Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus jmenuje druhou vládu Mirka Topolánka, složenou z devíti občanských demokratů, pěti lidovců a čtyř zelených, v úterý v 11:00. Oznámil to Klausův mluvčí Petr Hájek. Hrad čekal s oznámením termínu jmenování do doby, než mu Strakova akademie doručila všechny potřebné podklady k navrženým ministrům. Topolánek předal Klausovi seznam ministrů už před Vánocemi. Prezident tehdy premiérovi vytkl, že nemá pro vládu dojednanou většinovou podporu ve sněmovně a bude se zřejmě muset spoléhat na "přeběhlíky" z levicového tábora. Hrad s nelibostí nese i nominaci Karla Schwarzenberga na funkci ministra zahraničí i další jména. Topolánek dal o víkendu najevo, že před sněmovnu předstoupí se žádostí o důvěru co nejdříve a nevyužije celou třicetidenní lhůtu, kterou mu dává ústava. Trojkoalice totiž pokládá koaliční smlouvu za prakticky hotové programové prohlášení kabinetu. Dobu do hlasování o důvěře chce premiér využít k jednání s ČSSD, případně jen některými poslanci druhé nejsilnější strany. Pokud získá všech sto hlasů koaličních poslanců a k získání důvěry to stačit nebude, nabídne Topolánek svou funkci předsedy ODS.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek ale zdůraznil, že jeho strana trojkoaliční vládu rozhodně nepodpoří a ani s Topolánkem nehodlá jednat o podpoře či toleranci. Místo toho nabízí ODS ve třetím pokusu společnou vládu obou nejsilnějších stran rozšířenou o lidovce, přičemž občanští demokraté by měli právo vybrat premiéra a ČSSD by připadlo křeslo předsedy Poslanecké sněmovny.

Premiér Mirek Topolánek se ohradil vůči vyjádřením prezidenta Václava Klause, který se obává politické korupce při hledání důvěry pro novou trojkoaliční vládu. Topolánek na mimořádné tiskové konferenci řekl, že pro politickou kulturu země pokládá za lepší spojenectví se zelenými než dohodu se sociální demokracií, kterou podle něj Klaus nepřímo doporučuje. ČSSD se nedokázala vyrovnat s korupčními skandály, tvrdí premiér. "Nejenom pro mě je nepřijatelné se spojovat se stranou, se kterou pan prezident spolupráci implicitně doporučuje, se stranou, která se nedokázala vypořádat s korupční minulostí," uvedl v reakci na Klausovo přesvědčení, že bez dohody ODS a ČSSD stabilní vláda nevznikne. Pro ODS i republiku je podle Topolánka principiálně lepší spolupráce se zelenými: "Se stranou sice ideově vzdálenou, nicméně z hlediska korupce nepoznamenanou".

Předseda europoslanců ODS Jan Zahradil Českému rozhlasu v pondělí řekl, že dohoda ODS a ČSSD by neměla znamenat velkou koalici. Dovede si prý ale představit, že po případném neúspěchu trojkoalice by se občanští a sociální demokraté mohli domluvit na dočasném řešení, které by znamenalo směřování země k rychlým předčasným volbám. Zahradil odmítl názor, podle nějž v ODS existuje "pátá kolona", která připravuje velkou koalici s šéfem ČSSD. I přes různé výhrady je výrazně lepší trojkoalice s lidovci a zelenými než velká koalice s Jiřím Paroubkem, dodal. Topolánek podle Zahradila v tomto ohledu působí jistě a říká, že trojkoaliční vláda důvěru sněmovny velmi pravděpodobně získá.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Lucie Talmanová (ODS) považuje v této chvíli trojkoalici ODS, KDU-ČSL a zelených za nejstabilnější uspořádání, které bylo možné vytvořit vzhledem k výsledku loňských parlamentních voleb. Politička to řekla Frekvenci 1. Uvedla také, že je zásadním odpůrcem velké koalice ODS a ČSSD. Rozhodně by s ní prý nesouhlasila. "Zvažovala bych nějakou z variant, jak aktivně nepodpořit toto uspořádání. Asi bych rezignovala na svůj poslanecký mandát," řekla Frekvenci 1 Talmanová. Dodala ale, že tyto úvahy jsou zatím předčasné.

Klaus v nejnovějším vydání časopisu Týden vyjádřil přesvědčení, že spojenectví občanských demokratů a zelených je "neuvěřitelně nešťastné" a posouvá ODS od původních hodnot, na nichž byla založena. Prezident si také myslí, že dlouhotrvající politickou krizi nelze vyřešit bez dohody ODS a ČSSD. Vývoj založený na přeběhlictví považuje za špatný. "Pokud někdo bez jakéhokoli varování při hlasování o důvěře vstane a silným hlasem řekne 'jsem pro vládu', pak mám strach, že tím bude potvrzeno nejstrašnější podezření vyslovované na různých stranách o politické korupci v naší zemi. A to je něco, s čím se já jako prezident nemohu v žádném případě smířit," zdůraznil.

"Zásadně a kategoricky vylučuji jakoukoliv formu korupce při získávání důvěry pro novou vládu," reagoval na tato slova Topolánek. Pro vládu občanských demokratů, lidovců a zelených bude podle svých slov hledat podporu nejdříve u vedení ČSSD, v případě neúspěchu u jednotlivých poslanců. Všechna jednání podle něj budou transparentní, veřejnost o nich bude informována a žádné tajné kuloární dohody prý nehrozí. "V tomto smyslu bych chtěl vyjádřit nad slovy pana prezidenta politování," řekl.

Klaus podle mluvčího Petra Hájka na svém vyjádření nemíní nic měnit. "Prezident svá slova ve zmíněném rozhovoru mínil vážně, použil je uvážlivě a není, co by na nich měnil," řekl ČTK. Další pasáže Klausova rozhovoru v Týdnu Topolánek nechtěl komentovat. "Nejsem to já, kdo by chtěl zvyšovat napětí mezi Hradem a Strakovou akademií, mezi prezidentem a premiérem," vysvětlil.

Kandidátka Strany zelených na funkci české ministryně školství a bývalá předsedkyně sdružení Jihočeské matky Dana Kuchtová dnes vyloučila, že v rozhovoru pro rakouský regionální deník Neues Volksblatt mluvila o uzavření jaderné elektrárny Temelín v krátkodobém horizontu. "Je to politicky nerealistické," řekla ČTK. List dnes napsal, že zelení budou v české vládě prosazovat vypnutí Temelína, bude-li nový kabinet Mirka Topolánka u moci celé čtyřleté funkční období.

Zelení podle Kuchtové respektují koaliční dohodu, podle níž nebude vláda plánovat další jaderné bloky. Kuchtová tuto formulaci pokládá za vyjednávací úspěch zelených, a tvrdí, že si je vědoma, že víc v současné konstelaci prosadit nelze. Vyjednávači ODS, lidovců a zelených se ale také shodli, že vytvoří odbornou skupinu, jež otevře diskusi o budoucnosti české energetiky. V ní chtějí zelení jednat o odstoupení od jaderné energetiky v delším časovém období.

"Strana zelených nebude v tomto funkčním období prosazovat zastavení jaderné elektrárny Temelín," potvrdil ČTK předseda Strany zelených Martin Bursík. Zprávu rakouského deníku považuje za nedorozumění. Zelení jsou podle Bursíka skeptičtí k jaderné energetice kvůli riziku jaderné havárie, zneužití jaderného paliva a především nevyřešenému skladování vyhořelého jaderného paliva po dobu několika stovek tisíc let. Střednědobým cílem Strany zelených je vystoupení ČR z jaderné energetiky, konstatoval.

"Jestliže jsme dosáhli toho, že ODS, jež má blízko k průmyslové lobby, podepíše zřeknutí se dalších reaktorů v Temelíně, pak už to je vítězství a nakročení k zastavení (provozu JETE)," uvedla Kuchtová podle rakouského deníku. ČTK řekla, že je to však běh na dlouhou trať. V Německu má zastavení výroby energie z jádra trvat zhruba dvacet let a toto rozhodnutí tam musejí odpůrci jaderné energetiky hájit před každou novou vládou, zdůraznila. Zastavení provozu Temelína je v Česku podle Kuchtové obtížné i kvůli odlišnému povědomí o průmyslovém rozvoji v Rakousku a v Česku. "My jsme byli už za habsburské monarchie zemí s průmyslovou tradicí. To, že atomová energie platí za technologii budoucnosti, což bylo v Rakousku dávno vyvráceno, je tady (v ČR) ještě stále silně zakořeněno," citoval Neues Volksblatt Kuchtovou.