Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila senátní předlohu, která by měla umožnit obcím získat od státu zpět zbývající pozemky, o které přišly kvůli vyvlastnění a následnému zestátnění k 31. prosinci 1949. Jsou to především lesní a zemědělské pozemky, na nichž hospodařily orgány a organizace někdejšího federálního ministerstva obrany. Vrácení se má týkat pozemků mimo území vojenských újezdů, které mohou být pouze v majetku státu. Obce by je mohly získat jedině v případě, pokud se újezdy rušily nebo jejich území zmenšovalo. "Účelem navrženého zákona je převést zpět do vlastnictví obcí zbylou část jejich historického majetku, vyvlastněného jim v době nesvobody, která jim dosud převedena nebyla," tvrdí tvůrci předlohy. Obce podle nich získaly zákonem o převodu státního majetku z roku 1991 svůj historický majetek, který byl v majetku České republiky. Na vydání majetku ve federální péči se zákon nevztahoval. Situaci zcela nevyřešila ani novela zákona z roku 2000 - obcím přiřkla pouze ten historický majetek, který před 31. prosincem 1949 získaly přidělením.

K předloze má výhrady vláda Mirka Topolánka. Tvrdí například, že návrh nepamatuje na řešení případů, kdy obec neprojeví o převzetí a správu majetku zájem proto, že hospodaření s takovým majetkem by bylo pro obec značnou zátěží. Kabinet také upozornil, že předloha neřeší situaci, kdy dotčený majetek byl již z vlastnictví ČR převeden do majetku jiného subjektu a následně do majetku státu získán zpět na základě kupní smlouvy. Novelou se nyní bude zabývat sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Česká republika by měla vstoupit do Evropské jižní observatoře (ESO) 1. ledna 2007, vyplývá ze zprávy, kterou ve středu předloží vládě ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová. Na schůzi kabinetu bude informovat ministry o podmínkách vstupu Česka do ESO a o návrhu dohody. Česká republika schválila záměr vstoupit do ESO letos 26. dubna. Zahájení vstupních rozhovorů se z důvodů příprav a organizace srpnového Valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie v Praze opozdilo, jednání o podmínkách začalo v září. ESO stanovila výši vstupního poplatku Česka na 7,8 milionu eur (asi 218 milionů korun), z toho Česká republika už šest milionů eur (asi 168 milionů korun) zaplatila na konci roku 2005. Výše vstupních poplatků pro nové členy představuje jejich podíl na zařízeních vybudovaných v minulosti, a proto každoročně vzrůstá.

ESO vznikla v roce 1962 jako vládní organizace Belgie, Francie, Německa a Nizozemska. Později byla rozšířena o další státy. Je umístěna v peruánských Andách ve výšce kolem 2500 metrů nad mořem, kde je téměř po celý rok průzračné ovzduší. ESO pozvedla evropskou astrofyziku do čela světového vývoje a rozšířila spolupráci s evropským průmyslem při vývoji a výrobě nových přístrojů. V souvislosti se vstupem Česka do ESO navštívila delegace Akademie věd v čele s jejím předsedou Václavem Pačesem v minulých dnech observatoř Cerro Paranal v chilských Andách, kde jsou v provozu čtyři osmimetrové dalekohledy Evropské jižní observatoře.

Příslušníci 12. kontingentu české vojenské policie na základně Šaíba nedaleko jihoirácké Basry předali v úterý tamním úřadům výcvikové středisko, ve kterém školili irácké policisty. Po třech letech tak završili působení českých vojenských policistů v Iráku. Za tu dobu Češi proškolili více než 12.000 příslušníků irácké policie. "Dnes jsme oficiálně předali iráckým instruktorům velení akademie," řekl ČTK velitel 12. kontingentu vojenské policie Ladislav Tvrdý. Čeští vojáci do Iráku přijeli pár týdnů po pádu režimu Saddáma Husajna, kterého na jaře 2003 svrhla americko-britská koalice. Na jihu země působila nejprve polní nemocnice, po ní na konci roku 2003 přijeli i vojenští policisté. Čeští instruktoři školili irácké policisty ve střelbě nebo v sebeobraně, cvičili rovněž iráckou dopravní policii, účastnili se mnoha mezinárodních kurzů a pomáhali také při výcviku irácké pohraniční policie a celní služby.

"Pomoc České republiky je tady velmi ceněna," řekl ČTK český velvyslanec v Iráku Petr Voznica, který před odchodem do diplomacie sám působil jako voják z povolání. Coby generál mimo jiné koordinoval vojenskou pomoc při záplavách na Moravě v roce 1997. "Irácké úřady nás už také požádaly o to, abychom v misi pokračovali," dodal Voznica. České ministerstvo obrany vládě a parlamentu navrhlo prodloužit působení českých vojáků v Iráku i na příští rok. Návrh už dokonce schválil Senát a nyní o něm jednají sněmovní výbory. Konečné rozhodnutí bude ale záviset na tom, zda v Iráku setrvají i britští vojáci, kteří Čechům poskytují zázemí. Příslušníci české jednotky se proto nyní zatím přesunou na jinou základnu poblíž letiště v Basře.

Tým studentů z Třeboně spolu s partnerským týmem z Argentiny vybojoval třetí místo v celosvětové soutěži Mondialogo School Contest, který pořádá Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) spolu s koncernem DaimlerChrysler. UNESCO to oznámila ČTK v Paříži. Cíl soutěže je přispět k dialogu mezi kulturami. Výsledky soutěže byly vyhlášeny v pondělí večer v Římě. Česko-argentinský tým se dělí o třetí místo se smíšeným konžsko-polským týmem. Studenti z gymnázia Na Sadech v Třeboni a jejich argentinští kolegové byli oceněni za film zdůrazňující podobnosti jejich každodenního života, uvádí UNESCO. "Natočili spolu asi pětiminutové video, které je specifické tím, že se tam prolínají obě kultury," řekla ČTK koordinátorka projektu na gymnáziu Lenka Kopečková.

Příběh s názvem Find Me (Najdi mě) o dvou kamarádkách vymýšleli společně studenti z České republiky a Argentiny, o jejichž spolupráci rozhodl los. Domlouvat se mohli jen prostřednictvím internetu. Každý tým si musel vytvořit vlastní webové stránky v angličtině nebo francouzštině. "Film je udělaný zároveň i formou komiksu, takže tam nikdo nemluví, ale jsou tam takové bubliny," uvedla Kopečková. Podle ní porota nejvíce ocenila, jakým způsobem dokázali studenti propojit obě vzdálené kultury a jakou mezi sebou navázali spolupráci.

První cenu získali Italové a Indonésané, druhou Japonci a Turci. Soutěže, která se pořádá od roku 2003 a je svého druhu největší na světě, se letos zúčastnilo 35.000 studentů ze 138 zemí. Dvojice určuje los. Do závěrečného klání postoupili studenti z 50 škol 38 zemí. Čeští studenti byli v této soutěži úspěšní už předloni, kdy také skončili třetí. Šlo o tým z Brna, jehož partnerem byli studenti ze Suvy, hlavního města tichomořského souostroví Fidži.

Národní archiv v Praze získal vzácný rukopis z dějin zednářského řádu. Jedná se o soupis členů Rodomské prefektury zednářského řádu Striktní observance z let 1764-1791. Dokument předal archivu tajemník Veliké lóže České republiky Vojtěch Ort 11. října. "Je to jeden z nejstarších dokladů o působení zednářů u nás," řekl ČTK vedoucí Oddělení fondů nestátní provenience a archivních sbírek Jiří Křesťan. Podle něj jde o vázanou knihu obsahující kromě jmen 83 členů také jejich funkce v civilním životě, popis zasvěcování do lóže, data přijetí a jejich zednářské hodnosti. U jednotlivých členů jsou také vyobrazeny vzácné barevné erby. Členové lóže byli vesměs významní představitelé tehdejšího společenského života. Šlo o příslušníky předních šlechtických rodů, ale i úředníky, bankéře, duchovní, právníky, umělce či vědce.

O rukopis, který po svém vzniku absolvoval cestu kolem celého světa, se nyní starají odborníci v Národním archivu. "Zde jsou pro dokument optimální podmínky, standardní teplota, vlhkost a především vyškolení restaurátoři," uvedl Křesťan. Právě snaha zachránit vzácný dokument prý byla jedním z hlavních důvodů, proč zednáři dokument předali archivu. Vzácnou archiválii si nyní můžou také prohlédnout zájemci o historii. Potřebují k tomu ale souhlas Veliké lóže České republiky.

Svobodné zednářství je obtížně definovatelné utajené sdružení lidí, které pravděpodobně vzniklo v 18. století v Londýně. Původ zednářství je odvozován z cechů středověkých stavitelů chrámů. Je organizováno systémem takzvaných lóží. Zednáři sami sebe označují jako bratrstvo, jehož členy spojuje respektování některých morálních a etických principů. Zednářství je velmi oblíbené u příznivců nejrůznějších konspiračních teorií. V roce 1939 byla činnost zednářů v Československu zakázána. Obnovena byla po roce 1989. Svobodnými zednáři byli například Edvard Beneš a Jan Masaryk.

Některé občanské demokraty prezident Václav Klaus zřejmě svým rozhodnutím jmenovat i podruhé premiérem šéfa ODS Mirka Topolánka, zaskočil. Místopředsedkyně strany Miroslava Němcová ale míní, že Topolánek by měl druhé pověření přijmout a pokusit se zformovat kabinet, který by už důvěru sněmovny získal. Místopředsedy ODS Petra Nečase a Ivana Langra překvapilo, že Klaus zrušil plánovanou úterní schůzku s předsedy parlamentních stran.

Podle prvních ohlasů vnímají lídři sněmovních stran Klausovo rozhodnutí jako urychlení cesty k předčasným volbám. "Vzhledem k tomu, že pan Topolánek při sestavování vlády při prvním pokusu neuspěl, tak tomu rozumím tak, že to může být druhý pokus vedoucí k předčasným volbám," komentoval prezidentovo rozhodnutí místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Se zrušením schůzky nejsou spokojeni komunisté. "My jsme čekali na jmenování nového premiéra měsíc, mohl počkat do zítřka, neměl důvod rušit zítřejší schůzku," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle úřadujícího předsedy KDU-ČSL Jana Kasala se prezident rozhodl kompetentně. Předpokládá, že Topolánek bude pokračovat v tom, co na Hradě nastínil v pátek, tedy přípravě předčasných voleb. "Je to ústavní cesta k předčasným volbám a pozitivní zpráva," hodnotil prezidentovo vystoupení šéf zelených Martin Bursík. I jeho překvapila forma, jakou se dozvěděl o zrušení úterní schůzky, pokládá to ale za okrajové. Topolánkovi doporučuje, aby se pokusil sestavit co nejpestřejší apolitickou vládu ze zástupců všech sněmovních stran kromě KSČM.