Zprávy | Z archivu rubriky


Nelehký protivník v podobě domácího Švédska čeká českou reprezentaci v klíčovém zápase mistrovství světa hokejistů do dvaceti let. Juniorský národní tým se s hráči ze země Tří korunek utká v úterním čtvrtfinále a tento duel rozhodne o tom, zda budou mít svěřenci trenéra Vladimíra Bednáře možnost hodnotit turnaj jako úspěšný. V případě výhry postoupí Češi do bojů o medaile, v opačném případě budou stejně jako jejich předchůdci před rokem sledovat závěrečné zápasy šampionátu pouze v civilu. "Medaili chceme, takže musíme vyhrát," řekl kapitán Jakub Kindl spoluhráčům při novoročním přípitku.

Reprezentanti chtějí na severu Evropy odčinit čtvrté místo z mistrovství světa osmnáctiletých hráčů v Plzni a Českých Budějovicích, kde ročník 1987 tvořící základ letošní dvacítky nezvládl koncovku semifinále proti Kanadě a poté prohrál v boji o třetí místo právě se Švédskem. Na ledě nové haly v Leksandu se tak potká řada hokejistů, kteří se utkali i v dubnu 2005 na západě Čech.

"Máme čas pořádně se připravit. Oni se ocitnou pod tlakem, bude to těžká bitva. Švédové jsou favorité, národ je sleduje. Lze počítat s vyprodaným hledištěm. Ale také my chceme uspět. Pokud se to povede, budeme strašně rádi," uvedl trenér Bednář pro hokej.cz krátce po výhře nad Švýcarskem, která jeho svěřence posunula do čtvrtfinále. I sami hokejisté věří, že by jim mohl k úspěchu pomoci tlak na domácí hráče. Všichni ve Švédsku očekávají jejich postup, navíc se bude hrát před vyprodaným hledištěm, do kterého se vejde více než sedm tisíc diváků. "Bude záležet na prvních deseti minutách, na tom, kdo dá první branku. Bude to pěkný zápas a snad ho zvládneme," řekl útočník Jakub Voráček.

Před snahami oživit euroústavu varoval v novoročním projevu prezident Václav Klaus. Evropská unie, jejímž je Česká republika členem, sice podle něho nabízí nové příležitosti a odstraňuje mnohé zbytečné bariéry, zároveň ale také organizuje, reguluje a kontroluje životy lidí. Češi by se podle prezidenta měli v EU snažit, aby první aspekty převažovaly. "K tomu, abychom to mohli co nejvíce ovlivnit, potřebujeme, abychom neztratili svobodu nebýt v unii přehlasováni. Hlasovací mechanismy a všechny další prvky institucionálního uspořádání proto nepodceňujme. Buďme obezřetní i v souvislosti se snahou německého předsednictví znovu otevřít diskusi o takzvané evropské ústavě, která je právě o těchto věcech," uvedl prezident.

Ratifikace dokumentu skončila krachem poté, co jej v roce 2005 odmítla v referendech většina Nizozemců a Francouzů. Němci, kteří se právě dnes ujímají po Finech na půl roku předsednictví EU, již avizovali, že považují za důležité projekt zachránit. Společnou evropskou ústavu považují za potřebnou. Klaus vždy patřil k jejím kritikům.

Dnešek je pro Evropskou unii významný tím, že do skupiny původních 25 členů přibylo ještě Bulharsko a Rumunsko. "Protože již řadu let usilujeme o to, abychom my sami nebyli v unii zemí 'druhé kategorie', nedělejme novým členským zemím to, co dělají některé jiné země nám," uvedl Klaus. Po vstupu ČR do EU v květnu 2004 například otevřely své pracovní trhy občanům z nových členských zemí jen Irsko, Švédsko a Británie. Česko s uzavřením pracovního trhu pro Bulhary a Rumuny nepočítá.

V novoroční řeči se Klaus dotkl také působení českých vojáků v zahraničí. "Žijeme v otevřeném a vzájemně více a více propojeném světě. I když stále ještě patříme k novějším členům Severoatlantické aliance, získali jsme tam dobré jméno a prokázali jsme, že jsme partnery, na které je spolehnutí. Naše vojenské mise působí na několika místech světa a pomáhají tam nastolovat bezpečnost a pořádek. Dělejme to v rozumné míře i nadále," uvedl prezident.

Za účast v operacích na Balkáně, v Iráku či v Afghánistánu sklízí armáda mezinárodní uznání. Do budoucna chtějí čeští vojáci kontingenty ještě rozšířit. Záležet to prý ale bude hlavně na penězích, na jejichž nedostatek si armáda stále stěžuje.

Konec starého a příchod Nového roku nebyl v Česku příliš radostný. O víkendu a hlavně v prvních hodinách nového roku zemřelo šest lidí, sedmý je v kritickém stavu. Se silvestrovskými oslavami souvisejí zřejmě dvě úmrtí a případ jednadvacetiletého mladíka, který po vypití velkého množství alkoholu bojuje o život v ostravské nemocnici. Přímá souvislost ostatních úmrtí s oslavami se zatím neprokázala.

Největší problémy při oslavách byly v Ostravě, Praze a na jižní Moravě. V ostatních regionech byly oslavy rovněž bujaré, ale ne tragické. Zdravotníci pomohli hlavně lidem, jež zmohlo nadměrné pití alkoholu či se zranili při neodborném zacházení s petardami.

Hasiči likvidovali většinou požáry, které způsobily rachejtle, ale třeba i hořící svíčky. Od půlnoci do 06:00 vyjížděli v celé zemi k 99 požárům. Policisté kromě udržování veřejného pořádku zasahovali u dopravních nehod. Při silničních kontrolách odhalili několik opilých řidičů.

V Ostravě zemřel muž středního věku z Opavska. Při cestě z oslav domů v opilosti usnul venku a zemřel na podchlazení. Už v sobotu zemřel také šestadvacetiletý muž z Chebu po neopatrné manipulaci se zábavní pyrotechnikou. Výbušná koule mu vlétla do obličeje a způsobila velmi vážná poranění hlavy, kterým podlehl. Výčet mrtvých se rozšířil o čtyři případy, které s oslavami nemusejí přímo souviset. Zatím neznámý muž vyskočil ráno z okna v Brně-Židenicích a na následky zranění na místě zemřel. Dalšího mrtvého našli náhodní kolemjdoucí nad ránem ležet na zemi v Brně-Řečkovicích. Třetí obětí se stal muž, kterého společně s jeho družkou srazilo auto na okraji silnice ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. V Praze zemřel chodec při dopravní nehodě v Argentinské ulici. Tragicky skončila silvestrovská noc pro třiatřicetiletého muže z Brna-Komína, který si při skoku do bazénu poranil páteř a ochrnul na všechny čtyři končetiny. Štěstí měl muž na Bruntálsku na severní Moravě, který při sledování silvestrovské světelné show vypadl z okna v desetimetrové výšce. Je v nemocnici s drobným krvácením do mozku, otřesem mozku a pohmožděným hrudníkem.

Pražští záchranáři říkají, že za sebou mají nejhorší silvestrovskou noc za posledních pět let. Vyjeli k 273 případům. Zatížení záchranné služby tak odpovídalo čtyřnásobku až pětinásobku provozu v běžný všední den. Většina případů byla spojena s následky požívání alkoholu. Přestože byl počet výjezdů nadprůměrně vysoký, vesměs šlo o lehčí zranění. Za celou noc záchranáři zaznamenali asi o 73 výjezdů více než na loňského Silvestra.

Středem pražských oslav se stalo Václavské náměstí, kam zavítalo podle policejních odhadů více než 10.000 lidí. V jeho horní části se odehrávala silvestrovská show televize Nova. Vzhledem k očekávanému vysokému počtu návštěvníků záchranáři přistavili na náměstí mobilní nemocnici - kamion Golem. Zdravotníci v ní ošetřili celkem 69 pacientů.

V historii české televizní silvestrovské zábavy byl nedělní večer první, který televize vysílala v přímém přenosu, bez předtočení. Pořad, který Nova pojmenovala Mejdan roku z Václaváku, se v centru města připravoval několik dní.

Rok 2007 nemá ve sportu takové vrcholy, jakými jsou olympijské hry nebo fotbalové šampionáty. Pro české sportovce tak bude většinou rokem kvalifikací a zkoušek, v nichž se ukáže, jak na tom jsou na cestě na olympiádu v Pekingu. Fotbalisté budou pokračovat ve hře o mistrovství Evropy, jehož hostitelem budou v roce 2008 společně Rakousko a Švýcarsko. Několik zajímavých událostí však slibuje i zimní poolympijská sezona. V ní se chystá uzavřít svou skvělou kariéru běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová a světový šampionát na přelomu února a března v Sapporu by její bohatou medailovou kolekci měl ještě víc rozšířit.

Velké plány může před cestou do Japonska spřádat také loni stříbrný olympionik Lukáš Bauer a úvod Světového poháru naznačil, že české lyžování má po mnoha letech solidní vyhlídky i ve štafetách. Také skokan Jakub Janda se pokusí navázat na loňskou sezonu, i když do formy, v níž vyhrál Světový pohár, má zatím daleko.

Ani výsledky českých hokejistů zatím nevzbuzují žádný optimismus, ale mistrovství světa v Moskvě je ještě daleko a fanoušci doufají, že trenér Alois Hadamczik přece jen dá dohromady partu, která bude opět schopna hrát o medaile. Zvláště když na konci dubna už bude moci využít alespoň některé hvězdy z NHL.

Fotbalistům začne letos jaro už 7. února přátelským utkáním s Belgií v Bruselu, ale ten nejtěžší test přijde 24. března, kdy do Prahy přijedou Němci. Kvalifikaci mají svěřenci trenéra Karla Brücknera rozjetou nadějně, a když v tom budou pokračovat, měli by 21. listopadu na Kypru slavit postup. Ze skupiny si účast na závěrečném turnaji zajistí dva týmy.

Zato evropské klubové poháry budou na jaře pokračovat už bez českých klubů a fanoušci tak budou moci držet palce jen hrstce legionářů v zahraničních klubech. A doufat, že to někdo z nich dotáhne třeba až do finále Ligy mistrů, které uvidí 23. května Atény.

Už konec jarní sezony ukáže, jak je na tom český fotbal s výhledem do budoucnosti. Tým do 21 let se na šampionátu této věkové kategorie pokusí navázat na úspěchy svých předchůdců, kteří v roce 2000 získali stříbro a o dva roky později dokonce zlato. V sázce je ale i účast na olympijském turnaji v Pekingu. Velká událost čeká i tým do 20 let, který si vybojoval právo startu na červencovém mistrovství světa v Kanadě.

Zatímco pro fotbalisty zůstává olympiáda stále tak trochu na okraji zájmu, pro jiné sportovce je to vrchol kariéry. A tak do nového roku vstupují s přesně narýsovanými plány přípravy a plnění olympijských kritérií. Družstva v kolektivních sportech čeká komplikovaný systém kvalifikací a i jednotlivci budou muset už letos dokazovat, že patří k nejlepším na světě. Příležitostí k tomu bude dost a dost. Většina sportů, v nichž se v roce 2008 budou v Pekingu rozdělovat medaile, má letos své generální zkoušky v podobě světových šampionátů. Nejsledovanější bude určitě ten, který uspořádá na konci srpna královna sportu v Ósace. Mezi atletickými hvězdami bude poprvé po mnoha letech scházet Jan Železný, ale oštěpařskou štafetu už loni úspěšně převzala Barbora Špotáková. Desetibojař Roman Šebrle a výškaři Tomáš Janků a uzdravený Jaroslav Bába - to jsou další osvědčené trumfy. I plavci mají světový šampionát na druhé straně zeměkoule, ale do Melbourne odletí v březnu česká výprava s podstatně skromnějšími plány než v minulosti. Naopak čeští veslaři by v srpnu v Mnichově na stupních vítězů chybět neměli, stejně jako vodní slalomáři při zářijovém šampionátu v Brazílii. Dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice Martin Doktor chce dát své kariéře nový impulz a na srpnovém MS v Duisburgu plánuje usednout do deblkanoe.

Tenisté Tomáš Berdych a Nicole Vaidišová se pokusí ve světovém žebříčku vystoupat ještě o pár schůdků výš a dostat se tak mezi absolutní elitu, což by českému tenisu mohlo na konci sezony po dlouhé přestávce znovu vynést účast na závěrečných turnajích mistrů. Muži se sejdou v listopadu v Šanghaji a ženy v Madridu. Už v únoru se však milovníci tenisu mohou těšit na Davisův pohár, do Ostravy přiletí k utkání prvního kola atraktivní tým Spojených států.

Studenou občanskou válku připomíná podle prezidenta Václava Klause do jisté míry současná situace v zemi. V tradičním novoročním projevu hlavy státu Klaus vyzval k vnitřní jednotě. Neřekl však, jaké konkrétní kroky by podle něj nyní napomohly vyřešit patovou situaci, která vznikla na základě těsného výsledku červnových voleb do sněmovny. "Sedm měsíců nemáme vládu, která by měla důvěru Poslanecké sněmovny, což je rekord, kterým se chlubit nemůžeme," konstatoval Klaus. Volby podle něj ukázaly, že polovina lidí si přeje zásadnější a hlubší změny, druhá se jich obává. "Síly pravice a levice jsou v podstatě vyrovnané," dodal prezident.

V novoroční řeči, který přenášely tři celoplošné televize, Český rozhlas a rádio Blaník, uvedl, že by stát měl méně regulovat životy lidí. Vyzval rovněž k zastavení narůstající zadluženosti země. "Ekonomice se relativně daří, ale přesto jsme se v posledních letech naučili žít na dluh," prohlásil Klaus. Koncem prosince prezident podepsal sněmovní návrh zákona o rozpočtu České republiky na rok 2007, který počítá se schodkem 91,3 miliardy korun. "Žádné vládě se nechce vlastními nepopulárními úspornými opatřeními zbavovat se dluhů způsobených vládami předcházejícími. Teď je příležitost to zastavit," dodal Klaus.

Po celý uplynulý rok podle něj zemi nevládl řádný kabinet. "V první části loňského roku byla vláda paralyzována blížícími se volbami, v druhé polovině roku neexistencí mandátu od Poslanecké sněmovny. Skutečné vládnutí to nebylo ani v jednom případě," soudí Klaus. Lidé by podle něj přesto neměli "lámat nad politikou a politiky hůl"."I pro nás platí to, že každá země má jen takové politiky, jaké si zaslouží," připomněl prezident. Domnívá se také, že nekompromisní soupeření o vize, ideje a programy je především před volbami nezbytné pro demokracii. "Nesmí ale přerůst ve 'studenou občanskou válku', kterou situace u nás do jisté míry připomíná," dodal.

Menšinový kabinet ODS v čele s Mirkem Topolánkem, kterého Klaus jako vítěze voleb jmenoval premiérem, neuspěl v říjnu ve sněmovně s žádostí o důvěru. Klaus ale Topolánka poté znovu jmenoval premiérem. Designovaný předseda vlády po krachu jednání s ČSSD představil na sklonku prosince prezidentovi návrh "trojkoaliční" vlády ODS, KDU-ČSL a zelených. Doufá, že vedle poslanců těchto tří stran ji podpoří také "konstruktivní poslanci" z opozičních stran. Klaus ale váhá nad jmenováním ministrů, vadí mu, že by se vláda opírala o hlasy "přeběhlíků". Má také výhrady k personálnímu složení - funkci ministra zahraničí by podle něj kvůli křehkým vztahům s Rakouskem neměl zastávat Karel Schwarzenberg. O nové vládě budou Klaus a Topolánek mluvit v úterý během novoročního oběda, který tradičně hostí hlava státu. Premiér již předeslal, že složení navrhované vlády měnit nehodlá.

V novoročním projevu si Klaus také posteskl, že atmosféra v zemi není o poznání klidnější, tvořivější a tolerantnější než před rokem, jak si přál. Nepodařilo se podle něj "pohnout některými dlouhodobějšími problémy, které už nesnesou odkladu". V závěru řeči Klaus vyzval občany, aby dbali na mezilidské vztahy. "Nesmí nám být lhostejné oslabování rodiny a jeho dopad na výchovu dětí, podmínky života seniorů, ale i způsob, jakým se k sobě chováme navzájem," řekl prezident.

Ve zdravotnictví platí od prvního ledna tři nové vyhlášky a nový zákoník práce. Vyhláškami upravil ministr Tomáš Julínek (ODS) úhrady péče a léků a uzavírání smluv se zdravotními pojišťovnami. Nemocnice se od ledna musejí vypořádat s novým zákoníkem práce, který omezuje počty přesčasové práce lékařů v souladu s normami EU. Na tři nové vyhlášky chce podat ústavní stížnost Julínkův předchůdce ve funkci David Rath (ČSSD). Vytýká mu, že ve vyhlášce o úhradách léků zvýhodnil jednu firmu, když zavedl úhrady Herceptinu pro ženy v časné fázi rakoviny prsu. Špatná je podle něj i Julínkova vyhláška o rámcových smlouvách, které jsou vzorem smluv pro jednotlivé druhy péče. Podle Ratha povede tato vyhláška k nejistotě zdravotnických zařízení, protože ruší trvalý smluvní vztah.

S kritikou situace vystoupila i Asociace českých a moravských nemocnic. Varovala, že lůžková zařízení nemají dosud uzavřené smlouvy podle nové vyhlášky o rámcových smlouvách, a tak je prý ohrožena péče. Podle ředitel VZP Pavla Horáka jsou již v informačním systému VZP všechny smlouvy prodlouženy, péči nemocnicím VZP uhradí.

Nový zákoník práce vítají odboráři i Česká lékařská komora, naproti tomu ředitelé nemocnic a ministerstvo zdravotnictví by dali přednost tomu, aby kodex zahrnující evropské právo byl odložen. Podle propočtů ministerstva bude chybět v Česku 2000 lékařů, problémy budou mít nemocnice a některé záchranné služby. Julínek chce získat chybějící lékaře z ciziny.