Zprávy | Z archivu rubriky


Viktor Kalivoda ze Slaného, známý jako "lesní vrah", bojuje proti doživotnímu trestu vězení, který dostal pravomocně loni v červnu za vraždu tří lidí. Jeho případ převzal známý pražský advokát Jiří Teryngel, který v říjnu podal za Kalivodu k Nejvyššímu soudu v Brně dovolání. "Nesouhlasíme s uložením nejpřísnějšího trestu na doživotí a žádáme o vyměření výjimečného trestu v rozmezí 15 až 25 let," řekl dnes ČTK Teryngel. Nejvyšší soud podle mluvčí Mariky Komoňové ještě nerozhodl.

V případě, že je člověk pravomocně odsouzen k doživotnímu trestu, má podle Teryngela ze zákona právo podat si dovolání a Kalivoda tak učinil. "Podle našeho názoru nejsou splněny podmínky pro uložení nejpřísnějšího trestu, a to vzhledem ke změně postoje odsouzeného v průběhu odvolacího řízení, kdy podrobně vysvětlil motivy svého jednání. Navíc podle následné výpovědi znalců není Kalivodova resocializace v budoucnu vyloučena," uvedl obhájce důvod dovolání.

Osmadvacetiletého Kalivodu uznaly soudy vinným z toho, že předloni 13. října zastřelil na lesní cestě u Nedvědice na Brněnsku starší manželský pár a o tři dny později opět v lese zavraždil legálně drženou zbraní podnikatele na Kladensku. Ke svým činům se přiznal, ovšem až do loňského červnového odvolacího řízení u pražského vrchního soudu odmítl uvést motiv. Teprve před odvolacím senátem Kalivoda mimo jiné uvedl, že se v minulosti nejméně patnáctkrát chystal vraždit i v pražském metru. Vždy však v poslední chvíli od svého plánu upustil. Inspiroval se prý vražedkyní Olgou Hepnarovou, která v roce 1973 v Praze usmrtila nákladním autem osm lidí a o dva roky později byla popravena. Kalivoda několikrát přečetl knihu o ní a rozhodl se "dokončit to, co Olga začala".

Členové mezinárodního gangu padělatelů eur, kterým v Česku hrozí mnohaleté tresty, neuspěli u Nejvyššího soudu se stížností proti průtahům v řízení a proti vazbě. Srb Enver Musahi a Bulhar Cvetan Stojanov Nenčev zůstanou i nadále ve vazbě, kde čekají na nové rozhodnutí Městského soudu v Praze. Vrchní soud před časem zrušil třináctiletý a dvanáctiletý trest, požaduje více důkazů. Nejvyšší soud své usnesení o stížnostech zveřejnil v pondělí. Nenčev v podání poukazoval na průtahy v řízení, nicméně trestní senát NS v čele s místopředsedou soudu Pavlem Kučerou jeho argumenty nepřijal. "Trestní řízení proti obviněným trvá zatím dobu, která je přiměřená náročnosti projednávané věci. Žádné nepřiměřené průtahy nebyly zjištěny," uvedl Kučera v usnesení z prosincového neveřejného zasedání.

Padělatelé jsou podle policie součástí rozsáhlého mezinárodního gangu, jehož další členy soudí justice v Bulharsku, kde byly falešné bankovky údajně vyrobeny. Musahi, Nenčev, Albánec Fabjan Maluka a Bulhar Georgij Georgiev byli zatčeni v Praze, jsou proto souzeni v Česku. Muži prodali tajným německým policistům s krycími jmény Harry a Mark falešná eura v hodnotě zhruba 6,8 milionu korun. Skupina v čele s Musahim se po prodeji padělaných bankovek s tajnými policisty domluvila na dalším obchodu, ve kterém mělo jít o jeden milion falešných eur. Transakce se ale neuskutečnila, protože je zadržela policie.

Kriminalisté v Praze prý včas neinformovali městské strážníky o pedofilovi, který na pražském Proseku od loňského října do počátku ledna pohlavně zneužil či znásilnil minimálně čtyři nezletilé dívky či chlapce. Městská policie údajně podrobnější informace a popis pachatele dostala až v pátek. Státní policie ale tvrdí, že první podobiznu pachatele předali strážníkům na Proseku hned po prvním případu. Uvedla to televize Nova. Náměstek pražského primátora pro bezpečnost Rudolf Blažek se chce kvůli případu sejít s ředitelem pražské policie Petrem Želázkem. Náměstek od něj bude chtít, aby mu vysvětlil a objasnil všechny podniknuté kroky, neboť postup státní policie považuje podle svých slov za "nepochopitelný a nepřijatelný".

Pražská policie podle svého mluvčího Tomáše Hulana trvá na tom, že "kriminalisté v tomto případě nijak nepochybili a popis pachatele zveřejnili v co nejkratší možné době". Také starosta Prahy 8 Josef Nosek si stěžoval, že ho policie o případu neinformovala. Policisté ale znovu jakékoli pochybení odmítli.

Policie má pachatelovu DNA. "Jeho lidské stopy jsou v současné době předmětem prošetřování," řekl v pátek Primě policejní mluvčí. Policie už podle Novy prověřila více než 150 možných pachatelů. Výsledky testů DNA by také měly potvrdit, jestli spolu všechny případy z Prahy 8 a Prahy 9 souvisí. Muž se podle policie ve dvou případech dopustil pohlavního zneužívání, jednou pokusu o znásilnění a jednou znásilnění.

Pachatelem je podle policie muž ve věku 35 až 40 let. Je 170 až 180 centimetrů vysoký, má tmavé vlasy, modré oči. Bývá oblečený do modré monterkové kombinézy prošívané s černými trojúhelníky, na hlavě nosí kšiltovku tmavé barvy, pravděpodobně hnědou, chodí v teniskách. Někdy mívá přes kombinézu, která je mírně zašpiněná, i světlou mikinu bez kapuce.

Vážné zdravotní problémy přiměly Vlastislava Marečka k odstoupení z funkce trenéra prvoligových teplických fotbalistů. Rozhodnutí oznámil na v pondělí mimořádné tiskové konferenci ředitel klubu František Hrdlička. Vedením týmu byl dočasně pověřen Marečkův dosavadní asistent Jiří Bartl, klub do konce ledna definitivně oznámí, kdo mužstvo povede v jarní části sezony.

Vážně nemocný Mareček dopoledne předstoupil před teplický tým a zaskočeným hráčům oznámil, že musí skončit. "Mám závažné onemocnění, které si vyžádá dlouhodobou léčbu. Dohodli jsme se proto s vedením klubu na řešení, které bude prospěšné pro všechny strany," řekl pohnutým hlasem na tiskové konferenci. Kontakt s klubem ale čtyřicetiletý kouč úplně nepřeruší. Dál bude fungovat v roli externího spolupracovníka a konzultanta, bude se podílet i na vytipování možných posil a skautingu. "Záleží na tom, co všechno mi můj zdravotní stav dovolí. Budu se snažit, abych byl i v této funkci pro klub maximálně užitečný," uvedl Mareček.

Teplický klub zpráva o Marečkových zdravotních problémech hluboce zasáhla. "Je to pro nás zdrcující zpráva, se kterou se dlouho jen tak nevyrovnáme. Vlastovi můžu poděkovat za to, co pro nás odvedl a ještě odvede. Všichni mu přejeme, aby ten těžký zápas zvládl a já mu můžu vzkázat jediné: Vlasto, drž se," prohlásil šéf klubu Hrdlička. "Děkuju Teplicím za všechno. Děkuju i všem, co nám drželi palce a podporovali nás. A kritikům bych chtěl vzkázat, že jsem se vždycky snažil pracovat naplno," podotkl Mareček.

Mareček do Teplic přišel s pověstí talentovaného a pracovitého trenéra nastupující generace před sezonou 2004/05, v dalších dvou letech dovedl Severočechy ke třetímu a čtvrtému místu v lize. V rozehrané sezoně patří Teplicím osmé místo s devítibodovou ztrátou na třetí pozici, která zaručuje start v Poháru UEFA. Mareček v první lize koučoval 137 utkání s bilancí 55 výher, 47 remíz a 35 porážek. Zároveň působí jako asistent trenéra Ladislava Škorpila u reprezentace do jednadvaceti let, kterou v červnu čeká účast na mistrovství Evropy. Mareček zatím asistentem u týmu "lvíčat" zůstává. "Pokud mi to zdravotní stav umožní, měl bych mít kapacitu na to, abych to zvládl," dodal Mareček.

Fotbalisté Sparty Praha se poprvé ke společné přípravě sejdou sice až ve čtvrtek, ale v zákulisí klubu se už usilovně pracuje na změnách v hráčském kádru. První na řadě by měl být příchod reprezentačního obránce Pavla Mareše, který hodlá změnit dres po čtyřletém působení v Zenitu Petrohrad. Sparta usiluje také o posily pro ofenzivu: nově láká podle zákulisních zpráv mladoboleslavského Marka Kuliče, naopak možnost příchodu Davida Lafaty se snížila. Zatímco v Kuličově případě nechce současná jednání ani jeden z klubů komentovat, ohledně Mareše jsou ve Spartě sdílnější. "Příchod Mareše se nám jeví jako zajímavá možnost, ale jednání zatím ještě probíhají," řekl dnes ČTK mluvčí klubu Lukáš Přibyl. Ten zároveň naznačil, že naopak méně pravděpodobně vypadá příchod jabloneckého útočníka Lafaty, který se během podzimu také probil do národního týmu. "V tuto chvíli to není aktuální varianta," uvedl Přibyl. Také manažer Ondřej Chovanec, který Lafatu zastupuje, nevidí přestup na obzoru. "Pohledy obou klubů se zatím rozcházejí, ale nic není ztraceno, další jednání může být ve středu. David by rád do Sparty, ale pokud se tak nestane, bude dál plnit svou smlouvu v Jablonci," řekl Chovanec ČTK. Sparta asi právě proto obrátila svůj zájem na dalšího muže, který se začal objevovat v Brücknerově výběru. Forma Marka Kuliče sice nebyla na podzim v dresu Mladé Boleslavi bůhvíjaká, ale pořád patří mezi nejlepší české útočníky a možná by při atraktivní nabídce z Letné přehodnotil své plány na odchod do zahraničí, který stále existuje. "Tuto možnost zatím nechceme komentovat," řekl Přibyl.

Hrad stále nemá dokumenty potřebné ke jmenování kabinetu Mirka Topolánka, proto ještě není znám termín, kdy prezident nové ministry jmenuje. V pořadu televize Prima Nedělní partie to uvedl tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. Ohradil se proti komentářům, podle nichž Hrad jmenování vlády vědomě oddaluje. Dokumenty podle něj chybí od politiků, které do kabinetu nominovali zelení. Předpokládá se, že vláda bude jmenována počátkem týdne před čtvrtečním odjezdem prezidenta na Slovensko. "Není pravdou, že by prezident odmítal jmenovat tuto vládu, že by ji oddaloval. Neoddálil ještě ani o hodinu," řekl Jakl. Za zpoždění jsou podle něj zodpovědní ti, kteří nedodali nutné podklady.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) nechtěl záležitost s dokumenty příliš komentovat. Uvedl pouze, že dosud bylo pravidlem, že potřebné dokumenty mohl úřad vlády na Hrad dodat až po oznámení termínu jmenování vlády. "V tomto smyslu je striktní postoj (Hradu) nový," konstatoval.

Za nekorektní označil postoj Jakla předseda zelených Martin Bursík. "Odevzdal jsem všechny doklady, pan Jakl zneužívá situace," řekl ČTK. Zelení podle něj podepsali všechny dokumenty před koncem roku, tedy v době, kdy ještě neplatil nový zákon o střetu zájmů. Čestné prohlášení o střetu zájmů tak po Novém roce není platné a Bursík i další ministři za jeho stranu už podepsali nové. Chybu podle něj Hrad využil k tomu, aby dal čas Topolánkovým vnitrostranickým kritikům postavit se koaličnímu projektu.

Až bude vláda jmenována, nenechá si na žádost o důvěru třicetidenní lhůtu. Topolánek uvedl, že o ni požádá dříve vzhledem k tomu, že koaliční smlouva je prakticky programovým prohlášením vlády. Dobu do hlasování o důvěře chce ODS využít k jednání o podpoře s ČSSD, případně jen některými jejími poslanci. Socialisté ale kabinet nepodpoří, zopakoval v Nedělní partii jejich předseda Jiří Paroubek. Topolánkově vládě dává pět procent, premiér si věří na padesát procent.

Strakova akademie v pátek tvrdila, že všechny materiály už Hrad má a že úřad vlády všechny povinnosti dané ústavou splnil. Než složí nový ministr slib, prezidentská kancelář ze zaslaných materiálů posuzuje, zda nevykonává činnosti v rozporu s vládním angažmá. Například v roce 2005 Klaus kvůli možnému střetu zájmů otálel se jmenováním tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) kvůli jeho funkci prezidenta České lékařské komory. Teprve když Rath z této pozice odešel, jmenoval ho.

Politickou krizi, která trvá již sedm měsíců, nelze vyřešit bez dohody dvou nejsilnějších parlamentních stran ODS a ČSSD. V rozhovoru pro časopis Týden to řekl prezident Václav Klaus. Podle něj také byla nynější podoba trojkoaliční vlády občanských demokratů, lidovců a zelených, kterou ještě nejmenoval, "prosazena za každou cenu". Podle Klause by politici, média i veřejnost měli vzít v potaz výsledek loňských červnových voleb, které vyhrála ODS těsně před ČSSD. "Bez elementární dohody dvou nejsilnějších politických stran o čemkoli, o vládnutí, tolerování, předčasných volbách nebo čemkoli dalším, prostě není možné, aby se cokoli v této zemi pohnulo," řekl Klaus. Podle prezidenta neustále "vzniká sen", že je možné dojít k nějakému řešení bez domluvy ODS a ČSSD. "To je základní charakteristika těch sedmi měsíců a jednoho týdne a já myslím, že toto nikam nevede," uvedl Klaus.

Podobu trojkoaličního kabinetu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených prezident jmenuje. Domnívá se však, že způsob vyjednávání o této vládě vedl k tomu, že byla prosazena za každou cenu i při přetrvávajícím "boji" s předsedou sociálních demokratů Jiřím Paroubkem. "ODS přijala tuto vládu za jakoukoli cenu, za cenu přeběhlíků, za cenu kývání na zelenou ideologii, za cenu pana Schwarzenberga, za cenu v podstatě i rozkolu v ODS," řekl Klaus. Prezident také uvedl, že se mu zdá tato cena "neúměrně vysoká".

Klaus také uvedl, že nevidí žádnou chybu, které by se za sedm měsíců politické krize v Česku dopustil. Při druhém jmenování předsedy ODS Mirka Topolánka premiérem prý neměl na výběr. "Pouhé pověření jednáním už nebylo vůbec na místě. Od nevyslovení důvěry vládě do jmenování, od začátku října do poloviny listopadu, byla dostatečně dlouhá doba, nebyly to minuty nebo hodiny po dožití, domyšlení, dopůsobení senátních voleb. Jiná šance už nebyla," řekl prezident.

V případě, že premiér a šéf ODS Mirek Topolánek nezíská ani pro svůj druhý kabinet důvěru sněmovny, měl by se podle něj sejít mimořádný kongres ODS. Jeho delegáti by měli stanovit nové mantinely pro jednání o vládě. Už ve čtvrtek Topolánek oznámil, že pokud získá pro vládu sto hlasů, tedy všechny poslance koalice ODS, lidovců a zelených, a nedostane důvěru, dá svoji funkci k dispozici. K odstoupení ho v případě, že bude neúspěšný, vyzvaly pražská a středočeská organizace. "Měl by proběhnout mimořádný kongres, který by buď potvrdil mandát, nebo stanovil mandát nový, protože faktický mandát kongresu je ten, který teď realizuji. To znamená, buď reformní vláda, nebo předčasné volby," řekl v neděli Topolánek novinářům. Připomenul, že na listopadovém kongresu v Praze dostal hlasy 70 procent delegátů a usnesení kongresu je podle něj jednoznačné.

Topolánkovi vnitrostraničtí kritici minulý týden tvrdili, že porušil usnesení kongresu, když nedal koaliční smlouvu posoudit výkonné radě. Nakonec ale ve čtvrtek širší vedení strany dohodu přijalo. Jako první se na Topolánkovu hlavu snesla kritika z pražské ODS. V úterním usnesení její členové uvedli, že rozdělení křesel v kabinetu neodpovídá výsledkům voleb. Za politickou chybu považuje pražská ODS skutečnost, že se ODS vzdala klíčových resortů financí, místního rozvoje a zahraničí. Podle středočeských občanských demokratů Topolánek o vyjednaných podmínkách málo informoval.

Kongres ODS přijal usnesení, podle kterého občanští demokraté považují za prioritu předčasné volby během letošního roku. V případě, že nebude možné prosadit předčasné volby v roce 2007, měl Topolánek za úkol sestavit stabilní vládu, která bude schopna v maximální možné míře prosazovat volební program ODS. Trojkoaliční vláda má ale jen sto hlasů ve dvousetčlenné sněmovně. Zbývající hlasy má levicový blok ČSSD a KSČM. Program ODS pak bude strana moci zřejmě prosazovat jen v omezené míře, a to především proto, že klíčové ministerstvo financí, jehož prostřednictvím chtěli občanští demokraté realizovat daňovou reformu zosobněnou rovnou daní, bude v rukou lidovců.