Zprávy | Z archivu rubriky


Do doby našich babiček a prababiček, času krajek a třešní na porcelánu zve v těchto dnech návštěvníky Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. Své poklady tu totiž představuje známá herečka, malířka, spisovatelka, moderátorka a zapálená sběratelka připomínek minulosti Iva Hüttnerová. A o tom, že úspěšně, svědčí už přes dva a půl tisíce lidí, kteří výstavou od poloviny prosince prošly.

Při prohlídce si malí i velcí připadají jako na návštěvě u babičky či prababičky. Vstoupí totiž do nefalšované kuchyně, odkud hospodyňka zřejmě jen před chviličkou odběhla. Svědčí o tom čerstvá bábovka s cukřenkou na stole pod starými pendlovkami a odložené brýle u sešitu psaných receptur. V pootevřených zásuvkách lze vidět dnes už nepoužívané kuchyňské náčiní, skříňka vedle otomanu skrývá spousty vzorně vyžehlených deček, ubrusů a přehozů. Ozdobné šály na poličkách uvnitř zdobí vyšívaný nápis: Zdež je řádně uloženo, co matinkou mi uděleno, jak máti vždy chce míti.

Další část výstavy tvoří dámský budoár se vším, co k němu patří. Kromě šatů, šněrovaček, kabelek, obuvi a kožešinových límců tu zájemci naleznou i toaletku se zrcadlem a spoustou flakonků, pudřenek, kartáčů a hřebenů. Pánský pokoj obsahuje mimo jiné psací stolek s právě napsaným milostným dopisem, sbírku kuřáckých potřeb, břitvy, staré harmonium, gramofon s troubou, psí dečky, karetní a šachový stolek a spoustu dalších předmětů.

Kandidát na českého ministra zahraničí Karel Schwarzenberg v rakouském týdeníku Profil kritizoval rakouský záměr žalovat Českou republiku u mezinárodního soudu kvůli jaderné elektrárně Temelín (JETE). Vyslovil se rovněž pro vytvoření společné komise pro přezkoumání sporných záležitostí. V rozhovoru, jenž bude celý zveřejněn v pondělním vydání časopisu a ze kterého v předstihu citovala agentura APA, se Schwarzenberg rovněž ohradil proti odmítání jeho osoby prezidentem Václavem Klausem.

"Téma Temelína bylo v Rakousku vždy spojeno s vnitropolitickými otázkami. Než budou zapojeny mezinárodní rozhodčí soudy, měla by konkrétní výhrady Rakouska prozkoumat společná komise," prohlásil Schwarzenberg podle prvních zveřejněných úryvků rozhovoru. Politik ujistil, že Rakousko bude "rychle a obsáhle informováno o všech relevantních aspektech jaderné elektrárny". Senátor rovněž zdůraznil, že nesdílí skepsi české Strany zelených vůči jaderné energetice. Právě zelení jej přitom na post ministra zahraničí v chystané druhé vládě premiéra Mirka Topolánka navrhli.

Vyjádřil se rovněž ke kritice své osoby ze strany prezidenta Václava Klause, podle něhož Schwarzenberg není vhodným kandidátem na post ministra zahraničí vzhledem ke svým příliš těsným vazbám na Rakousko, kde velkou část života strávil v emigraci. "Skutečnost, že jsem během komunistického panství po desítky let nesměl žít v Čechách, se přece nemůže stát důvodem pro vyloučení z nějakého politického úřadu. To by přece v dnešní Evropě byl velmi zpátečnický postoj," prohlásil Schwarzenberg, jenž pochází z orlické větve šlechtického rodu Schwarzenbergů, která po komunistickém puči v Československu v roce 1948 odešla právě do Rakouska. Karel Schwarzenberg v alpské republice vlastní dva menší zemědělské a turistické podniky.

Senátor v rozhovoru pro Profil odmítl kritiku českého expremiéra Jiřího Paroubka, podle něhož Schwarzenbergova kvalifikace hoteliéra nemusí být dostatečná pro vedení rezortu zahraničí. Schwarzenberg v rozhovoru ujistil, že se chce jako šéf české diplomacie věnovat vztahům se sousedními zeměmi a především dále pěstovat dobré vztahy se Spojenými státy.

Politickou krizi, která trvá již sedm měsíců, nelze vyřešit bez dohody dvou nejsilnějších parlamentních stran ODS a ČSSD. V rozhovoru pro časopis Týden to řekl prezident Václav Klaus. Podle něj také byla nynější podoba trojkoaliční vlády občanských demokratů, lidovců a zelených, kterou ještě nejmenoval, "prosazena za každou cenu". Podle Klause by politici, média i veřejnost měli vzít v potaz výsledek loňských červnových voleb, které vyhrála ODS těsně před ČSSD. "Bez elementární dohody dvou nejsilnějších politických stran o čemkoli, o vládnutí, tolerování, předčasných volbách nebo čemkoli dalším, prostě není možné, aby se cokoli v této zemi pohnulo," řekl Klaus. Podle prezidenta neustále "vzniká sen", že je možné dojít k nějakému řešení bez domluvy ODS a ČSSD. "To je základní charakteristika těch sedmi měsíců a jednoho týdne a já myslím, že toto nikam nevede," uvedl Klaus.

Podobu trojkoaličního kabinetu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených prezident jmenuje. Domnívá se však, že způsob vyjednávání o této vládě vedl k tomu, že byla prosazena za každou cenu i při přetrvávajícím "boji" s předsedou sociálních demokratů Jiřím Paroubkem. "ODS přijala tuto vládu za jakoukoli cenu, za cenu přeběhlíků, za cenu kývání na zelenou ideologii, za cenu pana Schwarzenberga, za cenu v podstatě i rozkolu v ODS," řekl Klaus. Prezident také uvedl, že se mu zdá tato cena "neúměrně vysoká".

Klaus také uvedl, že nevidí žádnou chybu, které by se za sedm měsíců politické krize v Česku dopustil. Při druhém jmenování předsedy ODS Mirka Topolánka premiérem prý neměl na výběr. "Pouhé pověření jednáním už nebylo vůbec na místě. Od nevyslovení důvěry vládě do jmenování, od začátku října do poloviny listopadu, byla dostatečně dlouhá doba, nebyly to minuty nebo hodiny po dožití, domyšlení, dopůsobení senátních voleb. Jiná šance už nebyla," řekl prezident.

Programové prohlášení trojkoaliční vlády asi nebude obsahovat žádný závazný postoj k evropské ústavní smlouvě a její případné ratifikaci. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl dosavadní ministr zahraničí Alexandr Vondra (ODS), který má být v příštím kabinetu vicepremiérem pro evropské záležitosti. "Samozřejmě v parlamentu vysvětlíme naši pozici, ale já bych se bránil tomu ji tesat do žuly," uvedl Vondra. V rámci německého předsednictví EU bude podle ministra totiž zřejmě přijat harmonogram kroků, jak se bude během dvou či tří let jednání kolem euroústavy vyvíjet. A není realistické předznamenávat výsledek těchto jednání, míní Vondra. Připustil ale, že "text bude muset být pravděpodobně nějakým způsobem změněn, pravděpodobně bude změněn i název, nebude se to třeba jmenovat ústava".

Vondrův případný nástupce v čele diplomacie Karel Schwarzenberg považuje za klíčové, aby EU nějakou ústavní smlouvu měla. Při dalších jednáních je třeba podle něj vycházet z textu euroústavy a zjednodušit jej v zájmu sjednocování EU a jejího přiblížení občanům.

Stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se naopak obává, že pokud by Česko odmítlo nynější euroústavu, ocitlo by se mimo hlavní proud. "Bylo by neštěstí, kdyby ČR zůstala mezi zeměmi, které jsou na okraji," prohlásil. "Nejsme nikde na okraji, nedostaneme se do nějaké izolace," uvedl Vondra s připomenutím, že euroústavu odmítly Francie a Nizozemsko, zakládající země EU. Ratifikaci nedokončilo ani Německo, podotkl. "Nemá smysl občany Evropy znásilnit a přijmout něco, co už bylo velkou částí občanů Evropy odmítnuto," přidal se senátor Schwarzenberg, kterého do ministerské funkce navrhla Strana zelených.

Před snahami oživit euroústavu varoval v novoročním projevu prezident Václav Klaus. "Potřebujeme, abychom neztratili svobodu nebýt v unii přehlasováni. Hlasovací mechanismy a všechny další prvky institucionálního uspořádání proto nepodceňujme. Buďme obezřetní i v souvislosti se snahou německého předsednictví znovu otevřít diskusi o takzvané evropské ústavě, která je právě o těchto věcech," uvedl prezident.

Národní olympijské výbory by podle ochránců lidských práv měly reagovat na to, že se Mezinárodní olympijský výbor nesnaží přimět pořadatele pekingské olympiády ke zlepšení poměrů v Číně. Vyzval je k tomu dopisem mezinárodní Výbor pro olympijské hry 2008 ve svobodné a demokratické zemi, v jehož čele stojí někdejší ministr a senátor Jan Ruml. Podle této nevládní organizace Mezinárodní olympijský výbor selhal v tlaku na to, aby čínský režim přestal s pronásledováním svých odpůrců, jejich vězněním, mučením a popravováním či s omezováním svobody projevu. Organizace v této souvislosti připomíná olympijské ideály "důstojnosti jedince" a "úcty k základním univerzálním etickým principům". Organizace se proto chce během letošního roku sejít s představiteli národních olympijských výborů a sportovních federací. Chce je požádat, aby k celé záležitosti zaujaly stanoviska, což by snad mohlo vést ke změnám v Číně, řekl ČTK tajemník výboru Petr Kutílek. "Národní olympijské výbory také mají odpovědnost za dodržování olympijské charty," připomněl.

Výbor s anglickým názvem Olympic Watch vznikl v roce 2001 s cílem monitorovat dodržování lidských práv v Číně a vést kampaň za pozitivní změny v této oblasti tak, aby se olympijské hry mohly konat ve svobodném a demokratickém státě. Podle výboru je olympiáda propagandisticky zneužívána čínskou autoritářskou vládou. Ani podle organizace Amnesty International nedokázala Čína zatím splnit svůj slib, že její vedení vylepší situaci lidských práv v zemi do olympijských her. Organizace loni v zářijové zprávě vyzvala čínskou vládu, aby provedla reformy. Olympijské hnutí by pak mělo vyvinout tlak na propuštění politických vězňů a zrušení opatření, která omezují volný tok informací. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang tehdy zprávu odmítl s tím, že Čína "splnila všechny závazky přijaté v souvislosti s hrami". Podle něho Čína respektuje lidská práva a demokracii a pracuje na zvýšení standardu života svého lidu. Mluvčí Mezinárodního olympijského výboru pak uvedla, že je ještě příliš brzy tvrdit, že Čína nedokázala splnit své závazky. "Nevyvíjíme na ni tlak. To není naše metoda," dodala.

Hrad stále nemá dokumenty potřebné ke jmenování kabinetu Mirka Topolánka, proto ještě není znám termín, kdy prezident nové ministry jmenuje. V pořadu televize Prima Nedělní partie to uvedl tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. Ohradil se proti komentářům, podle nichž Hrad jmenování vlády vědomě oddaluje. Dokumenty podle něj chybí od politiků, které do kabinetu nominovali zelení. Předpokládá se, že vláda bude jmenována počátkem týdne před čtvrtečním odjezdem prezidenta na Slovensko. "Není pravdou, že by prezident odmítal jmenovat tuto vládu, že by ji oddaloval. Neoddálil ještě ani o hodinu," řekl Jakl. Za zpoždění jsou podle něj zodpovědní ti, kteří nedodali nutné podklady.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) nechtěl záležitost s dokumenty příliš komentovat. Uvedl pouze, že dosud bylo pravidlem, že potřebné dokumenty mohl úřad vlády na Hrad dodat až po oznámení termínu jmenování vlády. "V tomto smyslu je striktní postoj (Hradu) nový," konstatoval.

Za nekorektní označil postoj Jakla předseda zelených Martin Bursík. "Odevzdal jsem všechny doklady, pan Jakl zneužívá situace," řekl ČTK. Zelení podle něj podepsali všechny dokumenty před koncem roku, tedy v době, kdy ještě neplatil nový zákon o střetu zájmů. Čestné prohlášení o střetu zájmů tak po Novém roce není platné a Bursík i další ministři za jeho stranu už podepsali nové. Chybu podle něj Hrad využil k tomu, aby dal čas Topolánkovým vnitrostranickým kritikům postavit se koaličnímu projektu.

Až bude vláda jmenována, nenechá si na žádost o důvěru třicetidenní lhůtu. Topolánek uvedl, že o ni požádá dříve vzhledem k tomu, že koaliční smlouva je prakticky programovým prohlášením vlády. Dobu do hlasování o důvěře chce ODS využít k jednání o podpoře s ČSSD, případně jen některými jejími poslanci. Socialisté ale kabinet nepodpoří, zopakoval v Nedělní partii jejich předseda Jiří Paroubek. Topolánkově vládě dává pět procent, premiér si věří na padesát procent.

Strakova akademie v pátek tvrdila, že všechny materiály už Hrad má a že úřad vlády všechny povinnosti dané ústavou splnil. Než složí nový ministr slib, prezidentská kancelář ze zaslaných materiálů posuzuje, zda nevykonává činnosti v rozporu s vládním angažmá. Například v roce 2005 Klaus kvůli možnému střetu zájmů otálel se jmenováním tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) kvůli jeho funkci prezidenta České lékařské komory. Teprve když Rath z této pozice odešel, jmenoval ho.