Zprávy | Z archivu rubriky


Kvůli anonymní výhrůžce výbuchem v pátek zůstalo uzavřeno více než 30 pražských církevních škol. Do školy nemohly stovky dětí. Třídní učitelé ještě v noci obvolávali rodiče, aby své potomky nechali doma. Budovy prohledávali od časného rána policisté, žádnou výbušninu však nenašli. Policie pátrá po autorovi výhrůžného dopisu. Zvýšený dohled nad školami potrvá ještě několik dnů. Politici i policisté zdůraznili, že není důvod ke zbytečným obavám či panice.

Bezpečnostní složky vyhodnotily hrozbu jako "středně nebezpečnou". Policisté případ nevyšetřují pro podezření z šíření poplašné zprávy, jak bývá v případech anonymních výhrůžek obvyklé, ale z terorismu. Pachateli tak hrozí až 15 let vězení. Na případu pracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Podle renomovaného pražského advokáta, který si nepřál být jmenován, mohla vést policii k přísné právní kvalifikaci snaha odradit případné další autory podobných výhrůžek. Kvalifikaci může policie později změnit.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) potvrdil, že v případu hraje roli náboženský aspekt. I kvůli tomu byla podle něj hrozba vyhodnocena jako nebezpečná. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) má policie situaci pod kontrolou a není důvod hrozbu zveličovat. Policie při prohlídce 34 pražských církevních škol žádnou výbušninu nenašla. Kolem 14:00 ještě policisté hlídkovali v okolí 13 škol, kde byli lidé. Žáci byli pouze ve dvou z nich.

Pražská policie obdržela výhrůžný dopis ve čtvrtek odpoledne. Policisté jej vzali velmi vážně. Pisatel má znaky člověka, který ví, o čem hovoří, řekl policejní prezident Vladislav Husák. Policisté informovali o situaci ředitele škol během čtvrtečního večera. "O půlnoci nás o nebezpečí informovali policisté," řekla ředitelka Základní školy sv. Voršily Jana Nováková. Obvolala pak třídní učitele, aby předali zprávu rodičům. Do školy ráno přišla desítka dětí, jejichž rodiče se nepodařilo zastihnout. Učitelé je poslali zpátky domů.

Výuku zrušily i Lauderovy školy při židovské obci. "Pokud by žáci přišli do školy, poslali bychom je s třídními učiteli do zoologické nebo botanické zahrady," uvedla ředitelka Kateřina Dejmalová. Informaci o hrozbě se však nepodařilo předat rodičům pouze dvou školáků. Do některých škol přišlo mnohem více dětí. Například do Veselé školy v Soukenické ulici jich dorazily dvě desítky, učitelé je odvedli. Školáky si pak postupně vyzvedávali rodiče. Magistrát ještě ve čtvrtek narychlo dohodl program v Kongresovém centru Praha pro děti, které by případně neměly kam jít. Nakonec se neuskutečnil.

Představitelé katolické církve, která některé školy zřizuje, motiv anonyma neznají. Biskup Václav Malý ocenil postup všech státních úřadů, které podle něho dělají pro ochranu života a zdraví dětí maximum. V seznamu právnických osob zřizovaných pražským římskokatolickým arcibiskupstvím jsou v metropoli dvě desítky škol - Arcibiskupské gymnázium, několik církevních mateřských škol, základní školy, zdravotnické a dívčí střední školy a vyšší odborná škola pedagogická a teologická.

Na bezpečnostních opatřeních se od čtvrtka podílí asi 300 policistů, zejména z pořádkové policie a kriminalistů včetně policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Premiér Topolánek odhadl náklady na akci v řádu stovek tisíc korun. Kvůli možnému nebezpečí byla do pohotovosti uvedena také Bezpečnostní informační služba. Přestože anonym ví, o čem mluví, nelze vyloučit, že za hrozbou stojí duševně nemocný člověk, uvedl její mluvčí Jan Šubert.

Naposledy byla v Praze velká bezpečnostní akce loni v září kvůli hrozbě teroristických útoků. Možnými cíli byly židovské objekty. Anonymní hrozby bombou nejsou v Česku výjimečné. Při zářijové pohotovosti pachatelé za místo uložení bomby označili například tubus Nuselského mostu nebo hotel Marriott na pražské Floře.

Silný vítr, který místy dosahoval až síly ničivého orkánu, zasáhl v noci na pátek celou Českou republiku. Lámal stromy, shazoval střechy a na řadě míst způsobil výpadky elektrického proudu. Elektrárenská společnost ČEZ napočítala asi 400 poruch. Hasiči museli během noci na pátek vyjíždět asi ke 190 událostem, nejčastěji stromům popadaným na silnice. Naopak na železnici žádné výraznější problémy kvůli větru nenastaly. ČTK to řekli mluvčí ČEZ, hasičů a Českých drah. Meteorologové varují, že během příštích hodin bude situace podobná. Nadále očekávají silný vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 90 kilometrů za hodinu.

Nejvyšší rychlosti dosahoval vítr v noci na pátek na vrcholcích českých a moravských hor. Na Sněžce meteorologové naměřili náraz větru o síle 151,2 kilometru v hodině, což je již orkán. Vítr dosáhl rychlosti orkánu i na hřebenech Jeseníků, 126 kilometrů za hodinu. Rychlosti 130 kilometrů v hodině dosáhl ve čtvrtek kolem 19:00 v nárazu vítr na Milešovce a Litoměřicku. Jako první poznali ve čtvrtek jeho ničivou sílu na severu Moravy. Postihl především Karvinsko, kde zavinil rozsáhlý výpadek elektrického proudu. V Krnově spadl strom na projíždějící automobil a při nehodě se zranili dva lidé. Největší výpadek proudu způsobil vítr v Moravskoslezském kraji. V Českém Těšíně byli obyvatelé celého města a přilehlého okolí bez elektřiny několik hodin. Většina výpadků se však podle energetiků týkala nízkého napětí, a nepostihla větší počet odběratelů.

Německá kancléřka Angela Merkelová bude chtít při návštěvě Prahy slyšet od svých českých partnerů především názory na evropský integrační proces a euroústavu, uvádějí diplomatické zdroje. Merkelová do české metropole přijede 26. ledna, potvrdil ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek. Během pracovní návštěvy má povečeřet s českým prezidentem Václavem Klausem, který je znám svým odmítavým postojem k euroústavě. Vyloučeno není setkání s premiérem Mirkem Topolánkem a vicepremiérem pro Evropu Alexandrem Vondrou.

Německo nyní předsedá Evropské unii. Berlín si vytkl za cíl vypracovat plán schválení evropské ústavy, která má ambice být základním dokumentem unie. Ratifikace euroústavy byla zablokována odmítavými referendy ve Francii a Nizozemsku. Prezident Klaus nese nelibě německé snahy začít o euroústavě znovu debatovat. "Buďme obezřetní i v souvislosti se snahou německého předsednictví znovu otevřít diskusi o takzvané evropské ústavě," uvedl prezident v novoročním projevu. Opozice současné vládě vyčítá, že se k euroústavě nevyjadřuje v koaliční smlouvě.

Návštěva kancléřky v Česku bude první od jejího nástupu do úřadu v roce 2005. Cesta se prý připravovala celý minulý rok, ovšem kvůli českým volbám a následným povolebním zmatkům se dosud nerealizovala. "Je dobře, že se návštěva uskuteční. Bylo by to zaplnění mezery, která vznikla," řekl ČTK diplomatický zdroj.

Někteří poslanci ČSSD trvají na svém názoru, že by jejich strana měla odejít do opozice a nechat ODS vládnout. Nevyhýbají se ani diskusi na toto téma s občanskými demokraty. Zároveň ale tvrdí, že vládu Mirka Topolánka nepodpoří, pokud se tak nerozhodne většina jejich poslaneckého klubu. ČTK to v neoficiálním rozhovoru řekl jeden z členů sněmovního klubu ČSSD. "Řekneme kolegům z jiných stran svoje názory, jak to vidíme osobně, i když potom hlasujeme většinově podle rozhodnutí klubu. Ale samozřejmě ten názor není jednotný, že bychom si říkali: 'Ano, jedině to, co klub rozhodl, je správné a nejlepší, ale prostě akceptujeme to'," řekl poslanec. Naznačil přitom, že necítí povinnost řídit se názorem vedení strany. Uznává ale loajalitu vůči většinovému rozhodnutí klubu a stranickému programu.

V případě, že klub ČSSD názor nezmění a trojkoaliční vláda důvěru sněmovny nezíská, měli by se podle poslance obměnit vyjednávací týmy obou nejsilnějších stran. Jednání by pak měla směřovat k dohodě na menšinové vládě ODS a důstojné opoziční roli pro sociální demokracii. Právě tento argument uvedl premiér Mirek Topolánek v dopise, kterým poslance ČSSD ve čtvrtek požádal o důvěru pro svou trojkoaliční vládu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ale možnost podpory či tolerance Topolánkova kabinetu vylučuje. Navrhuje návrat k projektu společné vlády ODS, ČSSD a KDU-ČSL.

Část poslanců ČSSD, včetně "odpadlíka" Miloše Melčáka, prosazuje odchod sociální demokracie do opozice již delší dobu, většinu svých stranických kolegů ale nepřesvědčili. Melčák kvůli sporům o směřování ČSSD a údajnému nátlaku, který na něj prý vyvíjel Paroubkův poradce Jaroslav Tvrdík, poslanecký klub ČSSD loni v prosinci opustil.

Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek soudí, že všichni sociálnědemokratičtí poslanci zůstanou věrni levicovému programu strany a Topolánkovu koaliční vládu odmítnou. "Všichni jsou dospělí lidé s vlastní politickou odpovědností. Nebudeme si hrát na inkvizici, abychom vyšetřovali, kdo kde s kým jednal, případně nejednal," řekl ČTK.

Bývalý předseda vlády a sociální demokracie Miloš Zeman v pátek ČTK řekl, že by v čele strany raději než Jiřího Paroubka viděl nynějšího místopředsedu Zdeňka Škromacha. Ten se ale na březnovém sjezdu o předsednické křeslo ucházet nehodlá a chce naopak podpořit Paroubka, o kterém soudí, že bude jediným kandidátem. Paroubek novinářům po tiskové mluvčí vzkázal, že se k Zemanovu návrhu, který není zcela nový, nebude vyjadřovat. Zeman připustil, že byli při volbách úspěšní lídři ČSSD i v jiných moravských krajích. Škromachova volebního zisku na "pravicovém" Zlínsku si ale cení více než například úspěchu volebního lídra Lubomíra Zaorálka v levicovém Moravskoslezském kraji. Tam to "jde takříkajíc samo", dodal.

Současně Zeman zdůraznil, že nemá právo nikoho k ničemu vyzývat. Ani se prý nezúčastní volebního sjezdu, který se má konat 23. až 25. března v Brně. Volba předsedy je podle něj věcí delegátů. Nepřijede na sjezd proto, že ho nynější předseda Paroubek napadl. Za poslední službu straně prý považuje pomoc ve volební kampani při minulých parlamentních volbách.

Bývalý předseda by ale na sjezdu podle Škromacha měl být bez ohledu na to "zda se objímá nebo neobjímá s Paroubkem". "Kdybych se měl rozhodovat, zda někam přijedu nebo nepřijedu podle toho, co o mě kdo řekl, tak bych asi nejezdil nikam," poznamenal s tím, že sjezd není o Paroubkovi, ale o sociální demokracii. Paroubek je podle Škromacha předsedou necelých osm měsíců a měl by dostat šanci ještě další volební období, aby dotáhl do konce své plány.

Česká republika zahájila jednání s provozovatelem ropovodu vedoucího z italského Terstu přes Alpy do německého Karlsruhe, společností TAL. Chce se s ní smluvně dohodnout o možnosti zásobování ČR ropou přes TAL a ropovod Ingolstadt v případě krize dodávek z ropovodu Družba. Novinářům to řekl ministr průmyslu a obchodu (MPO) Martin Říman. Ekonomicky výhodné by pro ČR podle něj bylo i to, že evropskou jihozápadní cestou a ropovodem Družba na českém území by bylo možné zásobovat i sousední Slovensko. Podle ministra i zástupců firmy Mero, která spravuje ropovody v ČR a vlastní také ropovod Ingolstadt, je jednání reakcí na aktuální problémy s dodávkami ruské ropy prostřednictvím ropovodu Družba. "Má včerejší (čtvrteční) debata s ruským velvyslancem na půdě MPO dala jasně najevo, že ruská strana nemůže garantovat to, že by k podobným situacím podobného charakteru už nikdy v budoucnu nedošlo," uvedl v pátek Říman.

Ropovody Družba a IKL se setkávají v Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves. Smlouva by měla umožnit uvolnit kapacitu ropovodu TAL tak, aby v případě krize v zásobování Družbou mohla být využita plná kapacita ropovodů TAL a IKL ve výši zhruba devíti až desíti milionů tun ropy za rok. Toho by bylo možné dosáhnout, pokud se rafinerie v německém Karlsruhe, kterou TAL zásobuje, domluví na dalším zásobování s provozovatelem francouzského ropovodu SPSE vedoucího z Marseille, a uvolní tak TAL pro potřeby ČR.

Exministr vnitra za ČSSD František Bublan v pátek vyzval svého nástupce Ivana Langra (ODS), aby vybral člověka do čela civilní rozvědky. Od října řídí tuto zpravodajskou službu šéf kontrarozvědky Jiří Lang. Bublan s odvoláním na bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka nesouhlasil už na podzim, nyní se podle něj situace dál komplikuje kvůli novému služebnímu zákonu. "Není možné, aby jeden člověk seděl na dvou židlích," řekl Bublan novinářům. Služební zákon podle něj neumožňuje, aby rozdílná služební místa byla obsazena jedním člověkem, a to ani v rámci jednoho bezpečnostního sboru, natož u dvou nebo více sborů. "Ze zákona jasně vyplývá, že jedna osoba může být v jediném služebním poměru a na určitém služebním místě," uvedl.

Civilní rozvědka (Úřad pro zahraniční styky a informace - ÚZSI) má za úkol sbírat informace v zahraničí a spadá pod ministerstvo vnitra. Poté, co služební zákon vstoupil v platnost, budou mít podle Bublana zaměstnanci úřadu problémy například s povyšováním, měli by si proto na současný stav stěžovat. Osobně Bublan například ústavní stížnost nechystá.

Občanští demokraté chtějí civilní rozvědku sloučit s kontrarozvědkou - Bezpečnostní informační službou do jedné organizace podřízené přímo vládě. Již delší dobu prosazují koncepci, podle níž by měly v Česku fungovat jen dvě služby, vojenská a civilní, které by zahrnovaly zpravodajskou práci doma i v zahraničí. Vláda ani sněmovna však dosud žádné legislativní kroky ke spojení obou zpravodajských služeb neučinily.