Zprávy | Z archivu rubriky


Novým předsedou KDU-ČSL se stal senátor a vsetínský starosta Jiří Čunek. Delegáti mimořádného sjezdu v Brně mu dali 182 hlasů z 312, za jeho mandátem tedy stojí 58 procent hlasujících. Starosta Vsetína, který se stal známým vystěhováním romských neplatičů z centra města, porazil ve volbě poslankyni Vlastu Parkanovou (získala 82 hlasů), senátora Adofa Jílka (25 hlasů) a bývalého poslance Jiřího Karase (11 hlasů). Čunek nahradí v čele lidovců Miroslava Kalouska. Parkanovou jmenoval po zvolení mezi těmi, které chce v předsednictvu. Za prvního místopředsedu by si Čunek přál Romana Línka, za další zástupce Parkanovou, Jiřího Carbola, Stanislava Juránka a Mariána Hoška. Zopakoval, že pokud bude do vedení zvolen někdo z bývalých místopředsedů, bude muset odstoupit. "Doufám, že jste mě dobře pochopili, budu s těmito lidmi dál spolupracovat," konstatoval s tím, že například Kalousek je nejlepší makroekonom sněmovny.

Delegáti vyhověli Čunkovu přání, když prvním místopředsedou KDU-ČSL zvolili Romana Línka. Náměstek hejtmana Pardubického kraje získal hlasy 194 z 308 delegátů brněnského sjezdu lidovců. Porazil jediného soupeře Karla Turečka, pro kterého hlasovalo 99 delegátů. Řadovou místopředsedkyní KDU-ČSL se pak stala Vlasta Parkanová. Dalšími místopředsedy se pak stali jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, zástupce pražských lidovců Marián Hošek a David Macek z Brna. Juránka a Hoška si do svého týmu přál nový předseda Čunek. Delegáti nesplnili jen jeho doporučení, aby v nejužším vedení byl Jiří Carbol. Místo něj zvolili Macka.

Oficiální oznámení o Čunkově zvolení ocenila většina delegátů v sále bouřlivým potleskem vestoje. Velmi chladně naopak reagovali dosavadní úřadující šéf strany Jan Kasal, Parkanová nebo místopředseda Senátu Petr Pithart. Parkanová později řekla, že necítí hořkost a s novým předsedou je připravena spolupracovat. Ihned po zvolení Čunek vyslechl kritiku, když jedna z delegátek v diskusi popsala způsob, jakým vystěhoval Romy. Už ráno proti němu před budovou, kde se lidovci sešli, protestovala skupina romských aktivistů.

Kontroverzní starosta a od podzimu i senátor byl favoritem volby. Mandát získal už v prvním kole. Členy bývalého vedení viní z toho, že v létě nezabránili Kalouskovi vyjednávat se socialisty o vládě podporované komunisty. V jednáních o vládě chce nový předseda lidové strany podporovat vznik kabinetu, který se nebude muset opírat o přeběhlíky. V případě, že tato varianta padne, povede Čunek stranu v opozici. Delegátům řekl, že se jí nebojí. Program strany měnit nechce.

Představitelé parlamentních stran označili zvolení vsetínského starosty a senátora Jiřího Čunka do čela KDU-ČSL většinou za dobrou zprávu. Zatím si ale netroufají odhadnout, jak se s novým předsedou politika lidovců změní.

Podle prvního místopředsedy ODS Pavla Béma Čunek představuje většinový názor v KDU-ČSL. "Já osobně ten krok vítám," řekl ČTK Bém. Očekává, že se vyjednávací pozice lidovců o vládě pod Čunkovým vedením dramaticky nezmění a KDU-ČSL bude s ODS debatovat o proreformním kabinetu. "Není náhodou, že pan Čunek byl dovolen vedením KDU-ČSL do nejužšího vyjednávacího týmu, což bylo jakousi předzvěstí dnešní volby," uvedl v sobotu Bém. Čunek na sjezdu řekl, že bude podporovat vznik kabinetu, který se nebude muset opírat o přeběhlíky. V případě, že tato varianta padne, povede stranu v opozici. Vláda ODS, KDU-ČSL a zelených by se musela opírat o hlasy části poslanců ČSSD. Bém jí sice dává přednost před možnou vládou občanských a sociálních demokratů s lidovci, ale tuto variantu nevylučuje.

Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha je Čunkovo zvolení dobrou zprávou hlavně pro lidovce, kteří se tak mohou dostat z určitého útlumu. "Pro nás bude zajímavé, jaká bude skutečně reálná politika pana Čunka jako předsedy, a kam povede stranu i ve vztahu k politice sociální demokracie," řekl ČTK. Zda a případně jak se změní politika lidovců, je podle Škromacha těžké odhadnout. Místopředseda ČSSD je stoprocentně přesvědčen o tom, že volba nového předsedy ovlivní jednání o vládě, protože KDU-ČSL bude rozhodovat, jaký kabinet vznikne. "A to si myslím, že bude klíčové pro jednání příští týden," uvedl Škromach. Oprášená trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených je pro ČSSD neakceptovatelná, připomněl.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by se strana pod Čunkovým vedením mohla posunout víc ke středu. Měla by tak na politické scéně působit jako "svorník", ne jako strana, která společnost rozděluje, uvedl Filip. Podle Filipa by lidovci s Čunkem v čele mohli také ustoupit od své přísné antikomunistické linie. "Jiří Čunek podle mého názoru ví, že na komunální úrovni spolupracují všechny strany. Toto poznání může přispět k tomu, že přestane ten až příliš radikální antikomunismus uvnitř KDU-ČSL," řekl ČTK Filip. Jednání o vládě budou podle něj záviset i na tom, zda nový lidovecký předseda změní svůj vyjednávací tým a jak rychle "zvládne přestup z politiky komunální do centrální".

Podle místopředsedkyně zelených Dany Kuchtové dali lidovci Čunkovým zvolením najevo, že se chtějí od bývalého vedení strany odpoutat. Pozitivně zhodnotila fakt, že Čunek nebyl na rozdíl od jiných lidovců proti tomu, aby se do jednání o vládě zapojili i zelení. Pro Stranu zelených ale dál zůstává problémem vystěhování Romů ze Vsetína. O něm a o postoji lidovců k menšinách chtějí s novými představiteli KDU-ČSL ještě diskutovat. Za dobrou zprávu naopak Kuchtová označila to, že volba předsedy ukázala, že "ultrakonzervativní proud ztratil ve straně podporu". Jeho představitel Jiří Karas, který je odpůrcem potratů či registrovaného partnerství homosexuálů, v souboji o předsednické křeslo propadl.

Horácké divadlo v Jihlavě v sobotu na své velké scéně uvedlo premiérové představení hry Martina Shermana Když tančila. V dramaturgii Marie Procházkové hru se souborem nastudoval hostující režisér Jiří Seydler. Hlavní roli tanečnice Isadory Duncanové ztvárnila Anna Bazgerová, v roli básníka Sergeje Jesenina se představil František Mitáš. Hra, jejíž děj se odehrává v Paříži roku 1923, zachycuje jeden den na sklonku života osobité americké tanečnice. Duncanová je krátce vdaná za ruského básníka Sergeje Jesenina mladšího o 17 let. Jesenin umí pouze rusky, zatímco Duncanová nikoli. "Z toho plyne jistý komický rámec hry. Na jevišti se hraje v sedmi jazycích, s herci pracovalo několik jazykových poradců," uvedl Seydler. Přes komické situace se v příběhu koncentruje tragický osud Duncanové plný nešťastných vztahů, nepochopení a hledání tanečního výrazu.

Uvedení Shermanovy hry podle Procházkové sleduje počínající dramaturgickou linii divadla zabývající se postavením umělce ve společnosti. Horácké divadlo ji zahájilo loni uvedením hry Spor o největšího z Pierotů o francouzském mimovi českého původu Janu Kašparu Deburau. Shermanova hra, která je třetí premiérou současné sezony v Horáckém divadle, měla českou premiéru v roce 1995 v Opavě, hrála se i v Českých Budějovicích a Divadle Bez zábradlí.

Soubor Horáckého divadla souběžně připravil komponovaný večer z tvorby Antona Pavloviče Čechova nazvaný Play Čechov, které bude uvádět na malé scéně. Diváci uvidí monolog O škodlivosti tabáku v překladu Vincence Červinky a jednoaktovku Výročí, kterou přeložili Zuzana Jindrová a Petr Palouš. Premiéra představení s písničkami a tancem se uskuteční v pondělí 11. prosince.

Stříbrnou medaili vybojoval český reprezentant Zdeněk Štybar na evropském šampionátu cyklokrosařů. Na okruhu v nizozemském Huijbergenu jej v sobotu předstihl pouze Belgičan Niels Albert, který projel cílem s náskokem 26 sekund.

Česká lyžařka Klára Křížová obsadila v kanadském Lake Louise druhé místo ve sjezdu v seriálu Nor-Am Cup, který je americkou obdobou Evropského poháru. Sedmnáctiletá dcera bronzové olympijské medailistky ze Sarajeva Olgy Charvátové-Křížové podlehla v tradičním dějišti Světových pohárů jen domácí Britt Janykové. Za šestadvacetiletou Kanaďankou, která už dvakrát dojela pátá v závodech Světového poháru, zaostala Křížová o 56 setin sekundy.

Plavkyně Petra Klosová obsadila poslední, osmé místo ve finále polohové stovky na mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Dvacetiletá česká reprezentantka v Helsinkách nevylepšila čas z pátečního semifinále, který ji mezi nejlepší dostal, a na vítěznou domácí závodnici Hannu-Mariu Seppalaovou ztratila více než dvě vteřiny.

Vlastní český rekord z dopoledních rozplaveb v polohovém závodě na 100 metrů v semifinále vylepšil Tomáš Fučík. Časem 54,98 sekundy poprvé v kariéře pokořil hranici 55 vteřin, ale stačilo to jen na desáté místo a do finále nepostoupil. To se nepodařilo ani Martině Moravčíkové, která v semifinále na prsařské stovce skončila patnáctá.

Akrobatickému skokanu Aleši Valentovi nevyšel první závod Světového poháru v Číně. Olympijský vítěz ze Salt Lake City po zcela nevydařeném dopadu po trojném saltu se čtyřmi vruty obsadil v úvodním podniku nové sezony v čínském Ťi-linu pětadvacátou pozici, horší byli pouze tři lyžaři.