Zprávy | Z archivu rubriky


Česká republika má technické prostředky i metodiku, jak zajistit ochranu svých hranic se Slovenskem tak, aby fungovaly jako vstupní brána do schengenského prostoru. ČTK to sdělilo ministerstvo vnitra jako reakci na úterní prohlášení českého velvyslance při EU Jana Kohouta. Podle něj je Česká republika připravena zavést přísné kontroly na hranicích se Slovenskem, pokud východní sousedé nebudou příští rok připraveni vstoupit do společného evropského prostoru volného pohybu osob.

Podle původních předpokladů měly Česká republika i dalších devět států vstoupit do prostoru společně v říjnu 2007. V takovém případě by Česko nemělo žádné vnější hranice s "neschengenskými" státy a jediným místem přímého kontaktů s lidmi z těchto zemí by byla mezinárodní letiště. Státy EU ale minulý týden schválily rozšíření schengenského prostoru od 31. prosince 2007 za předpokladu, že budou technicky připraveny. Kdyby tomu tak třeba v případě Slovenska nebylo a jeho sousedé by do Schengenu vstoupili, musely by se přísné kontroly na vnější hranici tohoto prostoru posunout na hranice Slovenska nejen s ČR, ale i s Maďarskem a Polskem. Slovenská strana ke Kohoutovu prohlášení uvedla, že podmínky nutné pro vstup do prostoru splní.

V případě, že by Slovensko vypadlo z prvního kola rozšiřování schengenského prostoru, bude Česko podle ministerstva vnitra muset prokázat schopnost zajistit česko-slovenské pozemní hranice na podzim 2007 při dodatečné hodnotící návštěvě EU.

Čeští hokejisté vstoupí ve čtvrtek do třetího dílu Euro Hockey Tour zápasem v Helsinkách proti domácímu Finsku. K jedinému utkání hranému mimo moskevské dějiště Channel One Cupu nastoupí několik hodin po příletu, protože na sever Evropy se přesunou až v den utkání. Do Helsinek se vydá tým až v den zápasu i kvůli finanční náročnosti dopravy. Z finské metropole se bude v pátek přesouvat český speciál přímo do Moskvy, k čemuž musel získal výjimku. "Je to z ekonomických důvodů, abychom v Helsinkách letadlo nezdržovali o den déle," prohlásil Alois Hadamczik. Kouč v tom však nevidí žádný problém a podle něj to výkon národního týmu nijak neovlivní. Zápas začne v 17:30 SEČ a přímým přenosem ho odvysílá druhý program České televize.

Stejně jako v úterním přípravném utkání v pražské Sazka Aréně proti Bělorusku se objeví v brance Milan Hnilička. Naopak bude chybět trojice útočníků Petr Sýkora, Zbyněk Irgl a Petr Hubáček i bek Jakub Ficenec, kteří byli pozváni pouze na jedno utkání. Český tým nastoupí jen se šesti obránci, takže se v sestavě neobjeví Radek Philipp. Mezi útočníky bude odpočívat Michal Mikeska a na svůj reprezentační debut si bude muset počkat Jan Víšek. Vofenzivě zůstane pohromadě jen útok Jiří Šimánek, Josef Straka a Ladislav Kohn. Nově se zařadí do sestavy Vojtěch Kubinčák, Jiří Polanský, Miloslav Hořava a Leoš Čermák. "Bude to zase drobná změna, ale musíme se s tím vypořádat, dát do zápasu všechno a snažit se zvítězit," podotkl Kohn, který se gólem podílel na výhře 2:0 nad Běloruskem. "Byla to taková generálka, je stále co zlepšovat. Doufám, že ve Finsku už to bude lepší."