Zprávy | Z archivu rubriky


Český tenista Radek Štěpánek oznámil definitivní ukončení své kariéry v Davisově poháru. Českému týmu tak nepomůže v únorovém zápase prvního kola Světové skupiny proti USA, i když v to kapitán Jaroslav Navrátil věřil. Čtvrtfinalista letošního Wimbledonu zdůraznil, že nikdy nepovažoval svůj návrat do daviscupového týmu za hotovou věc. Pro jeho definitivní odchod z týmu bylo klíčové vyjádření nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila z páteční tiskové konference. Ten na ní vyjádřil přesvědčení, že se Štěpánek do týmu vrátí, a mluvil o schůzce plánované na tento týden. "Tím už jsem byl vážně šokován a rozhodl se reagovat a vše rázně utnout. Žádnou schůzku jsme domluvenou neměli, do Čech jsem žádnou cestu neplánoval," uvedl Štěpánek v tiskovém prohlášení. Kapitán Navrátil ČTK v telefonickém rozhovoru řekl, že se Štěpánkem o možné schůzce předběžně mluvil před třemi týdny a od jeho realizačního týmu se dozvěděl, že by měl tenista tento týden zavítat do Prahy. "Tak jsem mu v úterý zavolal, abych si domluvil termín schůzky. On se se mnou prakticky odmítl bavit s tím, že se k tiskovce vyjádří do médií," popsal poslední rozhovor Navrátil.

Štěpánek v tiskovém prohlášení dlouze vysvětloval svou anabázi kolem omluvenky ze zápasu s Argentinou v roce 2005 a následných sporech s nehrajícím kapitánem Cyrilem Sukem. Situaci měla letos v srpnu uklidnit schůzka s šéfem svazu Ivem Kaderkou, po níž Suk odstoupil z funkce, aby uvolnil Štěpánkovi cestu do týmu. Aktuálně devatenáctý hráč světa tvrdí, že Sukovo odstoupení nikdy nepožadoval, a stěžuje si na přetrvávající špatný přístup ze strany svazu i kapitána.

Český tenisový svaz (ČTS) Štěpánkovo rozhodnutí označil za pohrdání českým tenisem, spoluhráči, funkcionáři i tenisovými fanoušky. ČTS prý splnil jeho přání i podmínky tak, aby nic nebránilo jeho návratu do daviscupového týmu. "Jediné přání, které nemohlo být splněno, bylo jmenování Petra Kordy nehrajícím kapitánem týmu České republiky," uvádí ČTS v prohlášení s tím, že nejvyšší trenérskou autoritou nemůže být člověk, který byl v minulosti potrestán za doping. Nehrající kapitán Navrátil si myslí, že se Štěpánek celou dobu spíše vymlouvá. "Prostě nechce reprezentovat," prohlásil.