Zprávy | Z archivu rubriky


Program nové vlády vypracovaný občanskými demokraty vychází z někdejší dohody trojkoalice ODS, lidovců a zelených. Nejsilnější strana si proto myslí, že sociální demokraté by měli radši zůstat v opozici a nový kabinet jen podporovat. ČTK to po grémiu ODS řekl místopředseda strany Petr Bendl. I premiér a šéf ODS Mirek Topolánek by radši viděl sociální demokraty v opozičních lavicích, a ne v ministerských křeslech. Tím by podle něj byla větší šance prosadit reformy. Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek ale takovou dohodu, kterou označil za opoziční smlouvu číslo dvě v obráceném gardu, odmítl. Socialisté vypracovali vlastní program nazvaný Agenda 2010, který podle nich obsahuje reformní kroky na celé, nebo jen mírně zkrácené volební období.

Pokud se sociální demokraté do poloviny prosince nedohodnou s ODS a KDU-ČSL na společné koaliční vládě, neuvažují o odchodu do opozice, ale čekají na třetí pokus sestavit kabinet. Ať už nynější jednání dopadnou jakkoliv, hlasování o důvěře druhé vládě Mirka Topolánka (ODS) bude závazné pro všechny poslance ČSSD. Předseda ČSSD Jiří Paroubek tak reagoval na informace tisku, že část poslanců ČSSD se přiklání k odchodu do opozice. Místopředseda Zdeněk Škromach považuje za urážející, že ODS mluví o tom, že si sociální demokraty ve své vládě nepřeje.

Prezident Václav Klaus se ve středu sejde s premiérem a šéfem ODS Mirkem Topolánkem. Ten ho bude pravděpodobně informovat o tom, jak pokračují jednání o budoucí vládě a její podpoře v parlamentu.

Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil odvolal ředitele havlíčkobrodské nemocnice Josefa Pejchla. Učinil tak dva dny poté, co policie oznámila, že podezřívá bývalého zaměstnance nemocnice Petra Zelenku z toho, že podáním léku na ředění krve zabil sedm pacientů a v deseti dalších případech se o to pokusil. "Důvodem jeho odvolání je absence nutné komunikace s krajem jako zřizovatelem nemocnice a manažerské selhání ředitele zařízení v případě řízení nemocnice po zjištění úmyslného poškozování pacientů," řekl hejtman novinářům po jednání rady.

"Bylo mi sděleno, že málo komunikuji. Když ale někdo nechce slyšet o problémech, tak není s kým komunikovat," řekl odvolaný ředitel ČTK. Připomněl, že hejtmana o problému pravděpodobného poškozování pacientů krátce a všeobecně informoval hned poté, co se to sám 29. září dozvěděl. Tehdy ještě sám nevěřil, že by něco takového bylo možné. Podle hejtmana však nelze omluvit fakt, že ředitel poté, co propustil ze zaměstnaneckého vztahu podezřelou osobu, nedokázal operativně zabránit tomu, aby mohla dále působit v jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních. Hejtman uvedl, že mu někdy v září ředitel řekl, že v nemocnici řeší problém s možným poškozováním pacientů. "To byla jediná zmínka pana ředitele, byla to obecná zmínka o možné existenci poškozování pacienta. Nepožádal ani, aby zřizovatel jakkoliv zasáhl," uvedl hejtman na dotaz novinářů. Vůbec ho v té chvíli nenapadlo, že by mohlo jít o něco tak hrůzného, jak se nakonec ukázalo.