Zprávy | Z archivu rubriky


Studenou občanskou válku připomíná podle prezidenta Václava Klause do jisté míry současná situace v zemi. V tradičním novoročním projevu hlavy státu Klaus vyzval k vnitřní jednotě. Neřekl však, jaké konkrétní kroky by podle něj nyní napomohly vyřešit patovou situaci, která vznikla na základě těsného výsledku červnových voleb do sněmovny. "Sedm měsíců nemáme vládu, která by měla důvěru Poslanecké sněmovny, což je rekord, kterým se chlubit nemůžeme," konstatoval Klaus. Volby podle něj ukázaly, že polovina lidí si přeje zásadnější a hlubší změny, druhá se jich obává. "Síly pravice a levice jsou v podstatě vyrovnané," dodal prezident.

V novoroční řeči, který přenášely tři celoplošné televize, Český rozhlas a rádio Blaník, uvedl, že by stát měl méně regulovat životy lidí. Vyzval rovněž k zastavení narůstající zadluženosti země. "Ekonomice se relativně daří, ale přesto jsme se v posledních letech naučili žít na dluh," prohlásil Klaus. Koncem prosince prezident podepsal sněmovní návrh zákona o rozpočtu České republiky na rok 2007, který počítá se schodkem 91,3 miliardy korun. "Žádné vládě se nechce vlastními nepopulárními úspornými opatřeními zbavovat se dluhů způsobených vládami předcházejícími. Teď je příležitost to zastavit," dodal Klaus.

Po celý uplynulý rok podle něj zemi nevládl řádný kabinet. "V první části loňského roku byla vláda paralyzována blížícími se volbami, v druhé polovině roku neexistencí mandátu od Poslanecké sněmovny. Skutečné vládnutí to nebylo ani v jednom případě," soudí Klaus. Lidé by podle něj přesto neměli "lámat nad politikou a politiky hůl"."I pro nás platí to, že každá země má jen takové politiky, jaké si zaslouží," připomněl prezident. Domnívá se také, že nekompromisní soupeření o vize, ideje a programy je především před volbami nezbytné pro demokracii. "Nesmí ale přerůst ve 'studenou občanskou válku', kterou situace u nás do jisté míry připomíná," dodal.

Menšinový kabinet ODS v čele s Mirkem Topolánkem, kterého Klaus jako vítěze voleb jmenoval premiérem, neuspěl v říjnu ve sněmovně s žádostí o důvěru. Klaus ale Topolánka poté znovu jmenoval premiérem. Designovaný předseda vlády po krachu jednání s ČSSD představil na sklonku prosince prezidentovi návrh "trojkoaliční" vlády ODS, KDU-ČSL a zelených. Doufá, že vedle poslanců těchto tří stran ji podpoří také "konstruktivní poslanci" z opozičních stran. Klaus ale váhá nad jmenováním ministrů, vadí mu, že by se vláda opírala o hlasy "přeběhlíků". Má také výhrady k personálnímu složení - funkci ministra zahraničí by podle něj kvůli křehkým vztahům s Rakouskem neměl zastávat Karel Schwarzenberg. O nové vládě budou Klaus a Topolánek mluvit v úterý během novoročního oběda, který tradičně hostí hlava státu. Premiér již předeslal, že složení navrhované vlády měnit nehodlá.

V novoročním projevu si Klaus také posteskl, že atmosféra v zemi není o poznání klidnější, tvořivější a tolerantnější než před rokem, jak si přál. Nepodařilo se podle něj "pohnout některými dlouhodobějšími problémy, které už nesnesou odkladu". V závěru řeči Klaus vyzval občany, aby dbali na mezilidské vztahy. "Nesmí nám být lhostejné oslabování rodiny a jeho dopad na výchovu dětí, podmínky života seniorů, ale i způsob, jakým se k sobě chováme navzájem," řekl prezident.

Před snahami oživit euroústavu varoval v novoročním projevu prezident Václav Klaus. Evropská unie, jejímž je Česká republika členem, sice podle něho nabízí nové příležitosti a odstraňuje mnohé zbytečné bariéry, zároveň ale také organizuje, reguluje a kontroluje životy lidí. Češi by se podle prezidenta měli v EU snažit, aby první aspekty převažovaly. "K tomu, abychom to mohli co nejvíce ovlivnit, potřebujeme, abychom neztratili svobodu nebýt v unii přehlasováni. Hlasovací mechanismy a všechny další prvky institucionálního uspořádání proto nepodceňujme. Buďme obezřetní i v souvislosti se snahou německého předsednictví znovu otevřít diskusi o takzvané evropské ústavě, která je právě o těchto věcech," uvedl prezident.

Ratifikace dokumentu skončila krachem poté, co jej v roce 2005 odmítla v referendech většina Nizozemců a Francouzů. Němci, kteří se právě dnes ujímají po Finech na půl roku předsednictví EU, již avizovali, že považují za důležité projekt zachránit. Společnou evropskou ústavu považují za potřebnou. Klaus vždy patřil k jejím kritikům.

Dnešek je pro Evropskou unii významný tím, že do skupiny původních 25 členů přibylo ještě Bulharsko a Rumunsko. "Protože již řadu let usilujeme o to, abychom my sami nebyli v unii zemí 'druhé kategorie', nedělejme novým členským zemím to, co dělají některé jiné země nám," uvedl Klaus. Po vstupu ČR do EU v květnu 2004 například otevřely své pracovní trhy občanům z nových členských zemí jen Irsko, Švédsko a Británie. Česko s uzavřením pracovního trhu pro Bulhary a Rumuny nepočítá.

V novoroční řeči se Klaus dotkl také působení českých vojáků v zahraničí. "Žijeme v otevřeném a vzájemně více a více propojeném světě. I když stále ještě patříme k novějším členům Severoatlantické aliance, získali jsme tam dobré jméno a prokázali jsme, že jsme partnery, na které je spolehnutí. Naše vojenské mise působí na několika místech světa a pomáhají tam nastolovat bezpečnost a pořádek. Dělejme to v rozumné míře i nadále," uvedl prezident.

Za účast v operacích na Balkáně, v Iráku či v Afghánistánu sklízí armáda mezinárodní uznání. Do budoucna chtějí čeští vojáci kontingenty ještě rozšířit. Záležet to prý ale bude hlavně na penězích, na jejichž nedostatek si armáda stále stěžuje.

Letošní novoroční projev prezidenta Václava Klause byl podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) státnický a měl jasné hodnotové poselství. S jeho stěžejními body souhlasí. Také šéf sociální demokracie a bývalý předseda vlády Jiří Paroubek v zásadě souhlasí s Klausovými názory na vnitropolitickou situaci, rozchází se s ním ale v postojích k zahraniční politice.

Tvrdou kritiku za tento názor, stejně jako i jiné části proslovu, sklidil Klaus od šéfa zelených Martina Bursíka. Podle Bursíka Klaus použil zbytečně silná slova, když přirovnal situaci v zemi ke studené občanské válce. Bursík Klausovi vyčítá, že přitom sám "vede politiky špatným směrem, tlačí je do velké koalice, která by byla upatlaným kompromisem." S Paroubkem se Bursík shoduje v kritice Klausova varování před snahami Německa, jež se dnes na půl roku ujalo předsednictví EU, oživit evropskou ústavu, kterou v roce 2005 zamítli v referendech Francouzi a Nizozemci.

Šéf lidovců Jiří Čunek, s jehož stranou a zelenými Topolánek připravuje vládu, ocenil, že Klaus v tradiční řeči upozornil na důležitost mezilidských vztahů. Klausův postesk nad tím, že sedm měsíců od voleb nemá země stále vládu s důvěrou sněmovny, ale komentoval tak, že vzhledem k přístupu k povolebnímu dění nese i Klaus sám "část viny, nikoliv však hlavní vinu." Prezident podle Čunka mohl postupovat v některých případech rychleji, například přijmout dříve Paroubkovu demisi, řekl ČTK.

Téměř všichni politici, které ČTK oslovila, se také shodli na potřebě reforem, o níž Klaus mluvil. "Já mu za tuto odvahu v situaci, kdy protireformní síly mají silné pozice, velice děkuji. Je to jasná výzva hlavy státu, aby nová vláda byla. Chápu to i jako pozitivní východisko ze situace, kterou Václav Klaus nazval 'studenou občanskou válkou'", uvedl Topolánek. Šéf ČSSD Paroubek ČTK řekl, že by spíše preferoval formulaci "potřeba permanentních reforem". "Reformy dělala i moje vláda a dělaly je také předešlé vlády, jinak by Česká republika nepatřila k tak rychle se ekonomicky vyvíjejícím státům s tak rychle rostoucí životní úrovní," uvedl expremiér.

Obdobně jako v předchozích letech i letošní novoroční nebe nad Prahou rozzářil ohňostroj. Tradičně byl v 18:00 odpálen z Letenských sadů. Z pravého břehu Vltavy, odkud byl nejlépe vidět, jej sledovaly tisíce diváků. Světelná podívaná trvala 15 minut a byla podle svých autorů rozdělena do 20 sekvencí. Pyrotechnická show stála 1,2 milionu korun, z toho 300.000 korun přispěl pražský magistrát.

Davy Pražanů a turistů zaplnily Čechův i Mánesův most. Po Dvořákově nábřeží, které oba mosty spojuje, nebylo možné vzhledem k počtu diváků po dobu show ani projít. Na závěr světelné podívané přítomní odměnili pyrotechniky potleskem. "Je to, jako kdyby na vás padala obloha. Měli by to nafilmovat a pouštět každý den v televizi," komentoval ohňostroj jeden z přihlížejících Pražanů. Někteří si sice stěžovali na nevýrazný začátek, všechny oslovené však závěr ohňostroje nadchl.

Představení podle autorů kladlo důraz na umění ohňostrojové architektury, jas barev, spontánnost, humor a překvapení. Své místo ve skladbě nalezly i odpočinkové pasáže, kdy se obloha zcela vyčistila. Po hlučných silvestrovských oslavách se diváci přesvědčili, že pyrotechnici umějí nabídnout i ztišenou zábavu.

Příprava ohňostroje trvala čtyři týdny a pracovalo na něm šest techniků pod vedením manažera. Podoba vyšla z představení, kterým se bude Česká republika prezentovat i v zahraničí.

Konec starého a příchod Nového roku nebyl v Česku příliš radostný. O víkendu a hlavně v prvních hodinách nového roku zemřelo šest lidí, sedmý je v kritickém stavu. Se silvestrovskými oslavami souvisejí zřejmě dvě úmrtí a případ jednadvacetiletého mladíka, který po vypití velkého množství alkoholu bojuje o život v ostravské nemocnici. Přímá souvislost ostatních úmrtí s oslavami se zatím neprokázala.

Největší problémy při oslavách byly v Ostravě, Praze a na jižní Moravě. V ostatních regionech byly oslavy rovněž bujaré, ale ne tragické. Zdravotníci pomohli hlavně lidem, jež zmohlo nadměrné pití alkoholu či se zranili při neodborném zacházení s petardami.

Hasiči likvidovali většinou požáry, které způsobily rachejtle, ale třeba i hořící svíčky. Od půlnoci do 06:00 vyjížděli v celé zemi k 99 požárům. Policisté kromě udržování veřejného pořádku zasahovali u dopravních nehod. Při silničních kontrolách odhalili několik opilých řidičů.

V Ostravě zemřel muž středního věku z Opavska. Při cestě z oslav domů v opilosti usnul venku a zemřel na podchlazení. Už v sobotu zemřel také šestadvacetiletý muž z Chebu po neopatrné manipulaci se zábavní pyrotechnikou. Výbušná koule mu vlétla do obličeje a způsobila velmi vážná poranění hlavy, kterým podlehl. Výčet mrtvých se rozšířil o čtyři případy, které s oslavami nemusejí přímo souviset. Zatím neznámý muž vyskočil ráno z okna v Brně-Židenicích a na následky zranění na místě zemřel. Dalšího mrtvého našli náhodní kolemjdoucí nad ránem ležet na zemi v Brně-Řečkovicích. Třetí obětí se stal muž, kterého společně s jeho družkou srazilo auto na okraji silnice ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. V Praze zemřel chodec při dopravní nehodě v Argentinské ulici. Tragicky skončila silvestrovská noc pro třiatřicetiletého muže z Brna-Komína, který si při skoku do bazénu poranil páteř a ochrnul na všechny čtyři končetiny. Štěstí měl muž na Bruntálsku na severní Moravě, který při sledování silvestrovské světelné show vypadl z okna v desetimetrové výšce. Je v nemocnici s drobným krvácením do mozku, otřesem mozku a pohmožděným hrudníkem.

Pražští záchranáři říkají, že za sebou mají nejhorší silvestrovskou noc za posledních pět let. Vyjeli k 273 případům. Zatížení záchranné služby tak odpovídalo čtyřnásobku až pětinásobku provozu v běžný všední den. Většina případů byla spojena s následky požívání alkoholu. Přestože byl počet výjezdů nadprůměrně vysoký, vesměs šlo o lehčí zranění. Za celou noc záchranáři zaznamenali asi o 73 výjezdů více než na loňského Silvestra.

Středem pražských oslav se stalo Václavské náměstí, kam zavítalo podle policejních odhadů více než 10.000 lidí. V jeho horní části se odehrávala silvestrovská show televize Nova. Vzhledem k očekávanému vysokému počtu návštěvníků záchranáři přistavili na náměstí mobilní nemocnici - kamion Golem. Zdravotníci v ní ošetřili celkem 69 pacientů.

V historii české televizní silvestrovské zábavy byl nedělní večer první, který televize vysílala v přímém přenosu, bez předtočení. Pořad, který Nova pojmenovala Mejdan roku z Václaváku, se v centru města připravoval několik dní.