Zprávy | Z archivu rubriky


Lidovci neustoupí požadavkům ODS a nepřenechají nejsilnější koaliční straně v připravované vládě křesla ministrů financí a pro místní rozvoj. ČTK to řekl šéf strany Jiří Čunek, který se znovu sešel k jednání s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Čunek zdůraznil, že Miroslav Kalousek, navrhovaný lidovci na šéfa ministerstva financí, je odborníkem, který veřejným financím dobře rozumí. Lidovci nechtějí přijít ani o křeslo ministra pro místní rozvoj, jež by měl podle původní dohody obsadit právě Čunek.

Řadě občanským demokratům se ale nelíbí, že by nejsilnější strana měla přijít o klíčová ministerstva. Zástupci pražské ODS kvůli tomu už ve čtvrtek navrhli svolání výkonné rady občanských demokratů. Místopředseda strany Petr Bendl uvedl, že ODS by měla ponechat ministerstvo místního rozvoje lidovcům, ale rozhodně by neměla pouštět ministerstvo financí. Bendl vidí řešení problematického ministerstva zahraničí, které by měl vést podle dosavadních dohod senátor Karel Schvarzenberg navržený zelenými, také ve výměně resortů. Podle Čunka to je v režii premiéra Topolánka, Schwarzenberga a prezidenta Klause, kterému vadí vazby kandidáta na Rakousko.

Některá média spekulují, zda a nakolik mohou spory kolem personálního složení vlády a programové kompromisy ohrozit fungování kabinetu a stabilitu stran, jež ho chtějí utvořit. Například Hospodářské noviny poukázaly na to, že velkorysými ústupky lidovcům rozhněval Topolánek část vlastní strany a schválením klíčových bodů programu zelených proti sobě poštval důležitou část byznysu. Jméno Schwarzenberg mu zase odcizilo euroskeptiky ve straně, píše list. Stejně jako vývoj při sestavování vlády zůstává delší dobu neměnný i názor občanů. Agentura STEM zveřejnila výsledky prosincového průzkumu, podle něhož si dvě třetiny lidí přejí předčasné volby. K podobným závěrům dospělo už zářijové šetření. Politologové, které ČTK oslovila, se shodují, že současné tahanice kolem vlády lidem ještě více znechutí politiku, na další vývoj ale jednotný názor nemají.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku, jež komplikuje existenci takzvaných porodních domů. Novelizace, kterou nyní čeká připomínkové řízení, potvrzuje, že přirozený porod může vést porodní asistentka bez lékaře a že matka si může místo porodu vybrat sama. Pokud ale vyhláška začne platit, bude muset každé zdravotnické zařízení zajistit v případě komplikací převoz matky do patnácti minut na operační sál. Informoval o tom server Aktuálně.cz. "Kdyby se to skutečně ve vyhlášce objevilo, byl by to problém," uvedla ředitelka Porodního domu U Čápa Lenka Štromerová. "Sanitka má na převoz třicet minut, a to jen ke dveřím nemocnice. Byla by to finta jak zakázat porodní domy," míní.

Matek, jež touží po přirozeném porodu, podle serveru stále přibývá, ale míst, kde by jim takovou službu nabízeli, je naopak stále méně. Jedno z mála míst, kde mohly matky, které chtěly porodit přirozeně, tedy bez léků či zbytečných zásahů lékařů a přitom s jistotou operačního sálu za zády, bylo Centrum aktivního porodu v pražské nemocnici na Bulovce. Dnes již nefunguje. Hlavním důvodem bylo podle vedoucího lékaře Jozefa Záhumenského to, že jej využívaly hlavně klientky, které odmítaly jakoukoli spolupráci s personálem a "představovaly si něco jako porod doma na naši zodpovědnost." Aktuálně.cz píše, že ve většině porodnic v Česku ženy nemohou spolurozhodovat o tom, jak přivedou své dítě na svět. Jsou nuceny se podřídit praktikám nemocnice.