Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokraté nebudou jednat o toleranci či podpoře kabinetu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, protože program trojkoalice i personální složení vlády je pro ČSSD nepřijatelné. V pátek se na tom shodlo grémium ČSSD. "My přesto sociální demokracii po jmenování vlády oslovíme. Pokud bude jejich reakce negativní, oslovíme jednotlivé poslance ČSSD," řekl ČTK předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Svazek ODS, lidovců a zelených se ve dvousetčlenné sněmovně může spoléhat na hlasy svých sto poslanců, což k vyslovení důvěry nestačí. Potřebuje tedy hlas někoho z ČSSD.

V této souvislosti se nejčastěji spekuluje o Miloši Melčákovi, který v prosinci vystoupil z klubu ČSSD. Melčák ČTK řekl, že nikdo z ODS ho zatím neoslovil. Definitivně se chce rozhodnout až podle toho, jestli trojkoalice ustoupí v programovém prohlášení z některých plánů v trojkoaliční smlouvě. "Pokud nebudou žádné (ústupky), tak je jasné, že se to nedá podpořit," uvedl. Chtěl by, aby si trojkoaliční vláda vyjednala toleranci u ČSSD jako celku. Špičky ČSSD ale o podpoře trojkoalice jednat nechtějí. V pátek vyzvaly premiéra Mirka Topolánka, aby v co nejkratším čase požádal sněmovnu o důvěru a neprodlužoval období vlády bez důvěry a politickou krizi v zemi.

Rozhodnutí socialistů mrzí předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka. "Takové zablokování je nesmyslné, každý si chce něco vynutit, a to neplatí jen pro ČSSD," řekl ČTK v reakci na usnesení ČSSD. Osobně považuje za nejlepší řešení politické krize vládu ODS, ČSSD, KDU a zelených. O spolupráci s ČSSD stál i při jednání o vzniku trojkoaličního projektu. Chtěl, aby se do koaliční smlouvy promítly i prvky dojednané s ČSSD. Topolánek zatím stále čeká, kdy prezident Václav Klaus jeho druhou ministerskou sestavu jmenuje. Od jmenování bude mít vláda podle ústavy maximálně 30 dní na to, aby předstoupila před poslance se žádostí o důvěru. Pokud se Topolánkovi nepodaří přesvědčit sněmovnu, nabídne svou funkci předsedy ODS.

Slovenští lékaři možná vypomohou v české vojenské nemocnici v Afghánistánu, jejíž otevření se chystá na únor. Není rovněž vyloučené, že příští rok nad afghánským územím budou ve vrtulnících létat česko-slovenské posádky. Informovali o tom slovenský ministr obrany František Kašický a jeho český protějšek Jiří Šedivý. Podle obou ministrů by se v blízké době mohla uzavřít i otázka dělení vojenských archívů z období společného státu. "Informoval jsem se, zda by nebylo možné, aby slovenští lékaři vypomohli v české nemocnici, která bude otevřena na kábulském letišti v únoru. Měli bychom například zájem o chirurgický tým," upřesnil Šedivý. Slováci by podle něho Čechům mohli vypomoci i v příštím roce, kdy Česko bude mít na starosti provinční rekonstrukční tým v Afghánistánu. Čechům by se prý hodily posily pro posádky vrtulníků. "Byla by to výborná příležitost vytvářet smíšené československé posádky. Nám by to vytrhlo trn z paty a pro slovenské piloty by to byla výborná zkušenost," dodal Šedivý. Kromě toho podle něho obě země pokračují i v přípravě společné jednotky pro Evropskou unii.

Podle Kašického bude slovenská strana o návrzích českého ministra uvažovat a v krátké době zaujme oficiální stanovisko. Ministr nicméně naznačil, že návrhy mají šanci na úspěch. Slovensko totiž nyní zvažuje vyslání chirurgického týmu do Libanonu a také spolupráci s maďarským provinčním rekonstrukčním týmem v Afghánistánu. "Právě Česká republika bude přebírat velení tohoto týmu v roce 2008. Je to cesta shodná s našimi záměry," uvedl Kašický.

Slovensko má v Afghánistánu téměř šedesátičlennou ženijní jednotku. Vláda premiéra Roberta Fica zatím nevyhověla požadavku NATO, aby přesunula vojáky do nebezpečné jižní části země. Kromě 66členné posádky, která hlídá letiště v afghánském hlavním městě Kábulu, má Česká republika v této zemi také 82členný tým ženistů. Ministři se v pátek v Trenčíně zúčastnili slavnostního nástupu 220 vojáků slovenské a české armády před jejich vysláním do mise KFOR v Kosovu a 35 příslušníků vojenské policie, kteří se zúčastní operace ALTHEA v Bosně a Hercegovině. Vojáci by měli na misi strávit šest měsíců.

Šéf Ústavního soudu a někdejší vicepremiér Pavel Rychetský hovořil v pátek s prezidentem Václavem Klausem o problémech s nalezením stabilní vlády, Česku chybí už sedm měsíců. Podle Rychetského je těžké jmenovat vládu, aniž by bylo předem jisté, zda a od koho dostane důvěru. Novinářům po obědě na Hradě řekl, že pouze v obecné rovině mluvil s hlavou státu o sporu prezidenta s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou. V případu figuruje i Ústavní soud. Podle Rychetského je prezidentovým cílem zajistit Česku stabilní vládu. "Při našem obědu zazněl i termín přeběhlíci," uvedl. Prezident zatím neoznámil, kdy druhou vládu Mirka Topolánka jmenuje. Má výhrady k tomu, že šéf ODS pro ni nemá dojednanou většinovou důvěru ve sněmovně, vadí mu i Karel Schwarzenberg jako ministr zahraničí. Současně ale dal najevo, že Česko nemá prezidentský systém, a tak nemůže jména ministrů diktovat ani jmenování vlády dlouho blokovat.

Rychetský také nechtěl spekulovat, zda je podle ústavy v současné době možné zbavit premiéra Topolánka výkonu jeho funkce. "V poslední době se Ústavní soud stává poslední instancí ve všech spíše politických než ústavních sporech, které se odehrávají tady v Praze. Proto se nemohu vyjadřovat, jak by Ústavní soud v takové situaci rozhodoval," řekl. Místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip ve čtvrtek požádal předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, aby sociální demokraté podpořili jeho žádost svolat mimořádnou schůzi sněmovny s bodem "odvolání pana Topolánka z funkce předsedy vlády". Filip argumentoval článkem 62 ústavy, který hovoří o právu prezidenta republiky jmenovat i odvolat premiéra.

Také v otázce sporu Klause a Brožové je podle Rychetského v současnosti obtížné odhadovat, jak případ skončí. "Jsou to návrhy čerstvé, diskuse se odehrála pouze v rovině informace," uvedl Rychetský. Ústavní soud loni v září vyhověl stížnosti Brožové, kterou se Klaus pokusil loni v únoru odvolat z čela Nejvyššího soudu. Prezident podle ústavních soudců použil zákon odporující ústavě - umožňoval nepřípustný zásah moci výkonné do moci soudní. Klaus podle dřívějších vyjádření považuje rozhodnutí Ústavního soudu za mylné a nebezpečné. Vidí v něm posun polistopadových poměrů od parlamentní demokracie k ničím neomezené soudcovské autonomii.

Kardinál Miloslav Vlk má od pátku vlastní webovou stránku www.kardinal.cz. Internet tak chce český katolický primas podle vlastních slov využít k přímému informování o tom, co dělá a co si myslí, k dialogu s lidmi a k prohloubení vztahů a myšlení i komunikace ve společnosti. "Nebudou tam jen oficiální projevy, ale třeba i komentáře, dojmy a nápady ze setkání s médii, s politiky, se životem...," řekl ČTK kardinál Vlk poté, co v páteční pravé poledne kliknutím myši připravenou internetovou prezentaci spustil a zpřístupnil veřejnosti. "Byl bych rád, aby to bylo i cosi osobního," dodal. Na zpracování obsahu se budou podílet jeho spolupracovníci, ale počítač již k psaní a posílání e-mailů dlouho používá i sám hodnostář; ujistil proto, že některé příspěvky určitě bude na klávesnici vyťukávat vlastnoručně.

Kardinál ovšem neplánuje přímo blog, v němž by se neformálně či pikantně vyjadřoval k některým skutečnostem. "Rád bych držel web na decentní rovině, která by měla určitou kulturu - i po stránce duchovní, církevní, i po stránce vnější, společenské," řekl ČTK. Osobní e-mail kardinál zveřejnit z praktických důvodů nechtěl, ale formulář, do něhož mu lze napsat vzkaz, na jeho webu k dispozici je. Dá-li jeho pisatel předem svolení, bude tam později otázka i s odpovědí zveřejněna. "Mé osobní stránky budou sloužit mému virtuálnímu dialogu s arcidiecézí, s veřejností o duchovních věcech, o osobních zkušenostech, o mé práci pro diecézi. Čtenáři budou mít možnost se zde seznámit s mými reakcemi na aktuální dění v církvi i ve společnosti, s mými projevy, kázáními, články, rozhovory," píše arcibiskup Vlk v úvodu svých stránek.

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek v pátek oznámil, že nežije se svou manželkou Pavlou a přechodně bydlí se svou partnerkou Lucií Talmanovou. K údajnému těhotenství Talmanové se nebude vyjadřovat s tím, že "jde výlučně o její záležitost a téma, které je ve slušné společnosti neveřejné". "V současné době nebydlím se svojí manželkou, a došlo tedy k odluce. V současné době přechodně bydlím se svojí partnerkou Lucií Talmanovou," uvedl Topolánek v prohlášení, které poskytl médiím. "Mé soukromé záležitosti nijak nenarušují můj pracovní výkon, a to jak ve funkci premiéra, tak vyjednavače o nové vládě, tak předsedy ODS," zdůraznil.

Topolánek ve středu nevyloučil, že jeho stranická kolegyně, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Talmanová čeká dítě. Média přitom již půl roku spekulují o intimním vztahu obou politiků. "Ať se rozhodne jakkoli, přeji mu, aby svého rozhodnutí nelitoval. Lucii Talmanové přeji zdravé dítě," sdělila manželka premiéra Pavla Topolánková ve čtvrtek ČTK. Dodala, že pro ni, její děti i rodiče byly poslední měsíce velmi bolestné. "Tato situace jistě není standardní, omlouvám se všem, které tento stav věcí netěší," uvedl Topolánek.

V posledních sedmi měsících se podle svých slov soustředil na politická jednání a činnost vlády, na "nesmysly a polopravdy" médií o svém soukromém životě proto nereagoval. "Situace se nyní vyhrotila natolik, že cítím nutnost učinit zásadní prohlášení," vysvětlil ministerský předseda, proč nyní vydal veřejné prohlášení. Dodal, že od této chvíle nebude odpovídat na další otázky týkající se jeho osobního života. Topolánek i jeho manželka požádali novináře, aby respektovali jejich soukromí.

Firma, v jejímž vedení působí manželka a otec ministra financí Vlastimila Tlustého, získává peníze od společností sázkového impéria rodiny Valentů. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Právě o regulaci hazardu Tlustý jako ministr rozhoduje. Jedním z prvních kroků Tlustého v roli ministra financí přitom bylo odvolání šéfa odboru pro dohled nad loterijním byznysem. Ten skončil podle serveru těsně před tím, než uzavřel správní řízení s firmou Synot rodiny Valentů a dalšími loterijními společnostmi, jimž chtěl zpřísnit podmínky pro lukrativní provoz videoterminálů.

Firma JMT CZ, v jejímž představenstvu sedí Ladislava Tlustá a jejíž dozorčí radu řídí ministrův otec, vlastní ve středních Čechách několik nově zrekonstruovaných budov. Prostory domů v Rakovníku a ve Slaném podle Aktuálně.cz pronajímá společnostem holdingu Synot, které v nich provozují sportbary a herny. "V žádných pronájmech žádné firmy jsem se nikdy neangažoval a neangažuji," řekl Aktuálně.cz Tlustý, který se loni zúčastnil například rodinné oslavy narozenin Iva Valenty, zapleteného mimo jiné do korupční aféry v elitní fotbalové soutěži.

Kolik přesně firmy Synotu za poslední dva roky za pronájmy firmě JMT CZ odvedly, není jasné. Podle Aktuálně.cz ale například loni v červenci firma JMT CZ fakturovala společnosti Synot Real Estate za pronájem prostor ve Slaném 200.000 korun. Fakturu na zhruba tutéž částku firma vystavila Valentovým loni v červnu za pronájem herny v Rakovníku. Kolik peněz přesně přibude do rozpočtu rodiny Tlustých díky angažmá politikovy ženy a otce ve firmě JMT CZ, odmítla rodina Aktuálně.cz prozradit.

Prezident Václav Klaus rozhodne o termínu jmenování nové vlády Mirka Topolánka, až od úřadu vlády obdrží všechny potřebné podklady o navržených ministrech. Strakova akademie ale tvrdí, že všechny materiály už Hrad má. Pokračuje tím napětí mezi prezidentem a premiérem. "Prezident republiky Václav Klaus rozhodne o termínu jmenovacího aktu poté, co dostane z úřadu vlády všechny nezbytné náležitosti, které jsou ke jmenování členů vlády nezbytné. Všechny potřebné dokumenty úřad vlády do tohoto okamžiku Kanceláři prezidenta republiky nedodal," informoval ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek.

Úřad vlády ovšem tvrdí, že všechny povinnosti dané ústavou už splnil. "Respektujeme právo prezidenta republiky stanovit termín jmenování vlády. Všechny ústavní povinnosti ze strany premiéra v tomto smyslu byly splněny," řekl na dotaz ČTK mluvčí vlády Martin Schmarcz. Potřebné dokumenty, tedy životopisy či lustrační osvědčení budoucích ministrů, podle něj už prezidentská kancelář obdržela. Podle informací ČTK ještě Klaus čeká na podepsaná čestná prohlášení některých navržených ministrů, že u nich nehrozí konflikt zájmů. Dokumenty zatím nemohli podepsat, protože jsou v těchto dnech v zahraničí. "Čestná prohlášení a další materiály od jednotlivých ministrů dodáváme průběžně. Podle standardní procedury mají být tyto dokumenty k dispozici na Pražském hradě nejpozději v den jmenování, nikoliv před určením termínu jmenování vlády," reagoval Schmarcz. Než složí nový ministr slib, prezidentská kancelář ze zaslaných materiálů posuzuje, zda nevykonává činnosti v rozporu s vládním angažmá.

Topolánek předal Klausovi seznam ministrů své druhé vlády složený z občanských demokratů, lidovců a zelených už před Vánocemi. Prezident se tehdy podivil nad tím, že s ním premiér vládní sestavu předem nekonzultoval a rovnou mu přinesl oficiální návrhy. Topolánkovi také vytkl, že nemá pro vládu dojednanou většinovou podporu ve sněmovně, s nelibostí nese i nominaci Karla Schwarzenberga na funkci ministra zahraničí. Po úterním obědě s premiérským párem v Lánech znovu řekl, že by si ve vládě představoval "výrazně jiná" jména, ale že Česko nemá prezidentský systém a hlava státu nemá právo diktovat ministry. Ústava stanoví, že prezident vybírá premiéra a pak na jeho návrh jmenuje další členy vlády. Topolánek se musí vyrovnávat i se silným tlakem z vlastních řad. Na čtvrteční Výkonné radě ODS slíbil, že když ani napodruhé se svou vládou ve sněmovně neuspěje, nabídne svou předsednickou funkci. Média navíc rozebírají krizi jeho manželství a tvrdí, že Topolánek psychicky nezvládá stresové situace.