Zprávy | Z archivu rubriky


Oscarový režisér Miloš Forman, který začne v pondělí zkoušet se syny Petrem a Matějem a s dirigentem Liborem Peškem jazzovou operu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka, už je v Praze. Inscenace má mít v historické budově Národního divadla premiéru 22. dubna. "Mám se dobře, i v New Yorku je teď takové letní počasí," řekl po příletu na ruzyňské letiště dobře naladěný filmař ČTK. Chystanou inscenaci označil za svůj operní debut; koncem 50. let se s Alfrédem Radokem podílel na prvních programech Laterny magiky. "To víte - zlatá kaplička, Národní divadlo, to člověk neřekne ne," odpověděl na dotaz, proč na současný projekt kývl. Na premiéru chce pozvat všechny členy z minulého i současného vedení české první scény. "Chci, aby tam seděli vedle sebe pánové Mrzena, Dvořák, Nekvasil, ale i bývalí ministři kultury Štěpánek a Jandák," uvedl s tím, že rád pozve i novou ministryni kultury Helenu Třeštíkovou.

V inscenaci Dobře placená procházka se na jevišti objeví v roli listonoše tak jako před 40 lety Jiří Suchý, nyní v alternaci se Zbyňkem Fricem a Petrem Macháčkem. Tetou z Liverpoolu bude Jitka Molavcová, která se bude střídat se Zuzanou Stivínovou a Terezou Hálovou. Další alternované role ztvární například Bohuš Matuš, Dáša Zázvůrková a Tomáš Trapl. Původní inscenaci uvedl Semafor v režii Jána Roháče v červnu 1965, měla 64 repríz. Je známá i z televizní verze, kterou Miloš Forman pořídil v roce 1966.

Německá kancléřka Angela Merkelová bude chtít při návštěvě Prahy slyšet od svých českých partnerů především názory na evropský integrační proces a euroústavu, uvádějí diplomatické zdroje. Merkelová do české metropole přijede 26. ledna, potvrdil ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek. Během pracovní návštěvy má povečeřet s českým prezidentem Václavem Klausem, který je znám svým odmítavým postojem k euroústavě. Vyloučeno není setkání s premiérem Mirkem Topolánkem a vicepremiérem pro Evropu Alexandrem Vondrou.

Německo nyní předsedá Evropské unii. Berlín si vytkl za cíl vypracovat plán schválení evropské ústavy, která má ambice být základním dokumentem unie. Ratifikace euroústavy byla zablokována odmítavými referendy ve Francii a Nizozemsku. Prezident Klaus nese nelibě německé snahy začít o euroústavě znovu debatovat. "Buďme obezřetní i v souvislosti se snahou německého předsednictví znovu otevřít diskusi o takzvané evropské ústavě," uvedl prezident v novoročním projevu. Opozice současné vládě vyčítá, že se k euroústavě nevyjadřuje v koaliční smlouvě.

Návštěva kancléřky v Česku bude první od jejího nástupu do úřadu v roce 2005. Cesta se prý připravovala celý minulý rok, ovšem kvůli českým volbám a následným povolebním zmatkům se dosud nerealizovala. "Je dobře, že se návštěva uskuteční. Bylo by to zaplnění mezery, která vznikla," řekl ČTK diplomatický zdroj.

Kvůli anonymní výhrůžce výbuchem v pátek zůstalo uzavřeno více než 30 pražských církevních škol. Do školy nemohly stovky dětí. Třídní učitelé ještě v noci obvolávali rodiče, aby své potomky nechali doma. Budovy prohledávali od časného rána policisté, žádnou výbušninu však nenašli. Policie pátrá po autorovi výhrůžného dopisu. Zvýšený dohled nad školami potrvá ještě několik dnů. Politici i policisté zdůraznili, že není důvod ke zbytečným obavám či panice.

Bezpečnostní složky vyhodnotily hrozbu jako "středně nebezpečnou". Policisté případ nevyšetřují pro podezření z šíření poplašné zprávy, jak bývá v případech anonymních výhrůžek obvyklé, ale z terorismu. Pachateli tak hrozí až 15 let vězení. Na případu pracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Podle renomovaného pražského advokáta, který si nepřál být jmenován, mohla vést policii k přísné právní kvalifikaci snaha odradit případné další autory podobných výhrůžek. Kvalifikaci může policie později změnit.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) potvrdil, že v případu hraje roli náboženský aspekt. I kvůli tomu byla podle něj hrozba vyhodnocena jako nebezpečná. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) má policie situaci pod kontrolou a není důvod hrozbu zveličovat. Policie při prohlídce 34 pražských církevních škol žádnou výbušninu nenašla. Kolem 14:00 ještě policisté hlídkovali v okolí 13 škol, kde byli lidé. Žáci byli pouze ve dvou z nich.

Pražská policie obdržela výhrůžný dopis ve čtvrtek odpoledne. Policisté jej vzali velmi vážně. Pisatel má znaky člověka, který ví, o čem hovoří, řekl policejní prezident Vladislav Husák. Policisté informovali o situaci ředitele škol během čtvrtečního večera. "O půlnoci nás o nebezpečí informovali policisté," řekla ředitelka Základní školy sv. Voršily Jana Nováková. Obvolala pak třídní učitele, aby předali zprávu rodičům. Do školy ráno přišla desítka dětí, jejichž rodiče se nepodařilo zastihnout. Učitelé je poslali zpátky domů.

Výuku zrušily i Lauderovy školy při židovské obci. "Pokud by žáci přišli do školy, poslali bychom je s třídními učiteli do zoologické nebo botanické zahrady," uvedla ředitelka Kateřina Dejmalová. Informaci o hrozbě se však nepodařilo předat rodičům pouze dvou školáků. Do některých škol přišlo mnohem více dětí. Například do Veselé školy v Soukenické ulici jich dorazily dvě desítky, učitelé je odvedli. Školáky si pak postupně vyzvedávali rodiče. Magistrát ještě ve čtvrtek narychlo dohodl program v Kongresovém centru Praha pro děti, které by případně neměly kam jít. Nakonec se neuskutečnil.

Představitelé katolické církve, která některé školy zřizuje, motiv anonyma neznají. Biskup Václav Malý ocenil postup všech státních úřadů, které podle něho dělají pro ochranu života a zdraví dětí maximum. V seznamu právnických osob zřizovaných pražským římskokatolickým arcibiskupstvím jsou v metropoli dvě desítky škol - Arcibiskupské gymnázium, několik církevních mateřských škol, základní školy, zdravotnické a dívčí střední školy a vyšší odborná škola pedagogická a teologická.

Na bezpečnostních opatřeních se od čtvrtka podílí asi 300 policistů, zejména z pořádkové policie a kriminalistů včetně policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Premiér Topolánek odhadl náklady na akci v řádu stovek tisíc korun. Kvůli možnému nebezpečí byla do pohotovosti uvedena také Bezpečnostní informační služba. Přestože anonym ví, o čem mluví, nelze vyloučit, že za hrozbou stojí duševně nemocný člověk, uvedl její mluvčí Jan Šubert.

Naposledy byla v Praze velká bezpečnostní akce loni v září kvůli hrozbě teroristických útoků. Možnými cíli byly židovské objekty. Anonymní hrozby bombou nejsou v Česku výjimečné. Při zářijové pohotovosti pachatelé za místo uložení bomby označili například tubus Nuselského mostu nebo hotel Marriott na pražské Floře.

Bývalý předseda vlády a sociální demokracie Miloš Zeman v pátek ČTK řekl, že by v čele strany raději než Jiřího Paroubka viděl nynějšího místopředsedu Zdeňka Škromacha. Ten se ale na březnovém sjezdu o předsednické křeslo ucházet nehodlá a chce naopak podpořit Paroubka, o kterém soudí, že bude jediným kandidátem. Paroubek novinářům po tiskové mluvčí vzkázal, že se k Zemanovu návrhu, který není zcela nový, nebude vyjadřovat. Zeman připustil, že byli při volbách úspěšní lídři ČSSD i v jiných moravských krajích. Škromachova volebního zisku na "pravicovém" Zlínsku si ale cení více než například úspěchu volebního lídra Lubomíra Zaorálka v levicovém Moravskoslezském kraji. Tam to "jde takříkajíc samo", dodal.

Současně Zeman zdůraznil, že nemá právo nikoho k ničemu vyzývat. Ani se prý nezúčastní volebního sjezdu, který se má konat 23. až 25. března v Brně. Volba předsedy je podle něj věcí delegátů. Nepřijede na sjezd proto, že ho nynější předseda Paroubek napadl. Za poslední službu straně prý považuje pomoc ve volební kampani při minulých parlamentních volbách.

Bývalý předseda by ale na sjezdu podle Škromacha měl být bez ohledu na to "zda se objímá nebo neobjímá s Paroubkem". "Kdybych se měl rozhodovat, zda někam přijedu nebo nepřijedu podle toho, co o mě kdo řekl, tak bych asi nejezdil nikam," poznamenal s tím, že sjezd není o Paroubkovi, ale o sociální demokracii. Paroubek je podle Škromacha předsedou necelých osm měsíců a měl by dostat šanci ještě další volební období, aby dotáhl do konce své plány.

Do dozorčí rady Aera Vodochody zamířil z ministerstva obrany spolu s exministrem Karlem Kühnlem i ředitel jeho kabinetu Martin Prachař. Uvedl to Český rozhlas. Na rozdíl od Kühnla, který z firmy odešel, Prachař v Aeru zůstal jako místopředseda dozorčí rady. Prachař měl podle rozhlasu na ministerstvu větší vliv než většina náměstků.

Kühnl byl členem vlády Jiřího Paroubka, která připravovala prodej Aera finanční skupině Penta. Ta ho v pondělí dosadila do funkce předsedy dozorčí rady. Prachař musel být podle ČRo o privatizaci Aera dobře informován a navíc se podle informovaných zdrojů rozhlasu podílel i na významné zakázce pro Aero. V prosinci 2005 uzavřela armáda s Aerem smlouvy o pozáručních opravách letadel L-159 a L-39. Zbrojovka tak bude nyní poskytovat servis a dodávat díly pro letadla 25 let. Armáda si navíc objednala přestavbu čtyř jednomístných bitevníků na dvoumístné a dlouhodobé uskladnění nepotřebných L-159. Tyto zakázky mohli podle České rozhlasu 1 - Radiožurnálu získat i jiní zájemci, například státní Letecké opravny Malešice. Ministerstvo se ale obrátilo rovnou na Aero a nevypsalo výběrové řízení.

Proč se Penta rozhodla jmenovat do dozorčí rady právě Kühnla s Prachařem, společnost komentovat nechtěla. "Každý vlastník má plné právo jmenovat management, za kterým stojí a kterému věří. Penta, jako dnes jediný a stoprocentní vlastník Aera, rozhoduje o vrcholných orgánech sama," řekla ČRo mluvčí Penty Jana Studničková. Vyjádření Prachaře se Radiožurnálu nepodařilo získat.

Michal Štička z nevládní organizace Transparency International rozhlasu řekl, že oba politici nový zákon o střetu zájmů neporušili, protože ten se na zakázku pro Aero nevztahuje. V účinnost totiž vstoupil až k letošnímu 1. lednu. "Je třeba říci, že přestupy vysokých státních úředníků do soukromých společností, o kterých rozhodovali v rámci své veřejné funkce, přesně svědčí o syndromu takzvaných otáčejících se dveří, kdy tyto soukromé společnosti se takto odvděčují těm jednotlivým vysokým státním úředníkům, případně i ministrům," řekl Štička ČRo.