Zprávy | Z archivu rubriky


Účastníci krajské konference KDU-ČSL na Vysočině se v sobotu v Jihlavě shodli, že vyzvou Jana Kasala, aby na nadcházejícím stranickém sjezdu přijal kandidaturu na některou z funkcí ve vedení strany. Delegátům sjezdu a také krajským a okresním funkcionářům představili tří ze čtyř dosud známých kandidátů na post šéfa strany - bývalý poslanec Jiří Karas a senátoři Adolf Jílek a Jiří Čunek. Na Vysočinu nedorazila jen Vlasta Parkanová.

Kasal stranu jako první místopředseda vede od rezignace Miroslava Kalouska. Na předsedu strany kandidovat nechce, zda se bude ucházet o funkci vedení strany, zatím neoznámil. Nejmenší výhrady z kandidátů na předsedu měli delegáti v diskusi k Jiřímu Karasovi, řekl ČTK po ukončení jednání předseda krajské organizace Václav Kodet. Karase ke kandidatuře vyzvala jeho mateřská organizace na Třebíčsku. Kodet ale míní, že to "bude mít na sjezdu velice těžké". Podle jeho názoru ještě ten pravý kandidát na předsedu nepřišel. Nebude mít ale problém ze čtyř dosud známých si vybrat.

Vysočinu dosud ve vrcholných lidoveckých postech zastupoval Jan Kasal. Kodet míní, že si s návrhem své nominace poradí ve prospěch strany. "On ten sjezd nebude jednoduchý a bude to také o tom, jak ty volby budou postupovat," poznamenal. Podle informací ČTK je výzva ke kandidatuře Kasalovi spíše poděkováním za jeho práci, kterou pro stranu odvedl. Averzi ke spíše pravicovému a provysočinskému Kasalovi mají na Moravě, zaznělo za zavřenými dveřmi konference. Delegáti ale ocenili, že Kasal stranu v těžkých chvílích udržel pohromadě a také ve hře o vládní posty.

Sobotní slavnostní předání letiště v Kábulu pod velení českých vojáků zkomplikovalo špatné počasí. Letadlo s českou delegací nemohlo v afghánské metropoli přistát kvůli prakticky nulové viditelnosti a bylo odkloněno na nedalekou americkou základnu Bagrám, kde se také uskutečnil improvizovaný ceremoniál. Slavnostního nástupu v poměrně hustém sněžení se zúčastnil náměstek ministra obrany Martin Barták a náčelník generálního štábu české armády Pavel Štefka. Z Kábulu na obřad přijel velitel českého kontingentu a zároveň velitel jednotek NATO na kábulském letišti plukovník Bohuslav Dvořák.

Čtyřměsíční velení nad letištěm převzal český kontingent oficiálně už v pátek. Jde o první velení české armády v operaci mnohonárodních sil NATO na území Afghánistánu. Velitelství aliance na letišti v Kábulu odpovídá za komplexní zabezpečení provozu letiště ve prospěch mnohonárodních sil i za zajištění civilního letového provozu. Sedmačtyřicetičlenná česká jednotka, která funguje v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF), bude až do konce března na letišti v Kábulu řídit činnost 500 vojáků a specialistů z přibližně 20 členských států NATO a z Afghánistánu.

Velitel českého kontingentu plukovník Bohuslav Dvořák na tiskové konferenci zdůraznil, že s výjimkou zapojení několika českých vrtulníků do operace v Bosně jde o první skutečné účinkování českého letectva v zahraniční misi. Podle náčelníka generálního štábu Štefky by mělo být letectvo zapojováno do mezinárodních misí pravidelně, protože každá armádní složka se účastí v takovéto misi nesmírní zkvalitní.

Na kábulském letišti působí ještě dalších 20 českých vojáků, kteří se zde dlouhodobě podílejí na meteorologickém a ženijním zabezpečení provozu letiště a likvidují nevybuchlou munici a výbušniny. Pod ISAF patří také 82 příslušníků české armády, kteří se v oblasti Fajzábádu v severoafghánské provincii Badachšán společně s dánskými a německými vojáky podílejí na činnosti provinčního rekonstrukčního týmu.