Zprávy | Z archivu rubriky


Do dozorčí rady Aera Vodochody zamířil z ministerstva obrany spolu s exministrem Karlem Kühnlem i ředitel jeho kabinetu Martin Prachař. Uvedl to Český rozhlas. Na rozdíl od Kühnla, který z firmy odešel, Prachař v Aeru zůstal jako místopředseda dozorčí rady. Prachař měl podle rozhlasu na ministerstvu větší vliv než většina náměstků.

Kühnl byl členem vlády Jiřího Paroubka, která připravovala prodej Aera finanční skupině Penta. Ta ho v pondělí dosadila do funkce předsedy dozorčí rady. Prachař musel být podle ČRo o privatizaci Aera dobře informován a navíc se podle informovaných zdrojů rozhlasu podílel i na významné zakázce pro Aero. V prosinci 2005 uzavřela armáda s Aerem smlouvy o pozáručních opravách letadel L-159 a L-39. Zbrojovka tak bude nyní poskytovat servis a dodávat díly pro letadla 25 let. Armáda si navíc objednala přestavbu čtyř jednomístných bitevníků na dvoumístné a dlouhodobé uskladnění nepotřebných L-159. Tyto zakázky mohli podle České rozhlasu 1 - Radiožurnálu získat i jiní zájemci, například státní Letecké opravny Malešice. Ministerstvo se ale obrátilo rovnou na Aero a nevypsalo výběrové řízení.

Proč se Penta rozhodla jmenovat do dozorčí rady právě Kühnla s Prachařem, společnost komentovat nechtěla. "Každý vlastník má plné právo jmenovat management, za kterým stojí a kterému věří. Penta, jako dnes jediný a stoprocentní vlastník Aera, rozhoduje o vrcholných orgánech sama," řekla ČRo mluvčí Penty Jana Studničková. Vyjádření Prachaře se Radiožurnálu nepodařilo získat.

Michal Štička z nevládní organizace Transparency International rozhlasu řekl, že oba politici nový zákon o střetu zájmů neporušili, protože ten se na zakázku pro Aero nevztahuje. V účinnost totiž vstoupil až k letošnímu 1. lednu. "Je třeba říci, že přestupy vysokých státních úředníků do soukromých společností, o kterých rozhodovali v rámci své veřejné funkce, přesně svědčí o syndromu takzvaných otáčejících se dveří, kdy tyto soukromé společnosti se takto odvděčují těm jednotlivým vysokým státním úředníkům, případně i ministrům," řekl Štička ČRo.

Režisérka a výtvarnice Michaela Pavlátová byla zvolena mluvčí Filmové rady; v této funkci nahradí ministryni kultury Helenu Třeštíkovou. ČTK o tom informovala Filmová rada, jež sdružuje řadu subjektů z oblasti českého filmu. Její členové spolupracují při vytváření nového zákona o kinematografii. Přispět k přijetí tohoto zákona chce také Pavlátová, která se věnuje zejména animovanému filmu a Filmovou radu nyní reprezentuje společně s prezidentem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiřím Bartoškou a rektorem Akademie múzických umění v Praze Ivem Mathé. Rada byla ustavena loni v listopadu.

Čeští filmaři chtějí prostřednictvím své rady prosadit, aby česká kinematografie získala postavení obvyklé "ve všech civilizovaných zemích". Zákon o kinematografii by podle jejich představ měl pokrývat všechny oblasti filmové tvorby, filmového průmyslu a jeho institucí a školství. Členy Filmové rady jsou například profesní asociace a sdružení producentů, kameramanů, provozovatelů kin a multiplexů, režisérů, střihačů a scenáristů. Mezi členy patří i Asociace českých filmových klubů, Česká protipirátská unie, Český filmový a televizní svaz Fites, Institut dokumentárního filmu a Unie filmových distributorů. Z festivalů jsou v radě kromě karlovarského zastoupeny i přehlídky ve Zlíně, Jihlavě a Plzni, Letní filmová škola v Uherském Hradišti, Febiofest a Anifest.

Oscarový režisér Miloš Forman, který začne v pondělí zkoušet se syny Petrem a Matějem a s dirigentem Liborem Peškem jazzovou operu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka, už je v Praze. Inscenace má mít v historické budově Národního divadla premiéru 22. dubna. "Mám se dobře, i v New Yorku je teď takové letní počasí," řekl po příletu na ruzyňské letiště dobře naladěný filmař ČTK. Chystanou inscenaci označil za svůj operní debut; koncem 50. let se s Alfrédem Radokem podílel na prvních programech Laterny magiky. "To víte - zlatá kaplička, Národní divadlo, to člověk neřekne ne," odpověděl na dotaz, proč na současný projekt kývl. Na premiéru chce pozvat všechny členy z minulého i současného vedení české první scény. "Chci, aby tam seděli vedle sebe pánové Mrzena, Dvořák, Nekvasil, ale i bývalí ministři kultury Štěpánek a Jandák," uvedl s tím, že rád pozve i novou ministryni kultury Helenu Třeštíkovou.

V inscenaci Dobře placená procházka se na jevišti objeví v roli listonoše tak jako před 40 lety Jiří Suchý, nyní v alternaci se Zbyňkem Fricem a Petrem Macháčkem. Tetou z Liverpoolu bude Jitka Molavcová, která se bude střídat se Zuzanou Stivínovou a Terezou Hálovou. Další alternované role ztvární například Bohuš Matuš, Dáša Zázvůrková a Tomáš Trapl. Původní inscenaci uvedl Semafor v režii Jána Roháče v červnu 1965, měla 64 repríz. Je známá i z televizní verze, kterou Miloš Forman pořídil v roce 1966.