Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus v úterý jmenoval novými členy bankovní rady České národní banky (ČNB) Vladimíra Tomšíka a Mojmíra Hampla. Ve funkci nahradí Jana Fraita a Michaelu Erbenovou, kterým k 1. prosinci končí mandát. Jmenování nových členů bankovní rady má v pravomoci právě prezident. Tomšíkovo jmenování je překvapením, v případě Hampla se o jeho jmenování spekulovalo již dříve.

Ekonomové většinou hodnotí jmenování obou ekonomů pozitivně a očekávají kontinuitu v procesu rozhodování ČNB. "Hampl má manažerské zkušenosti, což je důležité, neboť funkce není jen o měnové politice, ale i o řízení lidí a strategii banky. I Tomšík je výborná volba. Je to rovnocenná náhrada za Jana Fraita," uvedl například analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Hampl v letech 2004 až 2006 pracoval jako člen představenstva České konsolidační agentury. V letech 2002 až 2004 působil v České spořitelně jako senior analytik a koordinátor ekonomických analýz finanční skupiny Erste. V letech 2002 až 2003 byl členem týmu externích poradců ministra financí pro reformu veřejných rozpočtů. V letech 1998-2002 pracoval jako analytik, později jako senior analytik v ČNB. V roce 1998 působil také jako zvláštní poradce ministra bez portfeje Vladimíra Mlynáře.

Tomšík pracoval jako odborný asistent na Vysoké škole ekonomické v Praze. V únoru 2000 nastoupil jako analytik do týmu makroekonomických analýz hlavního ekonoma Komerční banky. Od září 2000 pracoval jako hlavní ekonom finanční a poradenské skupiny Newton Holding a v letech 2004 až 2006 byl současně vedoucím Ústavu ekonomie na Newton College. Od září 2005 do současnosti pracuje na postu zástupce vedoucího týmu analyzujícího pravidla multilaterálních dohod o obchodu a investicích ve Světovém obchodním institutu.