Zprávy | Z archivu rubriky


Exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) se v pondělí dostal do sporu s ministrem Tomášem Julínkem (ODS) kvůli doplatkům pacientů na léky. Podle Ratha zvýší Julínek pacientům doplatky na trojnásobek a svými opatřeními v lékové politice způsobí nárůst dluhu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Podle Julínkova mluvčího Tomáše Cikrta chce ale ministr doplatky stabilní, aby rozdíly nebyly tak velké jako dosud. Preferuje procentuální doplatky, řešení chce prodiskutovat s odborníky, pacienty i politiky. Rath v pondělí Julínka vyzval, aby odstoupil od svých plánů, a vzkázal mu, že mu v jejich naplnění zabrání. Julínek chce stanovit roční hranici spoluúčasti pacientů 3000 korun.

Rath připomněl, že nyní je průměrná spoluúčast pacientů 800 korun a u důchodců 1000 až 1500 korun za rok. Přes 3000 korun doplácí podle něj naprosto zanedbatelné procento pacientů. Navíc v každé lékové skupině je několik léků bez doplatku, což podle Ratha dává lékařům možnost psát výhradně pojišťovnou hrazené léky. Tento systém chce podle Ratha ministr Julínek zrušit. "To je hloupá a nehorázná lež," řekl ČTK Cikrt. Julínek podle něj naopak chce posílit konkurenci léků se stejnou účinnou látkou, počítá například s internetovými aukcemi na nejnižší cenu daného léku.

Rath uvedl, že pokud Julínek zavede pevné doplatky, jak to slíbil lékárníkům, stoupnou podle zkušeností ze světa na nejvyšší úroveň. Cikrt vysvětlil, že ministr nehovoří o pevných doplatcích, ale chce doplatky stabilní. Dosud se doplatky v jednotlivých lékárnách liší a pacienti si mohou najít tu, kde dostanou svůj přípravek levněji nebo bez doplatku. Tuto možnost však mají jen obyvatelé měst, kde je lékáren více. Julínek chce tyto rozdíly v doplatcích mezi městem a venkovem zmírnit.