Zprávy | Z archivu rubriky


Občanští demokraté, lidovci a zelení podepíší koaliční smlouvu o vládě možná až začátkem příštího roku. Fakticky by mohla být finální podoba dohody hotova podle šéfa zelených Martina Bursíka už ve čtvrtek. Záleží podle něj na tom, kdy přijede do hlavního města ze Vsetína předseda lidovců Jiří Čunek. Podklady zelených ke konečné verzi smlouvy předal ve středu Bursík premiérovi a šéfovi ODS Mirkovi Topolánkovi.

Čunek do Prahy po Vánocích nepospíchá. "Tím, že se oddálilo jmenování vlády, nespěcháme na to, že to musí být tento týden. Podle mě už tam nejsou žádné věcné problémy," řekl Čunek ČTK. "Buď se to podepíše ještě teď mezi svátky, nebo začátkem ledna," dodal. Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř odhaduje termín spíš na příští týden. I přes nespokojenost části ODS Čunek předpokládá, že se už nebude měnit původní dohoda stranických lídrů o rozdělení křesel ve druhé Topolánkově vládě.

Mnozí členové ODS se nechtějí smířit s tím, že nejsilnější strana přenechala lidovcům ministerstva financí a pro místní rozvoj. Prezidentovi Václavu Klausovi se zase nelíbí nominace Karla Schwarzenberga, kterého zelení navrhli na ministra zahraničí. Ve středu Bursík s Topolánkem o personálních záležitostech nehovořili, i podle nich není na dohodě o obsazení ministerstev co měnit. Topolánek ke kritice ze strany prezidenta v rozhovoru pro Český rozhlas poznamenal, že svoji politickou vůli prezident vyčerpal tím, že ho jmenoval premiérem nové vlády.

Nejvíc výtek na adresu vlády a Topolánka je slyšet z pražské ODS. Místopředseda organizace Jiří Janeček o Vánocích varoval, že pokud Topolánek "včas nepřehodnotí vzniklou situaci a neobnoví jednání uvnitř strany, může docílit toho, že v hlasování o důvěře vládě ho někteří poslanci ODS nemusejí podpořit". "Žádný takový signál nemám, nikdo z pražských poslanců mi nic takového neříkal, pan Janeček není poslancem ani členem výkonné rady," řekl k Janečkově vyjádření ČTK Tluchoř. Připomněl, že výkonná rada tento měsíc odmítla dohodu s ČSSD a jednomyslně doporučila vládu s lidovci a zelenými. "Nedovedu si představit, že by někdo z poslanců kvůli jednomu či dvěma jménům nehlasoval pro vládu," tvrdí. Jde podle něj o zástupný problém: "Dělící linie se vede mezi těmi, kdo chtějí vládu s Jiřím Paroubkem, a těmi, kdo ji nechtějí. Jsem si jist, že většina ODS vládu s Paroubkem nechce," tvrdí.

Topolánek ještě před Vánocemi prohlásil, že ke svolání mimořádné výkonné rady nevidí důvod, protože má od ní jasný mandát. Navíc pražská ODS podle něj nereprezentuje celou ODS, prý spíše naopak. Rozpaky a výhrady ke složení vlády ale zazněly i z jiných regionů. Ve středu Topolánek Českému rozhlasu řekl, že pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém byl 23. prosince přítomen tříhodinovému jednání s Čunkem a Bursíkem a musel pochopit, že z personálních ambicí ustoupit nechtějí. "Ti, kteří dneska hledají záminky proto, aby s touto vládou nemuseli souhlasit, jsou ti, kteří chtějí vládu s Jiřím Paroubkem. A kongres i výkonná rada, drtivá většina členské základny a řekl bych, že i naši podporovatelé to odmítají," doplnil.

Premiér už Klausovi předal seznam ministrů, prezident ale zatím neoznámil, kdy kabinet jmenuje. Podle svého mluvčího Petra Hájka čeká na další Topolánkovy kroky. Naopak ODS v čele s Topolánkem tvrdí, že na tahu je teď Hrad.

V Česku propukly ihned po vánočních svátcích naplno zimní výprodeje a ceny sezonního zboží klesly až o 70 procent. Lidé nyní levněji pořídí nejen zimní textil či obuv, ale také hračky, sportovní potřeby a elektroniku. Prodejci si díky velkým sezonním výprodejům uvolní sklady a plochy pro nové zboží. Česká obchodní inspekce (ČOI) sleduje, zda obchodníci při výprodejích neporušují zákony. Například síť obchodů Tesco v úterý zlevnila až o 70 procent vybrané oděvy a až o polovinu některé elektrovýrobky. "Povánoční slevy začali zákazníci využívat hned po Štědrém dnu, tedy v úterý, kdy se obchody znovu otevřely," řekla ČTK Eva Williams ze společnosti Tesco Stores ČR. Mnoho lidí totiž pod vánočním stromečkem našlo finanční hotovost, kterou nyní utrácí právě za zlevněné výrobky.

Plný zákazníků byl ve středu v poledne například obchod C&A v centru Prahy. Ten po Vánocích o několik desítek procent zlevnil sezonní oblečení. Konkurenční prodejny Marks & Spencer zlevnily zboží až o 50 procent. Výprodej zahájila také síť obchodů Electro World. Prodejny s potřebami pro zahrádkáře a kutily Baumax dnes zlevnily o polovinu vánoční dekorace a osvětlení a o pětinu vybraný sortiment obkladů a dlažeb. O 20 procent levněji lze v prodejnách Baumax nakoupit tepelné konvektory a kola Olpran jsou v Baumaxu zlevněna až o 43 procent.

ČOI nyní kontroluje, zda obchodníci při výprodejích například správně vyčíslují a účtují slevy, zda nešidí zákazníky a dodržují i správné značení prodávaných výrobků. "Zatím platí běžný kontrolní režim, pokud by se ale začaly množit stížnosti zákazníků na obchodníky, tak kontroly ihned posílíme," řekla ČTK mluvčí inspekce Miloslava Fléglová. V lednu 2005 si totiž na obchodníky kvůli novoročním výprodejům stěžovalo velké množství lidí. Některé velkoprodejny tehdy nabízely v letácích zlevněné výrobky, které ale ve skutečnosti nebyly v prodeji. Kvůli velkým slevám tehdy v mnoha městech zkolabovala doprava.

Asi dvacet muslimů se letos podle Islámské nadace vydalo z Česka do Mekky, města v Saúdské Arábii. Každoroční pouť (hadždž) v rodišti proroka Mohameda vyvrcholí o nadcházejícím víkendu při třídenním Svátku oběti, vedle závěru postního měsíce ramadánu jedné z hlavních událostí islámského kalendáře. Před rokem se poutě zúčastnilo přes dva miliony lidí ze zhruba 1,5 miliardy světové populace muslimů; na bezpečnost a pořádek při obřadech dohlíželo na 60.000 vojáků a policistů.

Svátek oběti, někdy nazývaný také Velký svátek, budou v sobotu oslavovat i muslimové žijící v Čechách. V pražské a v brněnské mešitě se v první den brzy po východu slunce shromáždí ke společné modlitbě a vyslechnou promluvu imáma. Druhý den se většinou konají kulturní a společenské programy spojené se společným obědem, soutěžemi pro děti a podobně. Svátek je podle Vladimíra Sáňky z Islámské nadace v Praze připomenutím bohabojného skutku proroka Abrahama, který uposlechl Božího příkazu a byl ochoten obětovat prvorozeného syna Ismaela, v té době své jediné dítě. Bůh Abrahamovu odevzdanost přijal a namísto Ismaela poslal k oběti berana. Příběh zapsaný ve Starém zákoně je také součástí židovské a křesťanské tradice. V upomínku na tuto událost muslimové po celém světě ten den mohou obětovat zvíře, většinou ovci, a alespoň dvě třetiny masa potom rozdávají potřebným lidem, přátelům a příbuzným. Věřící se v první den svátku scházejí ke společné bohoslužbě, navzájem si přejí "požehnaný svátek", rodiče dávají dětem dárky a vzájemně se navštěvují.

Pouť do Mekky je podle Sáňky jedním z "pěti pilířů" islámu. Dalšími jsou vyznání víry, pět denních modliteb, pravidelná almužna a půst v měsíci ramadánu. Hlavní obřady poutě se konají od 8. do 13. dne islámského lunárního měsíce Dzúl-hidždža. Letos toto datum vychází na dny od 28. prosince 2006 do 2. ledna 2007. Vykonat pouť alespoň jednou za život je povinností pro každého muslima a muslimku, kterým cestu dovolí finanční a zdravotní situace. Pouť je formou uctívání a zapojuje celou lidskou bytost: tělo, mysl a duši. Součástí poutě jsou vstoupení do stavu sebekontroly, obcházení Káby - podle muslimů první svatyně na Zemi zasvěcená uctívání jediného boha, poté pospíchání mezi dvěma pahorky nedaleko Káby, shromáždění na planině Arafat s prosbami za odpuštění hříchů, kamenování tří sloupů vyjadřující poutníkovo odhodlání zříci se zlých skutků, ostříhání nebo zkrácení vlasů na znamení skončení poutě a oběť zvířete.

Počet muslimů v Česku se odhaduje na 10.000 až 20.000 lidí, ale společného náboženského života se účastní zřejmě jen kolem 2000 lidí, většinou cizinců; českých vyznavačů islámu je několik stovek. Do roku 2004 svou soukromou činnost vyvíjeli za pomoci nadací a občanských sdružení.

Česká populace je starší než slovenská, i když počet osob v postproduktivním věku se neustále zvyšuje v obou zemích. Za deset let se v ČR zvýšil podíl občanů ve věku 65 a více let ze 13 na 14 procent. Na Slovensku stoupl z 11 na 12 procent. Češi mají šanci dožít se v průměru vyššího věku než Slováci. Vyplývá to ze srovnání trendů vývoje v letech 1994 až 2004 v České republice a ve Slovenské republice, které provedl a nyní zveřejnil Ústav zdravotních informací a statistiky.

Důsledky stárnutí obyvatelstva se projevují i zvyšováním průměrného věku, na Slovensku vzrostl z 34 na 37 let, v ČR z 37 na 40 let. Podíl osob ve věku do 14 let v ČR klesl z 19 na 15 procent, na Slovensku se snížil z 23 na 17 procent. Vývoj přirozeného přírůstku obyvatelstva je na Slovenku příznivější. V důsledku přirozené reprodukce přibylo na Slovensku v letech 1994 až 2004 50.000 osob a v Česku ve stejném období ubylo 194.000 lidí. Celkově se však počet obyvatel obou zemí zvyšuje, protože se do nich stěhují cizinci.

Na Slovensku i v Česku dlouhodobě klesala porodnost. V ČR se tento vývoj zastavil v roce 2000, kdy počet novorozenců začal zvolna stoupat. Slováci obdobný trend zvyšování počtu novorozenců zaznamenali v roce 2003. V obou zemích se neustále snižuje počet umělých přerušení těhotenství a zároveň mírně stoupá podíl samovolných potratů na všech předčasně ukončených těhotenstvích. Na Slovensku se zvýšil o jedno procento na 6,4. V Česku vzrostl o 1,5 procenta na téměř devět procent. Celková úmrtnost v Česku klesá, na Slovensku zůstává stabilní. Střední délka života, tedy předpokládaná doba dožití, se za deset let v Česku u mužů zvýšila o tři roky a u žen o více než o dva roky. Na Slovensku vzrostla u mužů o dva roky a u žen o více než rok.

Roční putování po japonských výstavních síních čeká kolekci plakátů Alfonse Muchy ze sbírek Moravské galerie v Brně a Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Dílo secesního mistra a ivančického rodáka poznají postupně milovníci výtvarného umění v japonské metropoli Tokiu a ve městech Fukuoka, Kuširo, Jokohama a Mijazaki, řekla ČTK mluvčí Moravské galerie Hana Doležalová. Galeristé očekávají úspěch, zářijovou Muchovu výstavu v Kjótu za 30 dní navštívilo 45.000 lidí. První japonská výstava v roce 2007 začíná 2. ledna v Tokiu, poslední skončí 9. prosince v Mijazaki.

Putovní kolekci doplněnou několika exponáty z muzeí v Plzni, Liberci a Ivančicích na Brněnsku tvoří asi 120 sbírkových předmětů. Vedle plakátů se v Japonsku představí i Muchovy barevné litografie a užité umění. Tematika prací je různá, nechybí například plakáty pro národopisné výstavy ve Vyškově či Hořicích. Základem kolekce jsou ale práce z Muchova pařížského období, kdy tvořil například pro věhlasnou herečku Sarah Bernhardtovou.

Mucha (1860 až 1939) se narodil v Ivančicích, v mládí maloval divadelní kulisy ve Vídni. Proslavil se až v 90. letech 19. století při pobytu ve Francii. Sehrál významnou roli při tvorbě secesní estetiky. Žil také ve Spojených státech, ale v roce 1910 se vrátil do vlasti, aby mohl pracovat na monumentálním cyklu Slovanská epopej, který je dnes umístěn v Moravském Krumlově na Znojemsku. Muchovo dílo je ve fondech Moravské galerie bohatě zastoupeno. Galerie se totiž zaměřuje na grafický design. Má samostatnou sbírku užité grafiky, která se pravidelně rozšiřuje díky brněnskému mezinárodnímu bienále. V současné době má sbírka asi 30.000 položek.