Zprávy | Z archivu rubriky


Česká ekonomika v současnosti roste rychleji než eurozóna. Tuzemská ekonomika přitom vykazuje srovnatelnou nebo nižší inflaci. Vyplývá to ze zápisu z jednání bankovní rady ČNB z 20. prosince. Banka jej zveřejnila na svých internetových stránkách. Ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla o 5,8 procenta, meziroční inflace v listopadu činila 1,5 procenta. Roli při tlumení inflačních šoků sehrává podle bankéřů zvyšující se konkurence, rostoucí vliv mezinárodního prostředí, přiměřený mzdový vývoj a posilování kurzu koruny. Další rozšiřování Evropské unie může podle některých centrálních bankéřů tyto tendence dále posilovat. "Dále bylo řečeno, že tlak na nižší růst spotřebitelských cen se projevuje v celé Evropě, není tedy typický pouze pro střední Evropu," uvádí zápis.

Naopak proinflačně mohou působit podle centrálních bankéřů dobré výsledky podniků vyplývající z velkého růstu ekonomiky. Ty totiž mohou způsobit vyšší spotřebu. "V této souvislosti však bylo řečeno, že dobré výsledky podnikové sféry mohou působit i protinflačně, protože mohou být motivací pro zahraniční investory k dalším investicím v ČR," uvádí zápis. Rovněž růst peněžní zásoby a spotřebitelských úvěrů může vést k růstu inflace. Mezi další proinflační faktory centrální bankéři zařadili deregulace nájmů a očekávaný růst cen elektrické energie v letošním roce. Po projednání situační zprávy bankovní rada jednomyslně rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na úrovni 2,50 procenta.

V Bulharsku a Rumunsku mají od počátku letošního roku občané České republiky nezbytné zdravotní ošetření zdarma. Mluvčí Centra mezistátních úhrad Václav Janalík ČTK sdělil, že po vstupu obou zemí do EU stačí českým občanům, aby tamnímu lékaři předložili evropský průkaz zdravotního pojištění, případně potvrzení dočasně nahrazující tento průkaz. Stejně budou postupovat i občané obou zemí v Česku, pokud budou potřebovat lékařské ošetření. Nárok na nezbytnou péči mají Češi pobývající v Bulharsku a Rumunsku na přechodnou dobu, například turisté, vyslaní pracovníci a studenti. Češi, kteří v Bulharsku nebo Rumunsku pracují, podléhají podle Janalíka výlučně tamním právním předpisům. To znamená, že budou pojištěni v těchto zemích a mají povinnost se odhlásit od české zdravotní pojišťovny. Janalík upozornil, že každé české zdravotnické zařízení, které má smlouvu alespoň s jednou českou zdravotní pojišťovnou, je povinno akceptovat doklady, které mu předloží občané Rumunska a Bulharska.

Janalík také uvedl, že od 1. ledna vstoupila v platnost smlouva ČR s Makedonií o sociálním zabezpečení. Vyplývá z ní, že Češi mají v této zemi zajištěnu nutnou a neodkladnou péči. Před odjezdem si ale musejí vyzvednout ve své zdravotní pojišťovně formulář CZ/RM 111 a s ním se pak zaregistrovat u pobočky Makedonského fondu zdravotního pojištění (FZOM). Čeští občané pracující v Makedonii budou pojištěni výlučně v Makedonii a musí se odhlásit od české zdravotní pojišťovny.