Zprávy | Z archivu rubriky


První zájemce o staré vánoční zvyky a tradiční výrobky přivítala v neděli Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na výstavě Staročeské vánoce lidé ve skleníku obdivovali ozdoby z rybích šupin, vrbového proutí, papírové hmoty, drátu, kukuřice a jablečných křížal. Z výkladu a pohlednic se mohli dozvědět o starých tradicích ode dne svatého Martina až po svátek Tří králů. "Zaměřili jsme se zejména na pohanské období. Adventní věnce jsou poměrné mladé, ale věnce jako takové vyráběli lidé od pradávna. Kruh byl symbolem pospolitosti rodu, měl zabránit přístupu zlých sil," řekl ČTK pořadatel Petr Herynek. Staří Češi měli v úctě také Slunce, o slunovratu si ho připomínají různými terčíky ze špejlí a ovoce nebo oblíbenými prasátky. "Lidé si v zimě uvědomovali, jak je světlo důležité, "řekl Herynek. Návštěvníci si proto mohou prohlédnout například pro Švédsko typické postavy Lucií, které nesou svíčky. "Křesťané chtěli, aby byli v době adventu všichni vážní a nedrželi se pohanských tradic, stejně se jim je nepodařilo úplně vytlačit," dodal Herynek.

Lidé se na výstavě také dozvědí, proč jsou na vánočních pohlednicích trpaslíci, proč nesmí v tradiční vánoční dekoraci chybět jelen jako symbol mužství, jak uchovávali vinaři na jižní Moravě hrozny, aby jimi mohli ozdobit na Štědrý den stromek, nebo jak vypadá vrkoč pro nejlepší přadlenu dlouhých adventních večerů.

Kostýmky a saka mohli v neděli diplomatky, diplomaté a další pracovníci ambasád nechat doma. Místo diplomatického protokolu se totiž věnovali charitě a kanceláře vyměnili za tržiště, na němž pro dobrou věc prodávali opravdu kdeco. Stánky v jednom z pražských hotelů nabízely pochutiny a sladkosti z nejrůznějších koutů světa, tradiční výrobky, oblečení a módní doplňky, kosmetiku, víno, suvenýry či dekorativní předměty. Málokdo odolal. Ceny na vánočním bazaru, který si nenechala ujít ani manželka prezidenta Livia Klausová, byly totiž často lidové nebo alespoň výhodné.

Třeba kabelku z kobry nabízel pákistánský stánek za tisícovku. Kdo přišel k Rakušanům, mohl si při nákupu popovídat přímo s rakouskou velvyslankyní Margot Klestilovou-Löfflerovou. Veselo bylo u Američanů. "Podívejte, čepice se značkou Harley Davidson. Ta by byla dobrá třeba na golf, ne? Máme také výborné koláčky," smála se mluvčí amerického velvyslanectví Victoria Silvermanová. Na své "prodejce" dohlížel u iráckého stánku velvyslanec Zía Hádí Mahmúd Dabás. Mohl být spokojen, dlouho před koncem trhu byl stánek skoro vyprodaný. "Běžte k Vietnamcům. Mají super věci do bytu," svěřila se paní Božena z Prahy. A opravdu. Byl u nich nával a vkusné tácy, slaměné podložky a hedvábné doplňky rychle mizely v taškách kupujících. Filipínky zase měly úspěch s náramky z pravých perel. U Slováků dali do charity i cédéčka Richarda Müllera. A kdo si u nich nakoupil, dostal navrch ještě módní sluneční brýle. Zájem příchozích o nákupy byl veliký a mezinárodní atmosféru tu umocňovaly rozličné vůně. Radost z pořízení drobnosti bylo možné hned oslavit třeba pojídáním thajských nudlí. Jinde se člověk mohl radovat z nákupu anglického čaje s jahodovou a vanilkovou příchutí. "Jenom deset korun za čaj? Tak to beru hned dva," uvedla starší paní. Na své si přišli také milovníci orientálních cukrovinek. Tradiční vánoční bazar pořádala Asociace žen diplomatického sboru. Z akce budou mít zisk české charitativní organizace.