárůst produktivity, exportu i dalších ekonomických ukazatelů. "Celkový ekonomický obrázek byl dobrý," doplnil Thakur. Podle něj je ovšem nutné se vyvarovat při řešení ekonomických problémů a současné politické nestability populismu a pocitu sebeuspokojení. Nicméně i v následujícím roce MMF očekává v ČR stále silný ekonomický růst, i když ne tak silný jako letos. Podle odhadů ministerstva financí letos tuzemská ekonomika poroste šestiprocentním tempem.

Česko s největší pravděpodobností získá 60 milionů eur (asi 1,67 miliardy korun) na čističky odpadních vod. Novinářům to v úterý řekl český ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič. Evropská komise dosud některé české projekty odmítala. Podle EK je sice předčasné hovořit o definitivním rozhodnutí, vše je ale na dobré cestě "uspokojit" české požadavky.

Komise přednedávnem zamítla celkem čtyři české vodohospodářské projekty a hrozilo, že se evropské peníze nepodaří do konce roku vyčerpat. Po dlouhých vyjednáváních je ale velmi pravděpodobné, že peníze nakonec získají dva projekty - Jihlavsko a Olše. Naději ale pro letošní rok zřejmě ztratil projekt pro okolí přehrady Vír a pro Zlínsko. Vystřídají je však dvě nové žádosti - Čisté Horní Labe a Táborsko. I s těmi se počítá, že uspějí.

Evropské komisi se dosud nelíbily smlouvy, které mají česká města uzavřené s provozovateli vodohospodářské infrastruktury. V mnoha případech totiž infrastrukturu na mnoho desítek let dopředu pronajala soukromým společnostem. Brusel pak tvrdil, že poskytnutím dotace by v podstatě podporoval privátní firmy.

Na celkovou ochranu životního prostředí má v letech 2007 až 2013 do Česka putovat z Fondu soudržnosti přibližně 117 miliard korun. Zastavení podpory vodohospodářských projektů by ohrozilo závazek ČR o čištění odpadních vod do roku 2010 a mohlo by vést k výraznějšímu zdražení vody, protože investice by museli hradit z významnější části odběratelé v ceně.

Česká školní inspekce považuje zavádění kamer do školních tříd za problematické. V případě spuštění kamerového systému na soukromém gymnáziu Josefa Škvoreckého v Praze chtěla inspekce situaci začít řešit. Ředitel gymnázia měl v úmyslu pomocí kamer od tohoto týdne bojovat například proti šikaně a krádežím. S monitorováním tříd ale nesouhlasili studenti i jejich rodiče, rozhodl se je tedy ještě během úterý ze tříd demontovat. "Přímý impulz od rodičů nebo studentů gymnázia jsme nedostali, byli jsme však připraveni školu navštívit a zjistit, jestli jsou důvody pro zavedení kamer opodstatněné," řekl ČTK mluvčí České školní inspekce Libor Vacek.

Ředitel gymnázia Václav Krištof nechal v budově školy kamery nainstalovat o víkendu, studenti proti nim ale v pondělí protestovali, v případě spuštění systému se chtěli na Českou školní inspekci sami obrátit. "Zodpovědnost za žáky ve třídách má učitel, jejich výchova je velice citlivá záležitost," myslí si Vacek. Podle něho není nahrazení pedagogického dozoru kamerami šťastné řešení. Umístění kamer do škol je podle něj oprávněné pouze po dohodě všech stran. Inspekce se podobným případem na školách ještě nezabývala, uvedl Vacek. Shovívavější stanovisko zaujímá inspekce ke kamerám v jiných prostorách školních budov. "Kamery například na chodbách mohou mít své opodstatnění, slouží třeba k ochraně majetku školy " řekl Vacek. I tyto případy je však podle něj nutné posuzovat individuálně.

Společnost Setuza zpochybňuje nezávislost soudce, který nařídil její exekuci, a podala námitku jeho podjatosti. Zástupci firmy tvrdí, že vzhledem k rychlosti, s jakou okresní soud v Ústí nad Labem rozhodl, tak nemohl učinit řádně. "Podle našeho názoru došlo k intervenci u soudu a ten podle toho jednal," řekl Zdeněk Šmejkal, místopředseda představenstva M.L. Moran, vlastníka Setuzy. Exekuci navrhl stát, který drží vůči Setuze zhruba čtyřmiliardovou pohledávku.

Řešení formou exekuce schválila minulou středu dopoledne vláda a návrh byl prý bezprostředně podán soudu, který rozhodl ještě ten den. Večer byli již exekutoři ve firmě. Podle Šmejkala přitom soud při rozhodování musel prostudovat zhruba sto stránek spisu. Navíc nebyly vypořádány námitky Setuzy plynoucí z toho, že o platnost pohledávky se vedou soudní spory. Šmejkal v této souvislosti uvedl, že sám stát připustil pochyby o platnosti pohledávky. Když byl v létě zrušen tendr na její prodej, tehdejší ministr zemědělství Jan Mládek mezi důvody uvedl nevyřešený problém, zda by prodej nebyl riskantní vzhledem k právním vadám, které pohledávka možná obsahuje.

Ministerstvo zemědělství, které exekuci ve vládě navrhlo, podle mluvčí Táni Králové jakákoli nařčení o ovlivňování soudu odmítá.

Setuza se podle svých zástupců rozhodla bránit všemi dostupnými právními prostředky. Zpochybnění nezávislosti soudu je prvním z nich. Firma se proti vyhlášené exekuci určitě také odvolá a její vlastníci nevyloučili ani mezinárodní arbitráž.