Zprávy | Z archivu rubriky


Členové mezinárodního gangu padělatelů eur, kterým v Česku hrozí mnohaleté tresty, neuspěli u Nejvyššího soudu se stížností proti průtahům v řízení a proti vazbě. Srb Enver Musahi a Bulhar Cvetan Stojanov Nenčev zůstanou i nadále ve vazbě, kde čekají na nové rozhodnutí Městského soudu v Praze. Vrchní soud před časem zrušil třináctiletý a dvanáctiletý trest, požaduje více důkazů. Nejvyšší soud své usnesení o stížnostech zveřejnil v pondělí. Nenčev v podání poukazoval na průtahy v řízení, nicméně trestní senát NS v čele s místopředsedou soudu Pavlem Kučerou jeho argumenty nepřijal. "Trestní řízení proti obviněným trvá zatím dobu, která je přiměřená náročnosti projednávané věci. Žádné nepřiměřené průtahy nebyly zjištěny," uvedl Kučera v usnesení z prosincového neveřejného zasedání.

Padělatelé jsou podle policie součástí rozsáhlého mezinárodního gangu, jehož další členy soudí justice v Bulharsku, kde byly falešné bankovky údajně vyrobeny. Musahi, Nenčev, Albánec Fabjan Maluka a Bulhar Georgij Georgiev byli zatčeni v Praze, jsou proto souzeni v Česku. Muži prodali tajným německým policistům s krycími jmény Harry a Mark falešná eura v hodnotě zhruba 6,8 milionu korun. Skupina v čele s Musahim se po prodeji padělaných bankovek s tajnými policisty domluvila na dalším obchodu, ve kterém mělo jít o jeden milion falešných eur. Transakce se ale neuskutečnila, protože je zadržela policie.

Kandidátka Strany zelených na funkci české ministryně školství a bývalá předsedkyně sdružení Jihočeské matky Dana Kuchtová dnes vyloučila, že v rozhovoru pro rakouský regionální deník Neues Volksblatt mluvila o uzavření jaderné elektrárny Temelín v krátkodobém horizontu. "Je to politicky nerealistické," řekla ČTK. List dnes napsal, že zelení budou v české vládě prosazovat vypnutí Temelína, bude-li nový kabinet Mirka Topolánka u moci celé čtyřleté funkční období.

Zelení podle Kuchtové respektují koaliční dohodu, podle níž nebude vláda plánovat další jaderné bloky. Kuchtová tuto formulaci pokládá za vyjednávací úspěch zelených, a tvrdí, že si je vědoma, že víc v současné konstelaci prosadit nelze. Vyjednávači ODS, lidovců a zelených se ale také shodli, že vytvoří odbornou skupinu, jež otevře diskusi o budoucnosti české energetiky. V ní chtějí zelení jednat o odstoupení od jaderné energetiky v delším časovém období.

"Strana zelených nebude v tomto funkčním období prosazovat zastavení jaderné elektrárny Temelín," potvrdil ČTK předseda Strany zelených Martin Bursík. Zprávu rakouského deníku považuje za nedorozumění. Zelení jsou podle Bursíka skeptičtí k jaderné energetice kvůli riziku jaderné havárie, zneužití jaderného paliva a především nevyřešenému skladování vyhořelého jaderného paliva po dobu několika stovek tisíc let. Střednědobým cílem Strany zelených je vystoupení ČR z jaderné energetiky, konstatoval.

"Jestliže jsme dosáhli toho, že ODS, jež má blízko k průmyslové lobby, podepíše zřeknutí se dalších reaktorů v Temelíně, pak už to je vítězství a nakročení k zastavení (provozu JETE)," uvedla Kuchtová podle rakouského deníku. ČTK řekla, že je to však běh na dlouhou trať. V Německu má zastavení výroby energie z jádra trvat zhruba dvacet let a toto rozhodnutí tam musejí odpůrci jaderné energetiky hájit před každou novou vládou, zdůraznila. Zastavení provozu Temelína je v Česku podle Kuchtové obtížné i kvůli odlišnému povědomí o průmyslovém rozvoji v Rakousku a v Česku. "My jsme byli už za habsburské monarchie zemí s průmyslovou tradicí. To, že atomová energie platí za technologii budoucnosti, což bylo v Rakousku dávno vyvráceno, je tady (v ČR) ještě stále silně zakořeněno," citoval Neues Volksblatt Kuchtovou.

Viktor Kalivoda ze Slaného, známý jako "lesní vrah", bojuje proti doživotnímu trestu vězení, který dostal pravomocně loni v červnu za vraždu tří lidí. Jeho případ převzal známý pražský advokát Jiří Teryngel, který v říjnu podal za Kalivodu k Nejvyššímu soudu v Brně dovolání. "Nesouhlasíme s uložením nejpřísnějšího trestu na doživotí a žádáme o vyměření výjimečného trestu v rozmezí 15 až 25 let," řekl dnes ČTK Teryngel. Nejvyšší soud podle mluvčí Mariky Komoňové ještě nerozhodl.

V případě, že je člověk pravomocně odsouzen k doživotnímu trestu, má podle Teryngela ze zákona právo podat si dovolání a Kalivoda tak učinil. "Podle našeho názoru nejsou splněny podmínky pro uložení nejpřísnějšího trestu, a to vzhledem ke změně postoje odsouzeného v průběhu odvolacího řízení, kdy podrobně vysvětlil motivy svého jednání. Navíc podle následné výpovědi znalců není Kalivodova resocializace v budoucnu vyloučena," uvedl obhájce důvod dovolání.

Osmadvacetiletého Kalivodu uznaly soudy vinným z toho, že předloni 13. října zastřelil na lesní cestě u Nedvědice na Brněnsku starší manželský pár a o tři dny později opět v lese zavraždil legálně drženou zbraní podnikatele na Kladensku. Ke svým činům se přiznal, ovšem až do loňského červnového odvolacího řízení u pražského vrchního soudu odmítl uvést motiv. Teprve před odvolacím senátem Kalivoda mimo jiné uvedl, že se v minulosti nejméně patnáctkrát chystal vraždit i v pražském metru. Vždy však v poslední chvíli od svého plánu upustil. Inspiroval se prý vražedkyní Olgou Hepnarovou, která v roce 1973 v Praze usmrtila nákladním autem osm lidí a o dva roky později byla popravena. Kalivoda několikrát přečetl knihu o ní a rozhodl se "dokončit to, co Olga začala".