Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerstvo vnitra posílí s pádem hraničních kontrol policii, která se stará o vnitřní bezpečnost země. K policii přejde po vstupu do schengenského prostoru volného pohybu osob v EU 600 pracovníků cizinecké a pohraniční policie, řekl ministr vnitra Ivan Langer. Ministři vnitra EU v úterý rozhodli, že na Silvestra příštího roku budou zrušeny kontroly mezi novými členskými zeměmi a většinou "starých zemí". Veškeré náklady na zapojení do schengenského systému odhaduje Langr na 200 milionů korun.

V praxi rozhodnutí znamená, že celé české hranice bude možné překračovat kdekoli a kdykoli bez nutnosti ukazovat občanský průkaz nebo pas. Podle premiéra Mirka Topolánka to je vedle vstupu do EU jeden z nejvýznamnějších polistopadových historických milníků. "Vstupem do schengenského prostoru přestanou být čeští občané i po formální stránce v této oblasti občany druhé kategorie," zdůraznil Topolánek. Ocenil ministerstvo vnitra i českou diplomacii za to, že se podařilo vyjednat termín příští rok. Hrozilo podle něj, že se vstup do schengenského systému posune o roky.

Hraniční kontroly skončí na Silvestra 2007 na pozemních a mořských hranicích a nejpozději do konce března 2008 také na mezinárodních letištích. Přes hranice bude možné projíždět autem bez snižování rychlosti, z hranic odejdou pohraničníci a cizinecká policie. Průkaz totožnosti ale budou muset mít lidé při cestování nadále u sebe; budou ho potřebovat pro případ běžné policejní prohlídky. Pro nové členské státy se od ledna 2008 otevřou nynější hranice se "starými" zeměmi EU vyjma ostrovních zemí Británie a Irska, které nejsou součástí schengenského prostoru.

Východočeská policie oznámila, že bývalého zaměstnance havlíčkobrodské nemocnice Petra Zelenku podezírá z vraždy osmi pacientů nemocnice. Dalších devět pacientů se měl pokusit zavraždit. Sdělil to ředitel východočeské policejní správy Petr Přibyl. Svou nedělní informaci o sedmi vraždách a deseti pokusech vraždy označil za omyl při tvorbě tiskové zprávy a omluvil se za něj. Podle vyšetřovatele Michala Hynka není vyloučeno, že se počet obětí zvýší. Na nesrovnalosti v počtu obětí upozornil v úterý Zelenkův advokát Vítězslav Menšík, který uvedl, že obětí je osm. Podle Hynka bude prověřována zdravotní dokumentace dalších pacientů. Dodal, že již několik rodin se obrátilo na nemocnici s podezřením, že se jejich příbuzní mohli stát Zelenkovou obětí. Seznam dosud známých obětí policie poskytla havlíčkobrodské nemocnici.

Policejní prezident Vladislav Husák nařídil prověření postupu policie v celém případu. Husáka znepokojily informace médií o tom, že od podání trestního oznámení do zahájení stíhání uplynulo zbytečně mnoho času. Okresní ředitelství Policie ČR v Havlíčkově Brodě obdrželo trestní oznámení 23. října, Zelenku však policie zadržela až v pátek 1. prosince. Třicetiletý Zelenka se měl trestné činnosti dopustit v období od května od září 2006 na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Zelenka, kterému hrozí až doživotní trest vězení, se k činům přiznal. Oběti Zelenka údajně usmrcoval nepovoleným podáním léku na snížení srážlivosti krve, který nemocným způsobil masivní krvácení.

Holding Geofin zahajuje v těchto dnech výstavbu opravny obřích letounů, a to v těsném sousedství mezinárodního letiště Mošnov u Ostravy. V první fázi vyroste nový hangár za zhruba 1,05 miliardy korun, který by měl začít fungovat do roka. Nabídne asi 180 pracovních míst pro zaměstnance se špičkovou kvalifikací. ČTK to řekl šéf představenstva holdingu Geofin Daneš Zátorský. Investorem je společnost CEAM (Central European Aircraft Maintainance), jež je stoprocentní dceřinou firmou společnosti CCG z holdingu Geofin. "Do Mošnova budou na pravidelné opravy a údržbu létat dopravní stroje až do velikosti Boeing 737 a 747. Bude zde možné provádět i složité opravy," dodal Daneš s tím, že vzniknou opravárenské kapacity pro letecký průmysl, jaké dosud nemají v Česku obdoby.

Pro tento projekt bude CEAM čerpat investiční pobídky od státu. Ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodlo o veřejné podpoře projektu až do výše 65 procent uznatelných nákladů, uvedl šéf Geofinu, podle něhož jsou nyní kapacity pro opravy velkých letadel ve světě přetížené. Na opravy do Mošnova budou mířit letouny evropských leteckých společností. V první fázi v Mošnově vyroste hangár o délce 147 metrů, šířce 80 metrů a výšce přes 34 metrů. Generálním dodavatelem pro výstavbu se stala společnost VÍTKOVICE. Stavební část prací zajišťuje společnost VOKD, jež je také součástí holdingu Geofin. Druhá etapa projektu počítá s výstavbou haly, kde bude možné opravovat i současná největší dopravní letadla. Holding podle Daneše delší dobu spolupracuje s ostravskou technickou univerzitou. S jejími absolventy také počítá jako s budoucími zaměstnanci opraváren CEAM.

Menší podniky hodnotí kvalitu podnikatelského prostředí v České republice hůře něž velké firmy. Vyplývá to z průzkumů kvality podnikatelského prostředí, které v letech 2001 až 2006 provedlo sdružení Střední podnikatelský stav. Zřetelně kritičtější v porovnáním s průměrem jsou české podniky bez zahraniční kapitálové účasti. Za nejproblémovější oblasti považují firmy legislativu a úpravu daňové problematiky. Firmy přitom hodnotí podnikatelské prostředí v České republice dlouhodobě jako výrazně nepříznivé. Nejkritičtější postoj zaujímají podniky z obchodu.

Hodnocení kvality v nejvíce kritizovaných oblastech práva a daní se v delším časovém horizontu spíše zhoršovalo. Za dlouhodobě nejméně příznivé považují podnikatelské subjekty respektování oprávněných zájmů a specifik malých a středních podniků při přípravě právních norem. Z jednotlivých oblastí upravených právními předpisy mají nejhorší hodnocení ochrana práv věřitele a daňová legislativa. V posledních dvou letech výrazně přibývá podniků, které vidí jako nejproblémovější oblast pracovního práva. V daňové oblasti je patrné kritické hodnocení celkové daňové zátěže i daňové legislativy a administrativy. Jako nedostatečné hodnotí podnikatelé informování ze strany představitelů státní a veřejné správy o platných právních předpisech. Relativně příznivě vyznělo naopak hodnocení náchylnosti úředníků k přijímání úplatků. U financí se projevuje dlouhodobý zlepšující se trend hodnocení dostupnosti bankovních úvěrů.