Zprávy | Z archivu rubriky


Reforma zdravotnictví, důchodů, boj proti byrokracii a korupci - to jsou zásady, ze kterých v případné koaliční vládě premiér a šéf ODS Mirek Topolánek nehodlá ustoupit. Řekl to v pořadu Nedělní partie televize Prima. Topolánek zopakoval, že by přivítal, kdyby sociální demokraté neaspirovali na členství ve vládě. Zajistilo by to totiž podle něj jasnější vztah mezi kabinetem a opozicí. Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka jsou ale sociální demokraté připraveni do společné vlády s ODS vstoupit, a to i přesto, že je to poškodí v očích voličů. "Cena je pro nás vyšší, riskujeme více než ČSSD," míní ale Topolánek. Nejpřijatelnějším řešením povolební patové situace podle šéfa ODS stále zůstávají předčasné volby.

Sociální demokraté minulý týden přišli s návrhem vlastních programových priorit obsažených v dokumentu Agenda 2010. "Agenda 2010 je řada poměrně líbivých hesel, pod která se podepíše skoro každý," poznamenal Topolánek, podle kterého ale za hesly není vidět obsah. "Chceme, aby v programu vlády byly kroky reforem s konkrétními termíny," uvedl. S předsedou sociálních demokratů stejně jako se zástupci lidovců a zelených by se měl setkat příští týden. "Trvám na tom, že dohoda musí být na půdorysu čtyř stran, ať už budou ve vládě nebo v konstruktivní opozici," podotkl premiér. Zda se podaří novou vládu sestavit, by podle něj mělo být jasné v polovině prosince. "Máme velkou vůli se dohodnout," uvedl Paroubek.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka se domnívá, že ačkoli má pravice a levice na reformy všude na světě odlišný názor, lze najít kompromisní středový názor. Uvedl v to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Místopředseda ODS Pavel Bém dává dohodě na společné vládě šanci jen 50,1 procenta. Jen těsně nadpoloviční naději prý zvolil, protože je životní optimista. Sobotka mezi spornými tématy jednání o možné příští vládě jmenoval také tempo snižování schodku rozpočtu. Naopak shoda panuje na základních parametrech penzijní reformy. Místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová doplnila, že strany se už shodly také na nezavádění školného. Zelení budou chtít v programových diskusích, které začnou po středě, debatovat o ekologické daňové reformě a energetice. Zatímco zelení do letního koaličního programu s ODS a KDU-ČSL prosadili větu o tom, že stát nebude pokračovat ve výstavbě jaderných zdrojů a neprolomí limity těžby uhlí, ČSSD chce jasně formulovat podporu jaderné energetice. Kuchtová poznamenala, že program by měl být zelený, což rozladilo Béma. "Zezelenal jsem hrůzou, především musí být modrý, ODS musí mít hlavní slovo," dodal.

Český speciál, kterým se vracela česká vojenská delegace z Afghánistánu, byl v sobotu na 14 hodin zadržen na letišti v turkmenském Ašgabatu. Krok tamních úřadů, které zablokovaly letoun při mezipřistání údajně kvůli ozbrojené ochrance na palubě, vyvolal diplomatickou roztržku. Šéf české diplomacie Alexandr Vondra chce o incidentu jednat s představiteli Turkmenistánu. Podle premiéra Mirka Topolánka přitom nemuselo jít pouze o nedorozumění. "Částečně jde o nedorozumění, částečně se můžeme domnívat, že jde ze strany Turkmenistánu o vědomý akt," řekl v neděli novinářům premiér. Turkmenské úřady totiž nejprve povolily přistání českého speciálu. Na ašgabatském letišti chtěl stroj při návratu do Česka jen dotankovat palivo. Později ale kvůli údajným nesrovnalostem v dokumentaci zbraní na palubě turkmenská strana nečekaně povolení zrušila a v pátek pozdě večer zaslala informaci faxem na českou ambasádu v Moskvě, která vyřizuje i turkmenskou agendu. Turkmenské úřady ale údajně nevyužily číslo, které je pro tyto případy určeno, a na důležitou informaci navzdory zvyklostem ani neupozornily telefonicky. Český velvyslanec v Moskvě Miroslav Kostelka se tak o problémech dozvěděl až od posádky českého letadla po zadržení stroje v Turkmenistánu.

České ministerstvo zahraničních věcí označilo postup Turkmenistánu za neadekvátní a přehnaně striktní a velvyslanectví v Moskvě už podle náměstka Jaroslava Bašty zaslalo turkmenským diplomatům dvě protestní nóty. Incident bude mít i další diplomatickou dohru. Český ministr zahraničních věcí Vondra slíbil, že bude chtít o zadržení letadla jednat s představiteli Turkmenistánu. Hodlá tak učinit v pondělí v Bruselu, kde se schází ministři Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. "Přístup turkmenských úřadů byl takový, na jaký jsou zvyklé, tedy těžkopádný, dlouho se rozhodovaly, nevěděly asi, co s tím problémem udělat," popsal vyjednávání náčelník generálního štábu Pavel Štefka, který byl členem delegace. Povolit odlet českému speciálu se turkmenské úřady rozhodly dnes ráno. V Praze letoun přistál v neděli krátce po 09:30.

Odlet údajně posvětil turkmenský prezident Saparmurat Nijazov. Ten autoritářsky vládne Turkmenistánu, zemi s asi pěti miliony obyvatel ale přibližně šestkrát větší než Česká republika, od října 1990. Podle náměstka ministra obrany Martina Bartáka se turkmenský zástupce ředitele civilního letectví české straně omluvil, že došlo k politováníhodné skutečnosti způsobené administrativní chybou, a vyjádřil naději, že to nenaruší dobré vztahy s Turkmenistánem.

Česká delegace se vracela z Afghánistánu, kde navštívila české vojáky. Ti v sobotu oficiálně převzali velení nad letištěm v Kábulu.

Bývalý třicetiletý zaměstnanec nemocnice v Havlíčkově Brodě je podezřelý z vraždy sedmi pacientů a z pokusu vraždy dalších deseti. Podle policie jde o jeden z nejzávažnějších případů české kriminalistiky. Činů se měl dopustit od letošního května do září na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Policisté muže v pátek zadrželi a obvinili z trestného činu vraždy. Novinářům to dnes v Hradci Králové řekl ředitel východočeské policie Petr Přibyl.

Obviněný, kterému hrozí až doživotní trest vězení, se k činům doznal. Motiv jeho jednání není jasný. "Motiv, který nám uvedl, není věrohodný. Bude záležet na vyjádření znalců z oboru psychologie a psychiatrie," uvedl vyšetřovatel případu Milan Jušta. Podle detektivů nebyla motivem eutanazie ani majetkový prospěch. Detektivové také budou dál prověřovat, zda obětí nemůže být více. Oběti usmrtil nepovoleným podáním léku na ředění krve heparin, který nemocným způsobil masivní krvácení. "Bylo to promyšlené jednání vedoucí k smrti lidí. Hovoříme o vraždách," řekl Jušta. Pacienty podle něj obviněný vraždil, když byli ve stavu bezmoci, například když byli na oddělení převezeni po operacích či autonehodách. Oběti, které si vybíral náhodně, často byly ve spánku.

Obviněný v nemocnici pracoval přes šest let na pozici zdravotní sestry. "Hodnocen byl jako aktivní a vstřícný člověk. Měl vynikající výsledky," řekl ředitel nemocnice Josef Pejchl. Podle Jušty je obviněný velmi inteligentním člověkem, který pracoval na svém sebevzdělání. "Heparin používal v mírách, které byly těžko odhalitelné. Obětem bylo mezi 56 až 78 lety, jedna oběť byla mladší," řekl Jušta.

Lítost na svými činy obviněný ve výpovědi na policii nevyjádřil. "Jedinou lítost vyjádřil nad tím, že byl dopaden," řekl Jušta. S policií však spolupracuje. "Od zatčení se chová přirozeně a chladně komunikuje," řekl Přibyl. Policie také oznámila, že dílčí informace k případu v nadcházejících dnech podávat nebude. "Další informace k případu budou uvolněny 11. prosince," uvedla mluvčí krajské policie Iva Marková.