Zprávy | Z archivu rubriky


Osmnáctiletý nosorožec indický Ropen ze Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem by měl počít další potomky v Německu. Pracovníci dvorské zoo jej v minulých dnech přepravili do zoologické zahrady v Norimberku, které před nedávnem chovný samec uhynul. ČTK to řekla ředitelka dvorské zoo Dana Holečková.

Nosorožec byl do dvorské zoo zapůjčen z roce 1990 ze zoologické zahrady Whipsnade ve Velké Británii. Se samicí Numou na východě Čech zplodil jedno mládě, nyní devítiletou samičku Novu. Numa je již neplodná a tak byl Ropen na základě rozhodnutí ZOO Whipsnade a koordinátora Evropského záchovného programu nosorožců přemístěn do Německa. Přijetí dva a půl tuny vážícího Ropena v Německu jeho novou partnerkou bylo podle Holečkové nad očekávání příznivé. "K překvapení ošetřovatelů se začali hned přátelsky olizovat. To se běžně nestává, spíše se v první chvíli čeká nevraživá reakce," řekla Holečková. Nyní bude dvorská zoo hledat nového chovného samce. "Budeme jej hledat nejen v Evropě, ale i v USA. Podmínkou je, že musí být nejméně šest let starý," řekla Holečková. Nosorožci indičtí patří k nejvíce ohroženým druhům zvířat na světě. Ve volné přírodě jich žije pouze kolem 2000 kusů. Dvorská zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě. Nyní chová 24 nosorožců ve třech druzích. Během posledního roku se v ní narodila tři mláďata vzácného nosorožce dvourohého, poslední přišlo na svět v září.

Složitý manévr francouzského vojska při obraně Prateckého návrší si v sobotu mohli prohlédnout návštěvníci tradiční bitevní ukázky na slavkovském bojišti nedaleko Tvarožné na Brněnsku. Rekonstrukce, které se zúčastnilo na 1000 nadšenců v uniformách, byla součástí třídenní připomínky 201. výročí bitvy tří císařů u Slavkova. Stejně jako před dvěma stoletími zvládli Francouzi manévr na výbornou - návrší nejen ubránili, ale při odvetném útoku rozdrtili nepřátelské šiky. Podle dosavadních informací policistů nebyl při rekonstrukci bitvy nikdo zraněn. "Ukázka se podařila, lidem se snad líbila. Útočilo se do kopců, takže byl dobrý výhled, a bitevní pole bylo plné," řekl dnes ČTK Ivan Vystrčil, který vojskům velel.

Letošní akce na Slavkovsku a Brněnsku se počtem účastníků ani turistů nevyrovnají těm loňským, kdy si svět připomínal kulaté 200. výročí bitvy. Loni se do historických uniforem převlékly asi 4000 lidí.

Bitevní ukázka, která věrně popsala jednu z posledních fází bitvy, trvala dvě hodiny. Nadšenci do ní zapojili čtyři desítky koní. Střelci s 600 puškami a 30 děly spotřebovali asi 300 kilogramů střelného prachu.

U Slavkova v roce 1805 zvítězilo vojsko francouzského císaře Napoleona nad armádami ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I. Na bitevním poli tehdy zemřelo asi 20.000 vojáků. Podle vojenských historiků se jednalo o největší bitvu na území střední Evropy od počátku 19. století do dnešních dnů.

Už v pátek zavítali obdivovatelé Napoleona do Brna. Letos vůbec poprvé předvedli útok francouzského vojska na hrad Špilberk tyčící se nad městem. "Pokud o akci bude zájem, můžeme do ní v nadcházejících letech zapojit ještě více členů klubů vojenské historie," uvedl Vystrčil. V neděli v poledne uzavře víkendový program vzpomínková akce u Mohyly míru nedaleko obce Prace.